Društvo i ekonomija

[ Izvor: N1 ]

03. 05. 2025. 12:21 38

Lončar naredio: Lekari da ne komuniciraju s medijima

Medicinski radnici zaposledni u jednom domu zdravlja u Srbiji svoj radni dan počinju upozorenjem koje im se pojavi na početnoj strani ekrana čim se uloguju u IZIS (Integrisani zdravstveni informacioni sistem Republike Srbije). Umesto „dobro jutro“ ili „dobar dan“, uprava ih podseća da je zabranjeno da komuniciraju s medijima.

- Obaveštavamo Vas da je zabranjeno gostovanje u TV i radio emisijama i davanje bilo kakvih izjava za javnost/medije i odgovaranje na mejlove medija, bez saglasnosti direktora Doma zdravlja - prvo je što pročitaju zdravstveni radnici zaposleni u jednom domu zdravlja kada pokrenu IZIS.

- Svaki zaposleni kada uključi kompjuter i uđe u IZIS sistem za rad/unošenje podataka (anmneza/nalaz, pisanje terapije, izdavanje uputa, laboratoriskih nalaza…) na naslovnoj strani mora prvo da vidi tekst kojeg, verujem, nema ni u Severnoj Koreji - rekao je za N1 sagovornik iz jedne zdravstvene ustanove.

Iz očiglednih razloga, želeo je da ostane anoniman. Kako dodaje, upozorenje je uneto u IZIS pre oko 10 meseci.

Ovaj datum se poklapa sa povratkom Zlatibora Lončara na čelo ministarstva zdravlja 2. maja i velikim sastankom koji je devet dana kasnije održao s direktorima zdravstvenih ustanova. Mediji su tada preneli da je ministar na sastanku istakao da"očekuje značajno veći nivo posvećenosti, profesionalizma i posebno unapređen odnos prema pacijentima".

O onome što se nije našlo u šturim izveštajima svedočili su pojedini direktori ustanova, koji su kazali da je Lončar naredio da nijedan lekar ne sme da govori u javnosti bez prethodnog odobrenja ustanove u kojoj je zaposlen, ali i Ministarstva zdravlja, odnosno - ministra.

- Sastanak je bio obavezan, svi smo morali biti tamo, iako je bila subota, to nikoga ne interesuje. Od strane novog ministra dobili smo brojna uputstva kako da radimo, pre svega o saradnji i odnosu sa pacijentima, međutim i sa medijima. Naglašeno je da će biti sankcionisani svi oni lekari koji budu pričali u javnosti o svom poslu i ustanovama u kojma rade, a da prethodno nisu dobili odobrenje direktora i ministarstva - rekao je u maju prošle godine za Nova.rs lekar, direktor jedne zdravstvene ustanove u Srbiji, koji je želeo da bude anoniman.

Da zdravstvene ustanove ne mogu samostalno da komuniciraju s medijima i sami smo se uverili jer je često jedini odgovor bio: „Obratite se Ministarstvu zdravlja za sve potrebne informacije“.

Da li će se situacija u zdravstvenim ustanovama promeniti, pokušali smo da saznamo u Vladi Srbije, na čijem čelu je od 16. aprila dr Đuro Macut, koji je na mesto premijera došao kao čuveni lekar Kliničkog centra Srbije i redovni profesor na Medicinskom fakultetu.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 38

ostavi komentar
Vidi još

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prvomajski uranak

Zoran Živković [30.04.2025.]




Video dana

Roštilj majstor

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati