Društvo i ekonomija

[ Izvor: Blic ]

19. 04. 2025. 20:28 1

Srbi se masovno sele u Hrvatsku zbog posla, a ko će služiti "dojč" u Crnoj Gori?

Dok se region priprema za letnju turističku sezonu, ugostitelji i hotelijeri suočavaju se sa ozbiljnim izazovima u potrazi za sezonskim radnicima. Plate koje dostižu i do 3.000 evra nisu dovoljne da zadrže radnu snagu, jer mnogi radnici biraju zapadne zemlje ili Hrvatsku zbog boljih uslova.

Srđan Janković iz Agencije za zapošljavanje stranih radnika u Crnoj Gori iznosi optimističnu prognozu za sledeću turističku sezonu, uz predviđanje da će biti potrebni desetine hiljada radnika.

- U Crnoj Gori sa velikim očekivanjima i entuzijazmom očekujemo sledeću turističku sezonu 2025. godine. Zvanične indikacije ukazuju na potrebu za 20.000 ljudi, mada nezvanično mislim da će biti potrebno preko 35.000 radnika ove godine. Vizni proces je završen, obim posla povećan za 68% u odnosu na prošlu godinu. U Budvi će biti potrebno više od 8.000 radnika - rekao je Janković.

U Crnoj Gori se sve više oslanjaju na radnu snagu iz Azije

No, Janković ističe novu tendenciju: veliki hotelijeri sve više se oslanjaju na radnu snagu iz Azije.

- Plate koje mogu očekivati su od 700 do 1.200 evra, što je znatno veća plata nego u njihovim matičnim zemljama. To čini Crnu Goru atraktivnom destinacijom za sezonske radnike iz Azije - izjavio je Janković.

U Hrvatskoj se nude znatno veće plate

Istovremeno, Hrvatska beleži povećanu potražnju za sezonskim radnicima sa značajno višim platama.

Srđan Stojanović iz Udruženja ugostitelja objašnjava:

- U Hrvatskoj su plate nešto više, sa konobarima koji zarađuju od 1.000 do 1.500 evra, barmeni od 1.100 do 1.600, recepcionari od 1.000 do 1.400, dok kuvari mogu zarađivati i do 3.000 evra, obično između 1.800 i 2.500 evra. Sve više ugostiteljskih radnika iz Srbije odlazi u Hrvatsku, a ne u Crnu Goru - kaže Stojanović.

Stojanović dodaje da je prošle godine Hrvatska izdala 206.000 radnih dozvola za sezonske radnike, od kojih je 28.000 za radnike iz Srbije.

- Zarade u Hrvatskoj su neuporedivo veće, plus konobari mogu zaraditi preko 4.000 evra mesečno sa bakšišima. Odliv radnika iz Srbije je alarmantan - zaključuje Stojanović.

Potraga za sezonskim radnicima postaje sve teža, dok se region suočava sa dinamičnim promenama na tržištu rada. Dok Crna Gora nalazi rešenje u angažovanju radnika iz Azije, Hrvatska privlači sve veći broj sezonskih radnika iz Srbije, nudeći bolje uslove i veću zaradu.

Nova pravila za sezonske radnike od 1. maja

Inače, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Crne Gore planira da od 1. maja uvede novi model radnog angažovanja koji će omogućiti jednostavniji način zapošljavanja radnika na poslovima sezonskog ili povremenog karaktera.

Ovo je predloženo radnom verzijom nacrta zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim i povremenim poslovima u određenim delatnostima, koji precizno uređuje uslove za ovakvo angažovanje, prava radnika, način plaćanja poreza i doprinosa, kao i subvencije koje poslodavci mogu ostvariti.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Lepo ponašanje za stolom

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati