Društvo i ekonomija

Direktno

13. 01. 2025. 10:45 10

"Neodgovorna politika vlasti pretnja po energetsku bezbednost Srbije"

Vezivanje za jedan izvor gasa u trenutku kada čitava Evropa i svet diversifikuju izvore snabdevanja, bilo da je rezultat neznanja ili korupcije, dovelo je Srbiju u situaciju da svake godine strepi da li će biti gasa i po kojoj ceni, rekao je član Predsedništva Narodnog pokreta Srbije (NPS) ekonomista Goran Radosavljević.

On ističe da je neodgovorna energetska politika vlasti u prethodnoj deceniji, protkana korupcijom i nestručnim upravljanjem, dovela do visokog stepena energetike nebezbednosti Srbije i dodaje da smo nakon kolapsa elektroenergetskog sistema 2022. godine, prouzrokovanim nestručnim upravljanjem i korupcijom u EPS, sada suočeni sa mogućim kolapsom naftno-gasnog sektora.

- Najnovije sankcije Naftnoj industriji Srbije, u kojoj država ima oko 30 posto vlasništva, pokazuju još jednom da kratkoročna energetska politika u globalnom svetu nije dobra. Situacija je tim gora ukoliko se uzme u obzir ogromna koncentracija tržišta u jednoj kompaniji koja pokriva oko 80 posto tržišta veleprodaje derivata u Srbiji - kazao je on.

 

Radosavljević naglašava da bi u situaciji prestanka rada Rafinerije nafte Pančevo, do koje bi moglo da dođe usled sankcija i nemogućnosti dopremanja sirove nafte, došlo do nestašica naftnih derivata i/ili rasta cena u gotovo svim zavisnim sektorima, od proizvodnje hrane do transporta.

- Srbiji je potreban zaokret u energetskoj politici koji bi podrazumevao veću diversifikaciju izvora energije i načina snabdevanja što kratkoročno podrazumeva hitno rešavanje problema u naftnom sektoru prouzrokovanih sankcijama, dupliranje kapaciteta za skladištenje gasa, zakup kapaciteta za transport tečnog prirodnog gasa u nekom od terminala u regionu i transformaciju EPS u regionalnu energetsku kompaniju - dodao je on.

 

Prema njegovim rečima, u srednjem roku potrebna je liberalizacija tržišta nafte i gasa, usklađivanje sa energetskim paketima i direktivama EU, izgradnja novih kapaciteta za proizvodnju struje iz hidroenergije, vetra i sunca, hitan ulazak u neku od regionalnih inicijativa za nuklearnu energiju kao što su Hrvatska, Mađarska ili Bugarska i profesionalno upravljenje energetskim sektorom, jer u suprotnom, građani i privreda Srbije će nastaviti da strepe za svoju energetsku bezbednost i u narednom periodu.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 10

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Brisanje stvarnosti

Zoran Živković [13.01.2025.]




Video dana

Njam njam

Anketa

Da li će SAD zaista uvesti sankcije NIS-u?

Rezultati