Društvo i ekonomija
17. 01. 2025. 07:11 18
ONI TRAŽE, A ON NE DA Zašto Vučića nervira prelazna vlada?
Umesto izbora, opozicija se ovog puta odlučila da od vlasti traži formiranje prelazne vlade, uz obrazloženje da je to prelazno rešenje za izlazak iz krize. Jasno je da ovo stanje treba prekinuti i ovaj trenutak je podjednako dobar kao i bilo koji drugi, štaviše možda i bolji, jer je sad odmah, pre veće štete koju režim može da načini. Osim toga, otrezniće se od iluzije moći.
Sada je već sasvim jasno da oni (SNS) u principu ne podnose bilo šta osim izraza bezrezervnog obožavanja - sve drugo je "mržnja". To polako zadobija nadrealističke i farsične dimenzije. Međutim, cela ta priča oko prelazne vlade još je na dugačkom štapu i tek će se videti "čija nana crnu vunu prede". Potpuno je razumljivo zašto se predsednik Srbije Aleksandar Vučić toliko uznemirio od toga. Šta, dakle, toliko nervira Vučića u zahtevu opozicije za prelaznom vladom? Nervira ga očigledno; znamo čoveka i njegove emocionalne ispade svaki put kad se nađe u neprilici. Jer, Aca Srbin se taman dogovorio sa Nemcima oko litijuma, ne spava zbog EXPA, muči ga NIS, a sada ova opozicija ljulja čamac.U Narodnoj skupštini Srpska napredna stranka i njeni koalicioni partneri trenutno imaju gotovo dvotrećinsku većinu. Zbog toga je narativ vlasti da nam prelazna Vlada ne treba, a predsednik Srbije se zaklinje da su to šuplje priče.
- A znate šta je prelazna vlada - da narodu objasnim? Da nema izbora. Nego da oni dođu na vlast bez izbora. E nećete, majčini sinovi, dok sam živ - rekao je Vučić 22. decembra prošle godine na otvaranju deonice auto-puta na Moravskom koridoru.On aludira, bez ikakve sumnje, sledeće: eto, mi teško radimo, dižemo "kule i gradove" (na vodi?); ispašće da smo svi mi budale, a oni (opozicija) jedini pametni. Sad "mi treba da se sklonimo", a toliko smo uradili. A šta su to "uradili" osim praznih obećanja na obećanja? Kako jedno obećanje krene u zaborav, a na to smo navikli, javlja se novo; u međuvremenu, u nedostatku boljeg, melodramatizujemo stvari: eto oni napadaju Srbiju; eto diraju mu pošten narod koji hoće samo da radi. A znali smo odranije: oni su se sami time hvalisali (zbog čega će se kajati). U svakom slučaju, prelazna vlada zahteva stanje krajnje polarizacije u zemlji u kojoj ipak nismo još uvek i traži saglasnost svih aktera. I to je obično ekspertska vlada. Prelazna, odnosno privremena vlada formirana je u Srbiji nakon petooktobarskih promena 2000. godine, kada je srušen režim Slobodana Miloševića. Do prelazne vlade u Srbiji se došlo nakon velikog protesta građana 5. oktobra, kada je odbranjena izborna pobeda kandidata ujedinjene opozicije Vojislava Koštunice nad Miloševićem za mesto predsednika SR Jugoslavije. Usledili su parlamentarni izbori i već 25. januara 2001. formirana je Vlada Srbije sa Zoranom Đinđićem kao premijerom koji je bio jedan od dotadašnjih lidera opozicije. Svakako bolno sećanje Aleksandra Vučića. Osim toga, Vučića užasno nervira činjenica da bi prelazna Vlada ispunila svoju misiju, tačnije organizovanje izbora pod normalnim uslovima. Osim velikog broja građana, fer i demokratske izbore bez prevelikog prostora za izbornu krađu i manipulaciju, tražila je i Evropska unija.Kada se sve sumira - da Vučić prihvati prelaznu vladu, scenario je da počne da mu pada rejting. I da on onda proceni da mu je bolje da ide na izbore ranije nego kasnije, a opozicija istakne da ne pristaje da ide na izbore ako ne bude prelazne vlade. Kako bi obezbedio vanredne izbore, Vučić onda pristane na prelaznu vladu.
- Kada se pomene prelazna vlada, Aleksandar Vučić reaguje kao da ga je neko polio vrućom vodom, ali je to neminovan put tranzicije jer sve ostalo vodi u katastrofu i tragične događaje - izjavio je predsednik stranke Srbija centar Zdravko Ponoš.
Sve to ne znači da se narod neć okupljati i dalje, dok ga još ima.
Komentari 18
ostavi komentar