Društvo i ekonomija
01. 02. 2025. 11:00 1
"Vučićeva borba protiv korupcije je bezuba dok je na čelu Agencije Dejan Damnjanović"
"Vučićeva najavljena antikorupcijska ofanziva od 100 dana ostvaruje još lošije rezultate nego formiranje njegovog narodnog pokreta, koje ide brzinom puža. Farsa do farse, koja je u funkciji skretanja pažnje javnosti sa studentskih protesta koji postaju sve masovniji i na koje predsednik ni njegov krizni menadžment nemaju adekvatan odgovor", navodi se u saopštenju Resornog odbora za antikorupciju Srbija centra koje prenosimo u celosti.
"Od 26. decembra, kada je najavljena epohalna borba protiv korupcije, pa do kraja januara, jedini isporučeni antikorupcijski rezultat je osuda Dijane Hrkalović za trgovinu uticajem. Bivša državna sekretarka osuđena je na simboličnu zatvorsku kaznu za koruptivno krivično delo, iako je njeno protivpravno delovanje odavno prevazišlo korupciju i podvodi se pod organizovani kriminal. Cilj ove, po svoj prilici, politički naručene presude je ostvarenje rezultata lažne pravne države, u lažnoj borbi protiv političke korupcije.
Nema stvarne borbe protiv korupcije dok se u Agenciji za sprečavanje korupcije uništavaju podaci i arhiviraju dokazi o imovinskim prekršajima javnih funkcionera, čime se oni aboliraju od mogućeg krivičnog gonjenja. Vučićeva borba protiv korupcije je bezuba dok je na čelu pomenute Agencije Dejan Damnjanović, koji je godinama kumulirao dve javne funkcije, koje su međusobno nespojive (u smislu člana 56. stav 5 Zakona o sprečavanju korupcije).
Reč je o čoveku koji je od 21.1.2020. predsednik skupštine akcionara Jugoslovenskog rečnog brodarstva a.d. Beograd i na tu poziciju je najverovatnije došao tako što ga je imenovala Vlada. Podatke o njegovom imenovanju nije moguće naći na internetu, najverovatnije zbog problematičnosti činjenice da Vlada kao ključni organ izvršne vlasti imenuje predstavnika nezavisnog i samostalnog organa, koji bi trebalo da kontroliše vlast i njene funkcionere!
Nedavno je Jugoslovensko rečno brodarstvo prodato po osnovu ponovljenog postupka, za duplo manji iznos od prvobitno procenjenog, čime je oštećena državna imovina, a samim tim i finansijski interesi građana Srbije. S obzirom na važnost javnih funkcija koje obavlja, Dejan Damnjanović bi građanima Srbije trebalo da odgovori zbog čega je vrednost državne imovine koju je zastupao naprečac smanjena za polovinu i prodata naizgled stranom konzorcijumu i koliko je takvim postupkom oštećena država Srbija? Damnjanović bi u svetlu duboke institucionalne krize izazvane korupcijom, pod hitno trebalo da počne da radi u interesu javnosti. Njegov dosadašnji rad bio je isključivo interesno obojen, o čemu svedoči i njegova mesečna apanaža u iznosu od 572.000 dinara", zaključuje se u saopštenju Resornog odbora za antikorupciju Srbija centra.
Komentari 1
ostavi komentar