Društvo i ekonomija

[ Izvor: Radio Slobodna Evropa ]

03. 04. 2025. 07:00 12

KINESKE KOPIJE ZAPADNIH BRENDOVA Srbi "ponosno" kupuju lažnjake

Carinski podaci sugerišu da taj broj godišnje dostiže najmanje stotine hiljada jedinica, a Balkanski servis Radio Slobodne Evrope (RSE) je utvrdio bar jednu rutu kojom ovi proizvodi stižu na police balkanskih prodavnica – uključujući tranzit kroz italijansku luku poznatu po mafijaškim vezama.

Kineski biznismen koji više godina živi u Srbiji, a koji je donedavno bio aktivan u uvozno-izvoznim poslovima, rekao je da se oko 85 odsto ove robe koja stigne u Srbiju otprema iz luke Ningbo na istočnoj obali Kine. U jednom kontejneru u kojem se prevozi roba može biti i 2.000 artikala, što onemogućava kontrolu svakog pojedinačnog proizvoda, kaže biznismen, koji za Radio Slobodnu Evropu (RSE) pristao da govori pod uslovom anonimnosti zbog mogućih pravnih posledica.

- Carina ne može da proverava svaki kontejner i svaki proizvod - rekao je on.Kupovina ovih falsifikovanih artikala "na veliko" se obično obavlja u gotovini i između strana koje se međusobno poznaju i imaju dugogodišnje poslovne odnose, dodao je Kinez. Biznismen kaže da se iz Ningboa roba otprema u italijansku luku Đoja Tauro u Italiji. Odatle, kako objašnjava, u manjim brodovima ova roba se prenosi u luke u Rijeci, Hrvatska; Bar, Crna Gora; i Kopar, Slovenija. Ne postoje tačni podaci o ukupnoj količini ovakve kineske robe koja stiže na Balkan. Pored lažne "Apple" elektronike, tu su i patike, odeća i drugi artikli koji se prodaju pod imenom globalnih brendova poput "Nike", "Tommy Hilfiger", "Adidas", "Hugo Boss", "Armani", "Gucci" i "Louis Vuitton".Radio Slobodna Evropa (RSE) je nezavisno potvrdila ovu rutu sa carinskim organima u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Italiji. Nakon što stigne u Sloveniju, Hrvatsku ili Crnu Goru, falsifikovana roba se transportuje u Srbiju drumskim prevozom i železnicom, rečeno je za RSE u Upravi carina Srbije. Uprava je saopštila da su samo prošle godine službenici zaplenili 104 hiljade različitih proizvoda zbog sumnje na kršenje prava intelektualne svojine, dok je više od 61 hiljada predmeta uništeno - uglavnom tekstila.

Region Balkana je postao strateški važan za Kinu, koja je u regionu uložila u velike infrastrukturne projekte i, između ostalog, potpisala sporazum o slobodnoj trgovini sa Srbijom koji je na snazi od jula 2024.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 12

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Minhauzen i Spinhauzen

Zoran Živković [02.04.2025.]




Video dana

Supermoć

Anketa

Da li je na velikom protestu u Beogradu upotrebljen zvučni top?

Rezultati