Društvo i ekonomija
09. 01. 2025. 07:06 8
Pranje para i nekretnine: Da li Beograd na vodi PREDNJAČI?
Nedavni izveštaj Globalne inicijative registruje nekoliko sektora koji nose najveći rizik kada su u pitanju ilegalni tokovi novca. To je sektor nekretnina. Već u uvodnoj reči izveštaja stoji da se novogradnja identifikuje u “Srbiji kao posebno rizičan sektor, sa kriminalcima koji koriste imovinu visoke vrednosti za pranje novca”. U Srbiji je u protekle četiri godine mali procenat nekretnina kupljen iz kredita, prema zvaničnim podacima institucija. U 2023. preko 80 odsto nekretnina u Srbiji je kupljeno za gotovinu, taj procenat je nenormalan bilo gde u svetu. Ali, to našim sudovima i Zagorki Dolovac nije sumnjivo.
Beograd na vodi, projekat koji polako ali sigurno "jede" veliki deo glavnog grada, neprekidno "gura" predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Svoju zamisao o "Beogradu na rekama" izložio je još 2012. godine, kada je kao kandidat za gradonačelnika Beograda u posetu doveo bivšeg prvog čoveka Njujorka Rudija Đulijanija. Iste godine SNS je došao na vlast i polako se krenulo u realizaciju Vučićeve ideje. Ugovor nije potpisao Vučić, već su to uradili tadašnja potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i predsednik Upravnog odbora "Igl Hilsa“ i direktor "Beograda na vodi" Aleksandar Trifunović.
Sve vezano za ovaj projekat je demonstracija sile i političko-ekonomskih ciljeva ovog režima koji građane ove zemlje doživljava samo kao prepreke na putu za ostvarenje svojih privatnih interesa. Beograd na vodi je pokazao da je udar na kvalitet života sa nesamerljivim posledicama na urušavanje ekoloških potencijala grada, s obzirom na to da se prekomernom gradnjom stvaraju toplotna ostrva, odnosno povećanje temperature u centru grada, čemu svi koji u ovom gradu žive mogu posvedočiti. U međuvremenu, Beograd na vodi uz blagoslov predsednika države nastavlja da živi svojim životom i da se širi poput epidemije.
Komentari 8
ostavi komentar