Društvo i ekonomija
16. 05. 2025. 13:47 4
Marija Vasić i Goran Vesić: Isto veće, isti sud, isto tužilaštvo, a potpuno drugačiji pristup
Isti sud, isto tužilaštvo, isti članovi veća, ali dva potpuno drugačija pristupa. Marija Vasić, profesorka i aktivistkinja, već dva meseca se nalazi u pritvoru, iako u njenom slučaju nema nijednog dokaza da je izvršila krivično delo za koje se tereti. Sa druge strane, bivši ministar Goran Vesić, jedan od prvooptuženih u slučaju pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, kada je stradalo 16 osoba, brani se sa slobode - u pritvoru je proveo samo nekoliko dana.
Više javno tužilaštvo i Viši sud u Novom Sadu postupaju u oba slučaja - postupku protiv Marije Vasić i ostalih aktivista i postupku protiv Gorana Vesića. Pristupi su potpuno različiti, a to je javnost imala prilike da vidi kada je reč o određivanju pritvora, ali i kada je reč o tretmanu u slučaju štrajka glađu.
Profesorka sociologije u gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" Marija Vasić jedna je od aktivista PSG i STAV koji su pritvoreni pre više od 60 dana i nalaze se u zatvoru na Klisi u Novom Sadu. Aktivistima je pritvor produžavan, iako nema dokaza protiv njih.
Čak i snimak, za koji nadležni tvrde da je dokaz za krivično delo pripremanja rušenja ustavnog poretka a za koje se terete, nije na zakonit način pribavljen od strane Bezbednosno-informativne agencije (BIA). Sa druge strane, u pomenutom snimku nema ni dokaza da je Vasićeva na bilo koji način izvršila delo za koje se tereti.
Hapšenju aktivista prethodilo je objavljivanje pomenutog audio-snimka sa sastanka koji je emitovan na više režimskih televizija, uz specijalne emisije.
U slučaju aktivista odluku o pritvoru donelo je veće koje je i bivšeg ministra Gorana Vesića pustilo na slobodu. Sem sudija, isti tužilac postupa u ova slučaja.
Reč je o Slobodanu Joksimoviću, a kako su ranijih dana objavili studenti u blokadi Pravnog fakulteta u Novom Sadu, on traži maksimalne kazne, produženje pritvora i suđenje u odsustvu za aktiviste.
Joksimović je takođe tužilac u slučaju pada nadstrešnice.
Studenti u blokadi su objavili i koje sudije su učestvovale u odluci o produženju pritvora aktivistima. Oni su označili Tatjanu Đurašković, inače sudiju za prethodni postupak u slučaju političkog progona pritvorenih aktivista, koja je, kako su naveli, donela rešenja o produženju pritvora aktivistima i odbila zahtev odbrane aktivista da se iz spisa izuzmu dokazi koji su protivzakonito pribavljeni.
Zatim, označili su Srđana Savića - predsednika sudskog veća koje je ukinulo odluku o puštanju na slobodu Veljka Petrovića, studenta Fakulteta tehničkih nauka i predmet vratilo na ponovno odlučivanje, potom Slobodanka Gutović - članicu sudskog veća, kao i Vesnu Eremin Đorđević, takođe članicu sudskog veća.
Interesantno je da je isto sudsko veće donelo odluku da se bivši ministar Goran Vesić pusti na slobodu. Podsećanja radi, Vesić je optužen u slučaju pada nadstrešnice kada je stradalo 16 osoba, a ipak se brani sa slobode.
Zapravo, Goran Vesić je u pritvoru proveo svega nekoliko dana.
Usledio je štrajk glađu, pa je prebačen na Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, odakle je potom pušten na slobodu.
Sa druge strane, Marija Vasić je pre nekoliko dana takođe stupila u štrajk glađu, u lošem je zdravstvenom stanju, međutim, smeštena je u Zatvorsku bolnicu u Beogradu. Sa druge strane, Vesića nisu smestili u bolnicu u zatvoru, već na Institut za kardiovaskularne bolesti, te se postavlja pitanje zbog čega je drugačiji pristup o ovim slučajevima.
- Skandalozno je da ona ide u zatvorsku bolnicu, a bivši ministar Goran Vesić koji je osumnjičen za slučaj "Nadstrešnica" iz pritvora u kojem se nalazio biva smešten na Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici - rekao je ranije advokat Veljko Milić agenciji Beta.
Podsetimo, Više tužilaštvo u Novom Sadu je prošle nedelje podiglo optužnicu protiv pritvorenih aktivista i ponovo im produžio pritvor. Zbog toga su u Novom Sadu održani protesti ispred Palate pravde.
Komentari 4
ostavi komentar