Društvo i ekonomija

[ Izvor: Biznis rs. ]

13. 03. 2025. 11:33 0

STROŽI PROPISI ZA MENJAČNICE Kazne i do tri miliona

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o deviznom poslovanju koje donose novitete u rad ovlašćenih menjača, uključujući strože kontrole, elektronsku evidenciju i oštrije kaznene mere. Jedna od ključnih promena je obavezno vođenje registra ovlašćenih menjača od strane Narodne banke Srbije (NBS). Ovaj registar biće javno dostupan u elektronskom obliku, a menjači su u obavezi da bez odlaganja prijavljuju sve promene podataka.

Zakon takođe predviđa novi sistem sankcija za menjačke kuće koje ne poštuju propise. U zavisnosti od težine prekršaja, NBS će moći da izrekne pismenu opomenu - za manje nepravilnosti, zatim nalog za usklađivanje poslovanja - za značajnije prekršaje, ili privremeno oduzimanje ovlašćenja – do 30 dana u slučajevima ozbiljnih nepravilnosti, piše Biznis.rs.Ukoliko menjačnice ne isprave nedostatke, mogu biti izložene novčanim kaznama od 100.000 do tri miliona dinara za pravna lica, odnosno od 50.000 do dva miliona dinara za preduzetnike. Kazne mogu biti i veće ukoliko 10 odsto njihovog godišnjeg prihoda prelazi navedene iznose.

Najstroža mera koju zakon predviđa je oduzimanje ovlašćenja za rad. Ova sankcija primenjivaće se u slučajevima kada menjačke kuće ne ispunjavaju uslove propisane zakonom, ukoliko nisu počele sa radom u roku od 30 dana od dobijanja ovlašćenja, dobiju ovlašćenje na osnovu netačnih podataka ili krše propise o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Briselski pogled

Zoran Živković [10.03.2025.]




Video dana

Delux soba sa pogledom na more

Anketa

Podržavate li akciju bojkota trgovinskih lanaca?

Rezultati