Društvo i ekonomija

[ Izvor: N1 ]

04. 02. 2025. 07:40 4

Glas iz Nemačke: Zapadne demokratije da budu ljubomorne na proteste u Srbiji - Vučićev režim se drma

Nikola Ksavjref iz Nemačkog saveta za spoljnu politiku navodi za N1 da zapadne liberalne demokratije treba da budu ljubomorne na proteste u Srbiji i da se istorija piše ovih dana. Objasnio je i koji mogu biti potencijalni razlozi što Evropska unija nije oštrije osudila situaciju u državi i nasilje nad studentima.

- Protesti su jedno veliko nezadovoljstvo i to je rezultat izbornog procesa koji je postao irelevantan, i korupcije. Ono što sada vidimo je, u stvari, generisanje demokratske volje i zapadne liberlne demokrtije mogu da budu ljubomorne na ove proteste u Srbiji. Protesti su još decentralizovani i organiski. To je problem za centralizovanu državu. U Srbiji su protesti u mnogo gradova i to pokazuje snagu. Godine 1989. su svi mislili da je Berlinski zid stabilan i da se Sovjetski Savez neće raspasti, a videli smo da nije tako. Istorija se donekle i piše ovih dana - kazao je on za N1.

Govorio je i o odgovoru vlasti, koji je išao od transparenata sa crvenim srednjim prstom do fizičkog napada na studente.

- Vlast je bila zbunjena. Pokušava da leči simptom, a uzrok svega je korupcija i okupirane institucije. Vlast u tom hodu nije znala kako da reaguje. Vlast je pokušavala da ignoriše proteste, ali to je dalo vetar u leđa studentima, uz napade na njih. Ja bih rekao da vlast, ako ispuni zahteve, ona je bez odgovora. Problem je u modelu ovog režima. Dolazimo u pat poziciju gde vidimo apsurdnost situacije. Vlast izbore koristi kao instrument održanja. To više nije demokratija. Najbitnije je gledati kako će se pokret bez političke snage pretočiti u političku moć - objasnio je Ksavjref.

Vučić i njegova partija, kako je kazao, nemaju dovoljno snage da okrive Zapad i da podignu represivni aparatus.

- Vučić ipak nema apsolutnu kontrolu i režim se drma. Advokatska komora je pored svih, sa štrajkom odlučila da izvrši institucionalni pritisak i tražI da institucije deluju. Sa svih strana dolaze pritisci i na vrh države, i na institucionalni aparat. Mislim da to bar malo može da promeni aparat, a nisam siguran za izbore - naveo je.

On i objašnjava i zašto nema konkretnijih reakcija iz EU.

- Glavno je što nije bilo organizovanog državnog nasilja - sigurnosni aparat i policija nisu vršili nasilje na protetima. Što se tiče EU, problem je da ne postoji jedinstvo u Uniji tj. polarizovana je. Tu mislim Evropski savet - slabu Francusku, fragmentiranu Nemačku i Mađarsku koja podrđava režime na Zapadnom Balkanu. I parlament je slabiji. EU je okupirana i svojom pozicijom između Amerike i Kine, da oni nemaju kapacitet da se bavi problemima na Zapadnom Balkanu i ne žele destabilizaciju. Menja se i struktura u Evropskoj komisiji, birokratija još nije u punom pogonu. Nije jasno ni koliko će Kaja Kalas da bude glasna, kada govorimo o ovom području - zaključuje on.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Tragovi

Zoran Živković [31.01.2025.]




Video dana

Ništa nam ne promiče

Anketa

Šta je rešenje za Srbiju posle ostavke Miloša Vučevića?

Rezultati