Društvo i ekonomija
13. 02. 2025. 16:09 2
Rane na nogama, žuljevi, temperatura: Lekari zadivljeni izdržljivošću studenata (FOTO/VIDEO)
Studenti iz Niša, koji su sinoć prespavali u Ćićevcu, nastavili su jutros put prema Jagodini, odakle nastavljaju do krajnje destinacije Kragujevca, velikim delom zahvaljujući zdravstvenim radnicima iz više ustanova, kao i nastavnicima Medicinske škole, koji su im pritekli u pomoć. Lekari, medicinske sestre, fizioterapeuti, farmaceuti, iz Kruševca i Ćićevca, koji su ih zbrinuli, za Nova.rs kažu da su mnogi u teškom stanju, ali da ne odustaju.
Oni apeluju na kolege u Paraćinu, Jagodini, Kragujevcu da mobilišu sve medicinske ekipe i budu spremni za dolazak studenata, jer im je lekarska pomoć neophodna.
Rane na stopalima, petama, kolenima, povišena temperatura pogađa većinu studenata. Pešačenje im otežava i sneg koji je počeo da pada, a veliki broj njih je u – patikama, piše Nova.rs.
Grupu od 148 studenata niškog univerziteta, koji su prespavali u Ćićevcu, do Jagodine čeka put dugačak čak 37 kilometara. Sa njima je, u znak podrške, na ovaj svojevrsni studentski marš krenulo i nekoliko kolega iz Kragujevca, Kikinde i Kruševca.
Ekipe medicinara i volontera, iz Doma zdravlja Ćićevac, Poliklinike Kljajić, Medicinske škole u Kruševcu, sinoć su pružile neophodnu pomoć studentima, od kojih si neki bili na ivici kolapsa. Veći broj studenata prenoćio je u sportskoj hali, dok je deo bio smešten u Stalaću, u privatnim kućama gostoljubivih meštana.
Ipak, pored hrane koju, na sreću, imaju u izobilju zahvaljujući upravo meštanima svih gradova kroz koje prolaze, studentima je, po rečima lekara, najneophodnija medicinska nega.
- Hrane imaju toliko da se plašim da će im uskoro postati teret. Ono što im je sada hitno potrebno je medicinska pomoć i nega. Sinoć smo se okupili u spavaonici, kod hale gde je većina njih bila smeštena. Bilo je lekara iz bolnice, iz dispanzera, iz doma zdravlja, sa Poliklinike Kljajić, čak su iz Medicinske škole došli nastavnici fizioterapeuti. Dve studentkinje su bile jako loše, pa ih je kolega lekar sa suprugom odveo njihovoj kući da se oporave, da bi ih jutros kolima dovezli nazad do hale da nastave put - priča Nikola Kljajić.
Volja jača od bolova
Studenti koji su bili pred kolapsom odbili su da odustanu.
- Bilo ih je nekoliko u jako lošem stanju. Molili smo ih da odustanu, ali nije bilo šanse. Oni imaju toliko snažnu želju i čeličnu volju da nastave uprkos povredama i lošem opštem stanju da je to neverovatno. Njihov entuzijazam je ogroman. Nisu svesni koliko nam to svima znači, iako nam se srce cepalo kad vidimo da trpe bolove, ali idu napred - priča doktor Kljajić i naglašava da i on sa ekipom građana, u subotu u osam ujutru kreće na štafetno trčanje do Kragujevca, kako bi se pridružili studentima.
Medicinska pomoć je, naglašava, sad broj jedan.
- Zamolio bih sve kolege iz Paraćina i Jagodine za opštu mobilizaciju zdravstvenih radnika. Treba ozbiljno da se obrati pažnja na saniranje rana koje studenti imaju po nogama. Stopala su im puna žuljeva i mnogo njih ima upalu mišića.
- Krenuli su krajnje nepripremljeni, ali punog srca i volje da ostvare cilj. Zbog studenata koji pešače sa povišenom temperaturom, zamolio sam divne kolege iz Ćićevaca da im obezbede antibiotske kreme. Bilo bi fenomenalno da u Jagodini mogu da se okupaju, jer bi ih topla voda okrepila i koža bi im prodisala - objašnjava doktor Kljajić i predlaže da bi studente na daljem putu trebalo da prati sanitet.
Cipele žuljaju, ali osmeh sija
Uprkos bolovima i temperaturi, osmeh ne skidaju sa lica i umor ne priznaju.
- Imaju kamion koji prevozi njihove stvari, u gradove ulaze pevajući, sa širokim osmehom. Međutim, kad se sav taj silan narod raziđe, njih stigne muka. Trude se da sakriju bolove i umor, koji ne prizanju, ali je očigledan. Vreme je juče bilo katastrofalno, hladno i snežno, a oni nemaju obuću za marš. Mnogi su u patikama ili cipelama koje žuljaju. Najmanje što smo za ove divne, mlade ljude mogli da uradimo je da se provozimo 20 kilometara i da im maksimalno pomognemo - naglašava doktor.
U Domu zdravlja Ćićevac, rečeno nam je da su studentima davali i injekcije protiv bolova.
“Neki od njih dobili su injekcije za bolove, zbog rana i žuljeva na nogama koji im otežavaju, maltene onemogućavaju hodanje. Previjali smo ih, masirali. Bili su svi jako umorni i isrpljeni, kod svih je došlo do izrazitog pada imuniteta i bilo im je neophodno zbrinavanje. Nastavili su jutors dalje, uprkos lošoj obući, u kojoj im je hladno, jer su mnogi krenuli u patikama”, kaže jedna od medicinskih sestara u DZ Ćićevac, koja je zamolila da ostane anonimna.
Rane su najizrazitije na nogama
- Povređene su im i pete, što je jako nezgodno sad za pešačenje. Mnogi imaju temperaturu, ali imaju i lekove iz donacija što je odlično. Bilo je dosta posla za fizioterapeute, koji su ih masirali da im olakšaju bolove - priča ova sestra.
Rane su dezinfikovane, očišćene i nema bojazni od infekcija.
- Studenti su iscrpljeni i u ranama, ali vrlo energični, entuzijastični i čini mi se da bi mogli preko sveta peške. Noge su im otečene, pa su doktori sinoć sanirali te otoke i masirali ih kako bi mogli da nastave put. Sve su im rane dezinfikovali, očistili, previli, tako da su za sada obezbeđeni, neće doći do infekcija. Studenti u Kragujevcu sa Medicinskog fakulteta se organizuju da ih sačekaju i pomognu, a doktori u Paraćinu i Jagodini takođe formiraju ekipe.
- Uprkos svim povredama i bolovima, susret sa njihovom kolonom bio je neverovatan, bilo je dirljivo i vrlo emotivno. Za jedan Ćićevac bilo je mnogo ljudi, mada smo došli i mi iz Kruševca i građani iz okolnih mesta”, kaže Stevan Trajković, farmaceut iz Kruševca.
Treći dan marša
Naime, studentima koji su krenuli iz Beograda i Niša danas je treći dan marša do Kragujevca, gde će se susresti sa studentima iz cele Srbije, na Sretenje 15. februara. Niški studenti su u sredu uveče stigli u Ćićevac, a beogradski i novosadski studenti u Aranđelovac, gde su i prenoćili.
Studenti Fakulteta za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu, kojima se pridružilo 20 studenata sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru, krenuli su jutros oko osam časova iz Kraljeva ka Kragujevcu.
Podsetimo, studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kad je poginulo 15 ljudi, nastavljaju se velikim maršom do Kragujevca. Studenti su pozvali sve da se u ovom gradu sretnu na Sretenje. Dve kolone krenule su iz Niša i Beograda. Niški studenti, na put dug 150 kilometara, u okviru akcije "Ništa nije daleko za pravdu“, a beogradski i novosadski studenti u "Šumadijski marš“ za Kragujevac.
Grupa studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru sinoć je krenula ka Kraljevu, odakle će ići peške do Kragujevca. Novosadski studenti, koji su krenuli u sredu ujutru u trodnevnu vožnju biciklima ka Kragujevcu kako bi se priključili protestu, koji organizuju kragujevački studenti, stigli su do Beograda. Njihova ruta duga 65 kilometara trajaće dva dana.
Plan je da uoči državnog praznika Sretenja, studenti iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kraljeva, Čačka i Novog Pazara, stignu u Kragujevac u petak, uoči Sretenjskog protestnog skupa.
Komentari 2
ostavi komentar