Društvo i ekonomija
18. 04. 2025. 18:10 1
VOŽNJA DO STRAZBURA Da li će EU uzeti STUDENTE za ozbiljno?
"Tura do Strazbura“ je završena. Studenti biciklisti iz Srbije odvozali su 1.400 kilometara i na vrata Evropske unije lično doneli svoj apel za pravdu. Trijumfalnim dizanjem bicikala u vazduh na centralnom trgu u Strazburu srpski studenti okončali su 1.400 kilometara dugu "Turu do Strazbura“. Njih osamdesetak krenulo je na 14 dana dug put kako bi Savet Evrope i Evropski parlament iz prve ruke informisali o svojim zahtevima i višemesečnoj borbi protiv korupcije u Srbiji.
Od Budimpešte do Štutgarta, u velikim gradovima, hiljade građana, mahom pripadnika srpske dijaspore, dočekivalo ih je kao heroje - uz ovacije, pištaljke i pesmu. Milica Marjanović s Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu kaže da su zajedništvo i istrajnost najjači utisci koje nosi s vožnje. Veruje da su ona i njene kolege ovom akcijom pomerili i lične granice, ali i granice dosadašnje borbe.
- Mi smo probudili evropske medije, probudili smo ljude u Evropi, i sada vidimo i da nas obični ljudi u državama kroz koje smo prošli pozdravljaju i prepoznaju ono što radimo, i sve to stvara dodatni pritisak - kaže ona za Dojče vele (DW).Studente je u Evropskom parlamentu dočekala tročlana delegacija evroposlanika koju su činili Fabijen Keler iz Francuske, Irena Joveva iz Slovenije i Gordan Bosanac iz Hrvatske. Njima su studenti predali pismo u kome je najveći fokus bio na sumnjama da je vlast na beogradskom protestu 15. marta upotrebila zvučni top. Od poslanika su studenti dobili garancije da će njihovu poruku preneti kolegama iz Evropskog parlamenta, ali i napomenu da ne bi trebalo imati prevelika očekivanja. Poslanica Irena Joveva najavila je i da će zatražiti razgovor s predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
- Ulivaju mi nadu. Ja stvarno verujem u njih i to za šta se bore. To nije nikakvo mešanje u politiku Republike Srbije, nego prosto podrška vrednostima za koje se oni bore, a to su iste vrednosti koje bi trebalo da podrži Evropska unija - rekla je Joveva za DW.Studenti su kucali na otvorena vrata, veruje urednik portala European Western Balkans Aleksandar Ivković. On za DW podseća na to da je Evropski parlament već stao na stranu studenata i uputio oštre poruke srpskim vlastima.
- Ono što je problem je što je Evropski parlament nema previše formalnih ovlašćenja kada je reč o Srbiji i politici koju će Evropska unija voditi prema Srbiji. On ne može da donese odluku koja će pogoditi Srbiju previše direktno. To je u nadležnosti Evropske komisije i država-članica - objašnjava Ivković.A Evropska komisija i šefovi država, dodaje, ipak čekaju da se protesti i politički artikulišu i da se iskristališe politička alternativa predsedniku Vučiću i Sprskoj naprednoj stranci.
- Onda bi i Evropska komisija postala glasnija u kritici i imala veći manevarski prostor da izvrši pritisak na predsednika i trenutnu vlast. Ali, dokle god su oni jedini akteri koji drže političku moć u Srbiji, oni će težiti da ih ne guraju previše daleko od sebe - kaže Ivković.
Komentari 1
ostavi komentar