Društvo i ekonomija
19. 12. 2024. 21:00 4
Kako da se zaštitite od nasilnika na protestima? Punoletni mogu da poseduju dve stvari, a maloletni jednu
Srbiju već danima potresaju protesti i studentske blokade zbog tragedije u Novom Sadu kada je došlo do urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, usled čega je poginulo 15 ljudi. Po "starom, dobrom" običaju, proteklih dana su blokade pokušali da probiju batinaši, koji su na građane koji su mirno protestovali, naletali automobilima, a potom se i fizički obračunavali sa njima. Advokat Jovan Rajić otkriva šta građani smeju da koriste u samoodbrani protiv pomenutih nasilnika.
Svakodnevno širom Srbije održavaju se blokade saobraćaja, u trajanju od 15 minuta u 11.52 časova, u znak sećanja na žrtve pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Zabrinuti i revoltirani građani odlučili su se na ovu akciju, kojoj su se pridružili studenti i srednjoškolci u znak podrške porodicama žrtava, ali i studentima koji su napadnuti ispred Fakulteta dramskih umetnosti tokom odavanja pošte.
Nažalost, javnost u Srbiji svedoči svakodnevnim napadima na mirne studente i građane, a gotovo da nije bilo jedne blokade na kojoj neko kolima ili kombijem nije naleteo na ljude koji su mirno blokirali. Jedan od najsurovijih napada dogodio se pre nekoliko dana u Novom Sadu kada su četvorica muškaraca "poršeom“ naleteli na grupu demonstranata, a potom izašli iz automobila i brutalno tukli sve koji su im se našli na putu.
Veliki broj građan zabrinut je zbog ovih događaja i pozivaju roditelje studenata i srednjoškolaca da budu u neposrednoj blizini kako bi decu zaštitili od nasilnika koji su bliski Srpskoj naprednoj stranci (SNS), piše Nova.rs
Poznati advokat Jovan Rajić kaže da građani, u ovakvim slučajevima nasilja, imaju puno pravo da brane sebe.
- U Krivičnom zakoniku to je definisano kao nužna odbrana, vi imate pravo od sebe da odbijete protivpravni napad, kako bi zaštitili neko svoje dobro koje je u ovom slučaju život, zdravlje i telo. Zakon kaže da imate pravo da upotrebite maksimalnu neophodnu silu koja je potreba da biste odbili silu koja vam preti. Naravno, ukoliko prekoračite to, sud bi smatrao prekomernom upotrebom sile i to je krivično delo, ali bi uzeo kao olakšavajuću okolnost jer je u pitanju samoodbrana - objašnjava advokat.
Rajić objašnjava da u slučaju studentskih blokada, kada neko pokušava da ljude gazi kolima, to predstavlja napad na život i građani imaju pravo da koriste sredstva kako bi se odbranili.
- U praksi, sud procenjuje od slučaja do slučaja, ali ovo što smo viđali prethodnih dana daje pravo građanima da se brane. U slučajevima kada vozači kažu da samo žele da prođu i da žure, tu nema osnova. Ali isto tako, oni nemaju prava da kolima gaze građane - naglašava on.
Šta smete da posedujete?
Advokat Jovan Rajić objašnjava da kada neko na građane krene palicom ili nožem, oni imaju pravo da se brane adekvatnim načinom, ali da vrlo često tu dolazi do manipulacije od strane tužilaštva i suda.
- Činjenica je da ove odredbe postoje u oba smera i za dela koja čine građani na protestima i za dela koja čine nasilnici protiv građana na protestima, ali ovde tužilaštvo manipuliše i pakuje ljudima sa protesta optužnice i istrage. Manipuliše se delima i zakonom, kako bi se demonstranti zadržali u pritvoru i 30 dana, a kada je reč o nasilnicima – da bi oni što lakše prošli, pre izašli iz pritvora i sklopili sporazume sa tužilaštvom - ističe on.
Što se tiče konkretnih sredstava za samoodbranu, on ističe da je sve definisano postojećim Zakonom o oružju i municiji.
- U ovom zakonu se kaže da punoletne osobe smeju kod sebe da poseduju gasne sprejeve i uređaje za izazivanje elektro-šokova, dok maloletna lica, starija od 16 godina kod sebe mogu da poseduju samo gasne sprejeve. Ovo znači u praktičnom obliku da punoletni građani mogu kod sebe posedovati biber-sprej i elektrošokere, dok maloletnici mogu kod sebe posedovati samo biber sprejeve i ono najvažnije samo one koji se mogu naži u slobodnoj pordaji, odnosno legalnim prodavnicama - naglasio je advokat Jovan Rajić.
Komentari 4
ostavi komentar