Društvo i ekonomija
06. 05. 2025. 11:35 1
Ovo je Platforma BG univerziteta za pregovore sa premijerom i članovima Vlade: Postavljeno 5 zahteva
Na sastanku sa predsednikom Vlade Republike Srbije, prof. dr Đurom Macutom i njegovim saradnicima, održanom 30. aprila 2025. godine, predstavnici Univerziteta u Beogradu su uručili Platformu Univerziteta u Beogradu za razgovor sa predstavnicima nadležnih organa i institucija, koju su potpisali rektor i dekani svih fakulteta.
Platformu prenosimo u celosti:
„PLATFORMA – Univerziteta u Beogradu za razgovor sa predstavnicima nadležnih organa i institucija
I
Od kraja prethodne godine, na fakultetima Univerziteta u Beogradu traje studentska blokada. Deo nastavnih aktivnosti koji se odnosi na izvođenje nastave i ispitnih aktivnosti se ne odvija usled objektivne nemogućnosti njihove realizacije u uslovima studentskog protesta. Studentski protest predstavlja mirno okupljanje građana radi zaštite javnog interesa, dok je plenum forma koju su studenti izabrali kao način organizovanja i odlučivanja studenata u blokadi. Ovaj vid protesta je legitiman oblik ostvarivanja prava na slobodu izražavanja i okupljanja, u skladu sa čl. 11 Evropske konvencije o ljudskim pravima i praksom Evropskog suda za ljudska prava. Blokada je faktičko stanje nastalo odlukom studenata.
Univerzitet i fakulteti u njegovom sastavu nisu doneli odluke kojima se navedene aktivnosti prekidaju ili obustavljaju, već su konstatovali faktičko stanje nastalo odlukom studentskih plenuma i istovremeno podržali studentske zahteve i pravo studenata na miran protest, okupljanje i izražavanje mišljenja.
Skrećemo pažnju da je i Ministarstvo prosvete, u svom dopisu od 25.12.2024. godine, konstatovalo nemogućnost izvođenje nastave.
Rektor i dekani ne raspolažu pravnim mehanizmima ni faktičkim mogućnostima da okončaju blokade, s obzirom da se studentski zahtevi nisu u nadležnosti rektora i dekana, već se odnose na šire društvene činioce. Pokušaj da se protiv volje studenata izvode nastavne aktivnosti predstavljao bi povredu prava na slobodno okupljanje u cilju zaštite javnog interesa, koje je garantovano najvažnijim aktima međunarodnog prava. Osim toga, takvo postupanje bilo bi u suprotnosti sa načelima akademskog integriteta i akademskih sloboda, te s etičkim principima na kojima se temelji naše društvo. Takođe, ovakav potez bi bio i faktički nesprovodiv, što se može zaključiti na osnovu iskustava svih visokoškolskih ustanova u Republici Srbiji na kojima je rukovodstvo pokušavalo da održi nastavu u postojećim uslovima.
Rektor i dekani nemaju mandat od studenata da pregovaraju o ispunjenju studentskih zahteva, niti okončanju i modifikovanju blokade. Univerzitet u Beogradu podržava inicijalne studentske zahteve, ali ne učestvuje u organizaciji blokada, niti može da ih obustavi.
Prema članu 64 stav 3 Zakona o visokom obrazovanju: "Rektor je dužan da pisanim putem upozori dekana i savet fakulteta na postupanje i odluke suprotne ovom zakonu ili statutu univerziteta." Međutim, fakulteti Univerziteta nisu doneli odluke suprotne Zakonu ili Statutu Univerziteta, već su u uslovima blokade postupali na jedini ispravan način, obavljajući onaj deo delatnosti koji je pravno i faktički moguć. O svemu tome rektor je redovno obaveštavan od strane dekana, te nije bilo ni obaveze ni potrebe da on upozorava dekana i savete fakulteta.
II
Univerzitet u Beogradu zahteva da bez odlaganja prestanu pritisci na njega i njegove članice, a posebno:
da se obustavi vanredni nadzor prosvetne i finansijske inspekcije, kao i Državne revizorske institucija na fakultetima Univerziteta;
da se prestane sa medijskom hajkom na rektora, dekane, studente, zaposlene na Univerzitetu i fakultetima u sastavu Univerziteta, kao i javnim iznošenjem pretnji i pritisaka uperenih ka najstarijoj i najuglednijoj visokoškolskoj ustanovi u Republici Srbiji;
da se isplate sredstva za sve zaostale plate iz budžetskih sredstava u punom iznosu;
da se stavi van snage Uredba o izmeni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta (Sl. glasnik RS, 27/2025), kojom se protivustavno i protivzakonito menja struktura radnih obaveza zaposlenih na visokoškolskim ustanovama;
da se stavi van snage Zaključak Vlade 05 broj 121-2842/2025 od 24. marta 2025. godine, kojim se protivzakonito odlučuje da će se visokoškolskim ustanovama uplaćivati samo deo sredstava za budžetske plate nastavnika i saradnika.
Univerzitet u Beogradu zahteva od Vlade i nadležnih ministarstava da u roku i bez odlaganja ispune sve zakonske obaveze prema njegovim članicama, uključujući i nadoknadu materijalnih troškova. Napominjemo da su Univerzitet u Beogradu i njegove članice, po pitanju materijalnih troškova prihvatile nepovoljnije uslove, s obzirom da je pre izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, Ministarstvo bilo u obavezi da snosi materijalne troškove, kao i tekuće i investiciono održavanje, i to u celosti.
III
Od početka blokada se obavlja redovna komunikacija između rektorata, studentskih službi fakulteta, prodekana za nastavu i sekretarijata fakulteta u vezi pitanja vezanih za studije, akreditaciju studijskih programa, izdavanje diploma i drugih tekućih poslova. Takođe, zaposleni na fakultetima redovno obavljaju svoje radne obaveze, a u skladu sa trenutnim mogućnostima. Tako, nastavno osoblje, pored poslova koji se odnose na nauku i istraživanje, vrši i veliki deo drugih poslova koji se prema Uredbi odnose na nastavu, dok nenastavno osoblje svoje poslove obavlja u celosti. Veliki broj fakulteta ima plan nadoknade nastave i ispitnih rokova usvojen od strane NN Veća ili dekanskog kolegijuma sa više scenarija nadoknade u zavisnosti od raspoloživog vremena za nadoknadu, odnosno od dana prestanka blokada.
Napominjemo da je na februarskoj sednici Senata usvojena Politika upisa i Univerzitet je opredeljen da se izvrši upis nove generacije studenata na svim nivoima studija za školsku 2025/26.godinu.
IV
Univerzitet u Beogradu postavlja pitanja nadležnim organima, pre svega Vladi Republike Srbije i Ministarstvu prosvete:
Da li i kada se planira otpočinjanje dijaloga sa studentima koji blokiraju visokoškolske ustanove, u pogledu ispunjenja studentskih zahteva, a kako bi se omogućio nastavak školske godine?
Kada će se završiti tekuća školska godina u srednjim školama odnosno da li su u planu izmene propisa kojima bi se omogućio upis na fakultete, koji za to izraze interesovanje, bez polaganja prijemnih ispita?
Kada će početi naredna akademska školska godina odnosno da li je u planu produženje tekuće školske godine?
Kada i pod kojim uslovima će se vršiti upis na studije u narednu školsku godinu?
Da li se planira smanjivanje propisanog broja ESPB bodova kao uslov za upis na teret budžeta ili opcija bezuslovnog upisa studenata u narednu školsku godinu uz zadržavanje sadašnjeg statusa studenata?
Da li se planira promena i smanjivanje uslova za zadržavanje stipendija i kredita od strane studenata, kao i da zbog trenutne situacije neki studenti ne ostvare sve uslove koji su predviđeni za studentski kredit?
Univerzitet u Beogradu apeluje na državne organe da kroz dijalog sa studentima i ispunjenje njih. ovih zahteva stvore uslove za nastavak školske godine, čiji je regularan završetak ozbiljno ugrožen.
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu“.
Komentari 1
ostavi komentar