Društvo i ekonomija
11. 05. 2025. 07:11 10
REŽIM NAPADA ČLANOVE EU A kad treba da stignu evropske pare...
Možda se namerno zametnulo da je SNS nastao iz poslaničkog kluba “Napred, Srbijo” 2008. godine, koji je činilo 17 bivših poslanika Srpske radikalne stranke. Aleksandar Vučić je Vojislava Šešelja u februaru 2003. ispratio u pritvor Haškog tribunala i tamo ga obilazio kao pravni savetnik. Razlaz je usledio 2008. godine, kada Vučić sa partijskim kolegom Tomislavom Nikolićem napušta radikale i osniva Srpsku naprednu stranku. Povod za raskid zvanično je objašnjen "razmimoilaženjem povodom usvajanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije Evropskoj uniji", koji su Vučić i Nikolić podržali. Međunarodnom faktoru nuđena je poslušnost, ona srpska ("burazeru, nema problema, biće…“) a narodu ono što mu je milo da čuje.
Zvanična srpska politika kaže da je cilj zemlje punopravno članstvo u Evropskoj uniji, ali je istovremeno podrška građana tom konceptu već duže vreme ispod 50 odsto. S druge strane, među građanima očigledno raste emocija ruske duše, koja se više podgreva od strane ruskih nego srpskih zvaničnika.Austrijska ministarka za evropske i spoljne poslove Beate Majnl-Rajzinger je studente-maratonce iz Srbije koji štafetno trče do Brisela dočekala u Beču, što je srpski šef diplomatije Marko Đurić komentarisao kao "mešanje u unutrašnja pitanja Srbije". Majnl-Rajzinger je rekla da se čula telefonom sa njim i objasnila mu zašto "aktivno učešće civilnog društva predstavlja dragoceni deo demokratije".
U međuvremenu, predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj obrušio se na Kaju Kalas, visoku predstavnicu Evropske unije za spoljnu politiku, rekavši da je "niko i ništa". - Ključni zvaničnici Evropske unije su i te kako svesni problema koje predstavljaju Vlada Srbije i predsednik Aleksandar Vučić i oni nisu oduševljeni njime, ali ga neće kritikovati dok ne procene da neće preživeti političku krizu - izjavio je Florijan Biber, profesor Univerziteta u Gracu.U potezima zvaničnog Beograda odavno nema ni tragova principijelne spoljne politike utemeljene na vrednostima - svi potezi su u funkciji očuvanja vlasti. To je svima jasno, ali Brisel očigledno ima toleranciju prema toj politici. Posle najave o iskopavanju litijuma, stvari postaju jasnije. Evropska unija je planirala fond od šest milijardi evra za Zapadni Balkan i značajan deo te sume trebalo bi da pripadne Srbiji kao najvećoj zemlji na Zapadnom Balkanu. Otprilike bi oko dve milijarde moglo da bude namenjeno Srbiji. A gubitak novca koji stiže iz Evropske unije proizveo bi političke posledice za ovdašnji režim. Vučić u ovom trenutku nema izbora jer dve milijarde neće stići iz Kine i Rusije. Predstavnici vlasti i vlastima bliski mediji u Srbiji u više su navrata proteste protiv vlasti pripisali uplitanju iz Hrvatske i drugih zemalja, a Evropska komisija izrazila je u januaru zabrinutost zbog postupanja Srbije prema državljanima Hrvatske i drugih članica EU, koji su privedeni i zatim proterani pod izgovorom da predstavljaju sigurnosni rizik. Evropska komesarka za proširenje Marta Kos je ponovila zahtev Evropske komisije da se istraže svi incidenti protiv demonstranata u Srbiji i poručila da je neprihvatljiva retorika u Srbiji protiv zvaničnika EU i evropskih građana.
- Nema mesta širenju dezinformacija, neprijateljskoj političkoj retorici, uključujući i protiv EU, protiv naših građana, protiv nekih uglednih poslanika Evropskog parlamenta, a u poslednje vreme i protiv delegacije EU koja vodi dijalog sa političkim i civilnim akterima. Ovome neće biti mesta na putu Srbije ka evropskim integracijama - izjavila je Kos u govor u Evropskom parlamentu na raspravi posvećenoj situaciji u Srbiji.Predstavnik Veća EU, Poljak Adam Šlapka rekao je zastupnicima da je širenje EU prioritet poljskog predsedništva.
- Srbija je kao kandidat podložna pomnom propitivanju vladavine prava, reformi i poštovanja temeljnih prava - rekao je Šlapka, te ponovio poziv srpskim vlastima da poštuju pravo na okupljanje i protest, kao i da spreče nasilje protiv demonstranata.
Vučić je sredinom novembra 2024. izjavio da je "cilj da se do kraja 2026. ispune svi kriterijumi za članstvo u EU". Mnogo je posla, a malo vremena. Sa ovakvim narativom, koji je bitan, nema šansi.
Komentari 10
ostavi komentar