Društvo i ekonomija
28. 04. 2025. 07:12 13
MAŠINERIJA U ODBRANI REJTINGA Brnabić, Jovanov, Informer...
Koliko predsedniku Srbije pomaže da održi rejting to što je poslednjih meseci sveprisutan na televiziji, Facebooku, Instagramu, Tik Toku i drugim društvenim mrežama i što je za mandatara nove vlade imenovao nestranačku ličnost i uglednog naučnika, s obzirom na to da građani ne veruju političarima jer smatraju da su podložni korupciji? Primetno je da mu se krnji bedem njegovih partijskih sledbenika iz prvih redova, koji su spremni da ga na svakakve načine odbrane od "onih drugih". Mašinerija vladajuće Srpske napredne stranke počinje da šlajfuje.
Kada se još davne 2012. godine videlo na koga režim u propagandnom smislu računa i kada su shodno tome na površinu izbila imena Pink, Hepi, Informer, svakome iole upućenom bilo je jasno da je đavo odneo šalu i da će Srbija, bez obzira na tadašnje novoradikalsko "presvlačenje" SNS-a, biti pretvorena upravo u ono što danas jeste, u poligon za obračun sa neistomišljenicima.Studenti su, međutim, uspeli nešto što dosada nikome od opozicije nije pošlo za rukom, a to je da prodru u tu Vučićevu do skora nedodirljivu bazu, da uđu među pristalice Srpske napredne stranke i njegovo biračko telo. I ne samo to. Oni su uspeli da zainteresuju i deo političkih apstinenata. To je najveći domet studentskih protesta. Apstinencija je sve manja. Videlo se to 15. marta kada je ogroman broj ljudi izašao na ulice Beograda.Osim toga, studentski protest ima i posredan i neposredan uticaj na Vučićeve pristalice jer su studenti deca i unuci i Vučićevih birača. Iako su oni neprestano izloženi uticaju medija sa nacionalnom frekvencijom, u čemu prednjači Pink, oni sada zahvaljujući studentima imaju priliku da čuju i nešto što nije satanizacija i diskreditacija političkih protivnika vlasti. Studenti su počeli da im otvaraju oči. Uprkos činjenici da se Informer maksimalno trudi da im iste što pre zatvori.Tako je reč "brutalan" sve češće u retorici Ane Brnabić, naročito kada targetira opoziciju, aktiviste, studente, ljude od struke i pojedine medije. Predsednica Skupštine Srbije ocenila je da se rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poneo kao kukavica posle informativnog razgovora u vezi sa blokadama fakulteta. A Miloš Vučević je otišao korak dalje. Naime, gostujući na televiziji Hepi govorio je o, kako je rekao, napadu na prosvetni sistem. On je tom prilikom rekao da je "napad na prosvetni sistem pripreman godinama unazad", kako kaže, "najmanje 25 godina".A to zapravo i jeste jedan od ciljeva naprednjačkih medijskih, pa i sudskih harangi, da pokažu kakvu imaju moć da ljudima unište život. Nasilje za ovdašnji režim ima tržišnu vrednost. Za ovdašnji režim jedini krivci za podsticanje atmosfere nasilja u društvu, ponovo su isti ljudi, organizacije i mediji. A strogo poverljivo je da su napadi vlasti njen mehanizam odbrane i pokušaj da se sve afere sklone u drugi plan. Vlast unapred propisuje kvalifikacije dela i kazne, jer nigde nikoga više nema, sem NJEGA i nešto njegovih ljudi. Ne može više ni da se probere.
Poslanik SNS-a i advokat Vladimir Đukanović spada u tu malu grupu probranih.
- Apelujem na državu da više ne posvećuje pažnju rektoru Đokiću. Apelujem na nadležne da konačno krenu da rade ono za šta ih plaćamo i da rektor bude procesuiran. Apelujem na državu da se uopšte više ne osvrće na blokadere, da li studente ili profesore, već da postupi po zakonu - naveo je Đukanović.Što se tiče Informera, Vučić je tu apsolutno sveprisutan. To podseća na onu njegovu kampanju kad je iskakao iz frižidera. Ali, vlasnik ovog medija više ne može tako lako da proda svoju propagandu To je samo pokušaj da se zadrži ono što je krenulo da se kruni, da zadrži stanje kakvo je bilo pre pada novosadske nadstrešnice jer su nakon tog strašnog i tragičnog događaja stvari za predsednika Srbije krenule nizbrdo. I njegova izjava na Informeru je za zabrinutost.
- Plašim se da je u meni, u mojoj glavi počelo da se pojavljuje to nešto loše, a to je kako da vratim svim ljudima koji su toliko zla naneli meni, mojoj porodici, mojoj deci i svima. Borim se protiv toga svakoga dana - rekao je Vučić.
Komentari 13
ostavi komentar