Društvo i ekonomija

[ Izvor: Istinomer ]

08. 04. 2025. 14:12 6

"Panika nije bila slučajna“: Stručnjak razotkriva šta se dogodilo na protestu 15. marta

Od 15. marta i prekida tišine na protestu u Beogradu predstavnici vlasti i mediji negiraju upotrebu zvučnog oružja. Državni vrh kaže da takvo sredstvo nije upotrebljeno protiv mirnih demonstranata, ali još uvek ne daju objašnjenje šta je i kako izazvalo paniku i podelilo masu u ulici Kralja Milana. Dok su se nizala svedočanstva građana o tome šta su osetili u 19 časova i 11 minuta, o fizičkim i psihičkim tegobama koje su usledile, u javnom prostoru provlačili su se navodi da je paniku zapravo izazvala grupa redara i da nikakvog spoljnog faktora na okupljene nije bilo.

Profesor socijalne psihologije Kliford Stot sa britanskog Univerziteta Kil pogledao je snimke zabeležene 15. marta u trenutku prekida tišine i kao preliminarno mišljenje naveo - "nagla promena u ponašanju mase nije rezultat standardnih psiholoških procesa društvenog uticaja ili lažne uzbune, već ukazuje na prisustvo spoljašnje sile ili stimulusa koji zaslužuje dodatnu istragu", prenosi Istinomer.

U nedelju, 16. marta, nekoliko portala objavilo je, kako su naveli, "analizu službi bezbednosti" o tome šta se desilo samo dan ranije, na velikom protestu studenata i građana, u trenutku kada je prekinuta 15-minutna tišina.

- Na protestu u Beogradu u 19:10 časova na uglu ulica Kralja Milana i Dragoslava Jovanovića, redari koji su se nalazili na tom uglu ulica, primenili su unapred dogovorenu taktiku povlačenja od mesta potencijalnih incidenata, tako što su skinuli žute prsluke i trčećim korakom napustili mesto koje su obezbeđivali i utapali u masu (taktika povlačenja je definisana kao brzo napuštanje mesta događaja, studentskih redara skidanjem prsluka i odlazak trčećim hodom ka svojim matičnim fakultetima) - prenosili su mediji, navodeći i da u navodnoj analizi službi bezbednosti piše kako je postupak redara "pokrenuo lavinu reakcije okupljenog naroda od ulica Dragoslava Jovanovića, Kralja Milana i Terazija".

Mediji su preneli i zaključak da "događaj jeste iniciran nekim dejstvom na okupljene građane i da se radi o uticaju psihičkog karaktera (panika, strah, uticaj psihologije mase pokrenut postupkom studentskih redara) a ne bilo kog fizičkog uticaja".

Profesor socijalne psihologije na britanskom Univerzitetu Kil, Kliford Stot, ekspert za psihologiju masa i policijsko delovanje na masovnim događajima, pogledao je snimke zabeležene u trenutku prekida tišine 15. marta u Beogradu.

Prema njegovoj preliminarnoj proceni, "ponašanje prikazano tokom protesta u Beogradu specifično je po svojoj brzini, ujednačenosti i očiglednoj sili koja razdvaja masu".

- Ovaj obrazac snažno ukazuje na stimulus spoljašnjeg porekla, a ne na unutrašnje psihološke procese - navodi profesor Stot u svojoj preliminarnoj analizi.

Profesor Stot napomenuo je i da analiza svedočenja građana potkrepljuje ovu tezu.

- Ispitanici dosledno prijavljuju iznenadan, izuzetno glasan i neprijatan zvuk, često praćen fizičkim senzacijama poput vibracija u grudima, pritiska u vazduhu i toplote. Neki opisuju da su bili gurnuti ili privremeno paralisani, uz simptome poput vrtoglavice, mučnine i dezorijentacije. Značajno je da u tim izveštajima gotovo da nema pominjanja posmatranja ponašanja drugih i oslanjanja na njih kao informativne smernice - što je tipično za društveno konstruisane lažne uzbune - objasnio je profesor za britanskog univerziteta, koji ima značajno iskustvo u savetovanju policije i vlada širom sveta u vezi sa bezbednim upravljanjem velikim skupovima.

S osvrtom na svoja nedavne studije o lažnim uzbunama u masovnim okruženjima, posebno u kontekstu reakcije na pogrešno percipirane terorističke pretnje, profesor Stot je objasnio kako zapravo izgleda reakcija podstaknuta ponašanjem određene grupe u masi.

- Takve situacije su uglavnom obeležene nejasnoćom u pogledu prisustva pretnje i pokreću ih društveni uticaji: pojedinci posmatraju ponašanje drugih koji beže i, u odsustvu jasnih znakova pretnje, oponašaju takvo ponašanje kao meru predostrožnosti. Važno je napomenuti da se takvi odgovori obično razvijaju tokom nekoliko minuta, razlikuju se od osobe do osobe i karakterišu ih neodređenost i oslanjanje na ponašanje drugih kao informacione signale - objasnio je on.

Profesor Stot, ipak, ukazuje da je bez kvalitetnijeg audio-vizuelnog materijala i sprovedene forenzike snimaka ograničena mogućnost donošenja konačnog zaključka o tome šta je izazvalo reakciju mase.

- Zabrinjavajuća tačka ostaje izostanak ovog zvuka na dostupnim snimcima, što bi - da je u pitanju akustički uređaj poput LRAD-a ili sličnog - možda zabeležilo signal. Ovo ograničava mogućnost donošenja konačnog zaključka o izvoru stimulusa. Ipak, ujednačenost i jasnoća subjektivnih izveštaja, u kombinaciji sa specifičnim kretanjem mase, podržavaju hipotezu o događaju uzrokovanom spoljnim faktorom - naveo je profesor i dodao:

- Na osnovu trenutno dostupnih dokaza, moje preliminarno mišljenje je da nagla promena u ponašanju mase nije rezultat standardnih psiholoških procesa društvenog uticaja ili lažne uzbune, već ukazuje na prisustvo spoljašnje sile ili stimulusa koji zaslužuje dodatnu istragu.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 6

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Ko je vezao ove lopte?

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati