Društvo i ekonomija
21. 05. 2025. 07:00 15
Da li je uzdrman PORFIRIJEV TRON zbog "obojene revolucije"?
Zašto je patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije nakon šest meseci od početka studentskih protesta nazvao te proteste obojenom revolucijom i zašto je to učinio baš u Moskvi u razgovoru sa ruskim predsednikom Putinom, da li je to stav cele crkve ili samo njenog najužeg vrha imajući u vidu da su pojedini sveštenici pozdravili studentske proteste i može li odnos prema tim protestima izazvati dublje podele u Srpskoj pravoslavnoj crkvi?
Tema Mosta Radija Slobodna Evropa bila je odnos Srpske pravoslavne crkve prema studentskim protestima. Sagovornici Omera Karabega su bili Draško Đenović, verski analitičar iz Beograda, i Vladimir Veljković, istoričar iz Niša koji se bavi pitanjima religije.Draško Đenović: Ono što je izjavljeno u Moskvi u stvari je stav patrijarha, ali to nije i stav Srpske pravoslavne crkve. Postoji i episkopi koji su uz studente. Mislim da crkva nije jedinstvena u odricanju od studenata. Izjavom u Moskvi patrijarh i vrh crkve su se odredili prema protestu. To nije prvi put. Imali smo i onu čuvenu izjavu gde je rečeno da studenti žive u nekom svom paralelnom univerzumu, pa su kasnije zbog negativnih reakcija pokušali da se operu tako da su rekli da je to stav činovnika koji radi u Patrijaršiji, što naravno nije tačno jer ništa na sajtu Patrijaršije ne može da se objavi tek tako - da ne prođe proveru.Omer Karabeg: Gospodine Veljkoviću, da li i vi mislite da je stav patrijarha Porfirija prema studentskim protestima pre svega njegov stav, a ne i stav Srpske pravoslavne crkve?
Vladimir Veljković: Zavisi kako gledamo na crkvu. Ako posmatramo crkveni vrh, patrijarha i Sinod, onda crkva nije uz studente. Patrijarh od početka protesta nije podržavao studente. Davao je uopštene izjave u smislu da smo svi braća. Međutim, kada je reč o padu nadstrešnice u Novom Sadu, postoje samo dve strane - ili podržavate režim koji ne želi nikakvu odgovornost zbog pada nadstrešnice ili ste uz studente koji traže odgovornost. Za svih ovih šest meseci patrijarh nije povukao jasnu distinkciju.Omer Karabeg: Zašto je patrijarh odlučio da baš prilikom posete Moskvi na sastanku sa ruskim predsednikom Putinom označi studenske proteste kao obojenu revoluciju? Zašto to nije uradio u Srbiji?
Draško Đenović:Rekao sam da mislim da patrijarh nije računao da će to da izađe u javnost. Želeo je na taj način da pruži podršku predsedniku Vučiću kod predsednika Putina verujući da taj razgovor neće biti objavljen. Da je znao, mislim da bi koristio malo diplomatskiji rečnik. Ja ne znam šta se s njim desilo, ali kada je izabran za patrijarha od čoveka koji je slušao Azru, koji je išao na Egzit pretvorio se u ovo što je sada. Postavlja se pitanje zašto se toliko promenio otkako je došao na čelo srpske crkve.Vladimir Veljković:Termin obojena revolucija je obična propagandna floskula koju koristi ruska propaganda, a i Aleksandar Vučić i samim tim priznaje da je u Srbiji na delu autoritarni režim. Patrijarh je upotrebio taj termin zato što ne podržava studente i zato što je hteo da se dodvori Putinu i pokaže bliskost sa ruskim zvaničnicima.
Omer Karabeg: Da li je patrijarh svojom izjavom uvredio studente vernike jer se na protestima često mogu videti slike svetaca?
Draško Đenović: Ne samo da je uvredio studente vernike, uvredio je i njihove porodice. Uvredio je i sve iskrene vernike koji stoje uz studente. Uvredio je i porodice žrtava. Čini mi se da je to nešto što će patrijarh teško moći da spere sa svog imena.
Komentari 15
ostavi komentar