Društvo i ekonomija

D. Ljutić

10. 05. 2025. 07:09 15

TRLA BABA LAN ILI Da li je KINA zaista prijatelj Srbije?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da očekuje važne sastanke, ističući u prvi plan bilateralni razgvor sa predsednikom Kine Si Đinpingom, sa kojim se sastao u petak posle Parade pobede. Vučić je izveštačima beogradskih medija rekao da će taj susret biti "ogromna čast za Srbiju“. "Velika su sila i divni prijatelji“, rekao je Vučić o Kinezima. Naglasio je da ga više ne zanimaju zahtevi blokadera. "Propali su njihovi "Majdani“, završeno je sa njihovim "Majdanima“, daleko su oni od Ukrajinaca. Trla baba lan", naglasio je prvi čovek Srbije.

Aleksandar Vučić i Si Đinping obavezali su se na zajedničku budućnost tokom posete kineskog šefa države Beogradu. Kako funkcionišu poslovi "zajedničke budućnosti"? Država za izgradnju infrastrukture angažuje kineske kompanije na osnovu međudržavnog sporazuma i posao dogovara direktno sa njima. Kineske kompanije potom biraju podizvođače. Kad se sve sabere, dakle, priliv kineskog novca u Srbiju uopšte nije slučajan. Njima odgovara zemlja u kojoj nema pravila, u kojoj su institucije slabe i u kojoj se poslovi završavaju sa jednim čovekom.

Kompanija koja je rekonstruisala Železničku stanicu u Novom Sadu gradila je, pored ostalog, i deonicu auto-puta "Miloš Veliki" u centralnoj Srbiji. Predsednici dve zemlje potpisali su zajednički dokument komplikovanog naziva: Izjavu o produbljivanju i podizanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri. Srbija je prva u Evropi pristala da bude deo globalne kineske inicijative koja se zalaže za lepe i teško ostvarive principe poput mira u svetu, zajedničke bezbednosti, ili ravnomernog razvoja različitih regiona na planeti.

Rekonstrukcija Železničke stanice bila je deo kapitalnog državnog projekta - izgradnje brze pruge od Beograda do Budimpešte. Reč je o jednom u nizu infrastrukturnih projekata u kojima se ugovori sklapaju na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine. Oni ne podležu Zakonu o javnim nabavkama koji propisuje obavezu raspisivanja tendera na kojem se bira najbolji ponuđač. Posao sa kineskim partnerima sklapa se direktnom pogodbom. Radi se o komercijalnim ugovorima koji mogu da sadrže odredbu o tajnosti. Pored infrastrukturnih, Kinezi su angažovani i na elektroenergetskim projektima, a vlasnici su Železare u Smederevu, kompleksa rudnika u Boru i fabrike auto-guma u Zrenjaninu. I ove investicije pratile su optužbe o netransparentnosti, ali i kršenju prava radnika i zagađenju životne sredine.

Poznavaoci političkih prilika u Srbiji navode da će, posle održavanja EXPO 2027, većina, a ako ne i svi objekti, preći u vlasništvo Kineza. Naime, prema tvrdnjama naših izvora, Srbija će sa ovim projektom upasti u dužništvo, koje će moći da vrati jedino tako što će Kinezima dodeliti na korišćenje objekte koji će inače njihovi radnici sagraditi. U prilog tome ide i činjenica da se Srbija udaljava od EU, tako da se nameće pitanje koje bi druge zemlje osim Kine došle da posle EXPO 2027 koriste izgrađene objekte.I priča oko Rio Tinta. Podaci pokazuju da je već duže vreme najveći pojedinačni akcionar ove kompanije upravo Kina i da Aluminijumska korporacija Kine ima 11 odsto akcija, a nešto manje američki investicioni fondovi BlackRock - 8,7 odsto i Capital Research and Management - 5,2 odsto. Ali, pošto je centrala firme u Londonu, u razgovorima sa ekonomistima svi pominju Rio Tinto kao "zapadnu" kompaniju. U široj priči i perspektivi Kinezi su ti koji drže većinu proizvodnje litijuma i baterija u svetu, a činjenica je i da svi projekti povezani sa ovim metalom u Srbiji okupljaju oko sebe kompanije koje imaju većinu udela iz Kine.Kina je inače prva zemlja po poljopivrednoj proizvodnji u svetu, pri čemu su najvažniji proizvodi pirinač, pamuk, svinjetina, riba i, naravno, lan. Baba iz naslova je naša, valjda, ako je verovati predsedniku Srbije. Uporedo s ekonomskom ide i jedna druga priča. Kažimo da je to moralna. Zato nema mnogo mesta za spekulacije. Jer, dok god Vučić sebe predstavlja kao Srbiju - Srbija će biti u savezu s Kinom. Ekonomija sa tim nema nikakve veze. 

Šta bi on radio da nema brata Sija koji brine o njemu?

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 15

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Teret uspeha

Zoran Živković [09.05.2025.]




Video dana

Papirna skulptura

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati