Društvo i ekonomija
27. 04. 2025. 07:18 20
MERE ZA PREKID BLOKADA Univerziteti idu u Ministarstvo nauke?
Jedan od prvih koraka koji se trenutno razmatra jeste izdvajanje visokog obrazovanja iz Ministarstva prosvete i pripajanje Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja. Prema još uvek nezvaničnim najavama, izmene zakona koje bi to trebalo da omoguće mogle bi se naći pred poslanicima na narednoj sednici Skupštine Srbije.
Prema saznanjima NIN-a, kako sada stvari stoje, gotovo je izvesno da će se visoko obrazovanje pripojiti Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja. Za to je neophodno da se menjaju Zakon o ministarstvima i Zakon o vladi. Prema nezvaničnim najavama, visoko obrazovanje bi otišlo iz prosvete, kojoj bi, međutim, mogao da se pripoji sada zaseban resor sporta. Ove izmene bile su planirane još u vreme dok je Ana Brnabić bila premijerka, a sada bi takav čin vlastima omogućio još nekoliko poteza.Za početak onaj da sadašnji ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, koga akademska javnost ne prihvata, niti hoće po svemu sudeći, ne bude glavni pregovarač u smirivanju situacije. Iako su ga za mesto ministra prosvete preporučile upravo osobine i namera, koje mu posle reakcije profesora i studenata ne idu u prilog.U pokušaju da se odblokiraju univerziteti, vlast trenutno radi na dva koloseka. Jedan je pokušaj da se u dijalogu sa rektorom Vladanom Đokićem dođe do "normalizacije rada". Drugi proces, koji traje već duže vreme, jeste priprema zakonskog okvira i izmena vezanih za visoko obrazovanje. Prema saznanjima NIN-a, jedan od prvih koraka koji se trenutno razmatra jeste izdvajanje visokog obrazovanja iz Ministarstva prosvete i pripajanje Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja. Prema još uvek nezvaničnim najavama, izmene zakona koje bi to trebalo da omoguće mogle bi se naći pred poslanicima na narednoj sednici Skupštine Srbije.
Međutim, ova izmena podrazumeva i usaglašavanje Zakona o visokom obrazovanju. I tu dolazimo do trenutne dileme vlasti, ali i onoga što se iza kulisa može zavaljati. Prema nezvaničnim navodima, jedna od opcija koja se razmatra je da se kroz izmene uvede nova struktura u visoko obrazovanje, a to je javno-privatno partnerstvo.NIN je razgovarao sa nekoliko profesora koji kažu da nije isključeno da vlast i posegne za ovakvim izmenama u vlasničkoj strukturi, ali i da ih je nemoguće sprovesti brzo ako se želi očuvati visoko obrazovanje. Sagovornici ovog medija su protivnici te ideje, ali dodaju da ono što vlast može da uradi brzo jesu izmene vezane za finansiranje studenata. Konkretno, reč je o nameri koja je više puta pomenuta i javno, da država finansira studiranje i na privatnim fakultetima.
Komentari 20
ostavi komentar