Društvo i ekonomija
04. 02. 2025. 07:40 4
Glas iz Nemačke: Zapadne demokratije da budu ljubomorne na proteste u Srbiji - Vučićev režim se drma
Nikola Ksavjref iz Nemačkog saveta za spoljnu politiku navodi za N1 da zapadne liberalne demokratije treba da budu ljubomorne na proteste u Srbiji i da se istorija piše ovih dana. Objasnio je i koji mogu biti potencijalni razlozi što Evropska unija nije oštrije osudila situaciju u državi i nasilje nad studentima.
- Protesti su jedno veliko nezadovoljstvo i to je rezultat izbornog procesa koji je postao irelevantan, i korupcije. Ono što sada vidimo je, u stvari, generisanje demokratske volje i zapadne liberlne demokrtije mogu da budu ljubomorne na ove proteste u Srbiji. Protesti su još decentralizovani i organiski. To je problem za centralizovanu državu. U Srbiji su protesti u mnogo gradova i to pokazuje snagu. Godine 1989. su svi mislili da je Berlinski zid stabilan i da se Sovjetski Savez neće raspasti, a videli smo da nije tako. Istorija se donekle i piše ovih dana - kazao je on za N1.
Govorio je i o odgovoru vlasti, koji je išao od transparenata sa crvenim srednjim prstom do fizičkog napada na studente.
- Vlast je bila zbunjena. Pokušava da leči simptom, a uzrok svega je korupcija i okupirane institucije. Vlast u tom hodu nije znala kako da reaguje. Vlast je pokušavala da ignoriše proteste, ali to je dalo vetar u leđa studentima, uz napade na njih. Ja bih rekao da vlast, ako ispuni zahteve, ona je bez odgovora. Problem je u modelu ovog režima. Dolazimo u pat poziciju gde vidimo apsurdnost situacije. Vlast izbore koristi kao instrument održanja. To više nije demokratija. Najbitnije je gledati kako će se pokret bez političke snage pretočiti u političku moć - objasnio je Ksavjref.
Vučić i njegova partija, kako je kazao, nemaju dovoljno snage da okrive Zapad i da podignu represivni aparatus.
- Vučić ipak nema apsolutnu kontrolu i režim se drma. Advokatska komora je pored svih, sa štrajkom odlučila da izvrši institucionalni pritisak i tražI da institucije deluju. Sa svih strana dolaze pritisci i na vrh države, i na institucionalni aparat. Mislim da to bar malo može da promeni aparat, a nisam siguran za izbore - naveo je.
On i objašnjava i zašto nema konkretnijih reakcija iz EU.
- Glavno je što nije bilo organizovanog državnog nasilja - sigurnosni aparat i policija nisu vršili nasilje na protetima. Što se tiče EU, problem je da ne postoji jedinstvo u Uniji tj. polarizovana je. Tu mislim Evropski savet - slabu Francusku, fragmentiranu Nemačku i Mađarsku koja podrđava režime na Zapadnom Balkanu. I parlament je slabiji. EU je okupirana i svojom pozicijom između Amerike i Kine, da oni nemaju kapacitet da se bavi problemima na Zapadnom Balkanu i ne žele destabilizaciju. Menja se i struktura u Evropskoj komisiji, birokratija još nije u punom pogonu. Nije jasno ni koliko će Kaja Kalas da bude glasna, kada govorimo o ovom području - zaključuje on.
Komentari 4
ostavi komentar