Društvo i ekonomija
17. 12. 2024. 21:07 7
PRISLUŠKIVANJE ILI Koliko dugo se vlast PLAŠI NARODA U Srbiji?
"NoviSpy" kako ga opisuje forenzički tim Amnesty International je špijunski softver prilagođen Android telefonima i više je činjenica da su ga koristile srpske institucije, odnosno BIA i MUP. Ovaj paket, koji finansira Vlada Norveške, a administrira Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), ponuđen je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije od 2017. do 2021. godine da pomogne u borbi protiv organizovanog kriminala, navodi se u izveštaju. U to vreme na čelu BIA nalazio se Vučićev veliki prijatelj Bratislav Gašić. Postavljen je 29. maja 2017, a rukovodio je službom čak duže od pet godina, do 26. oktobra 2022, što je period učvršćivanja Vučića na vlasti i porobljavanja svih institucija uz pomoć, može se pretpostaviti, svesrdnog rada službe. Nebojša Stefanović i Aleksandar Vulin su se smenjivali u to vreme na čelu MUP Srbije.
BIA i tajne vojne službe mogu da prisluškuju i organizuju tajno praćenje, istina pod drugim uslovima i po drugačijem postupku od praćenja i prisluškivanja koje se vrši u krivičnom postupku. Da bi se primenjivale posebne mere iz Zakona o Bezbednosno-informativnoj agenciji, potreban je obrazložen predlog direktora Agencije i odobrenje predsednika Višeg suda u Beogradu.Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešnel objavila je izveštaj u kojem navodi kako vlast u Srbiji koristi tehnologiju za prisluškivanje i špijuniranje, kao i taktike digitalne represije u cilju da proširi državnu kontrolu, koja je usmerena na civilno društvo. U ovom izveštaju se dodatno pominje i da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije koristilo i forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona. Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN) saopštila je ranije da je forenzička analiza svetske organizacije za međunarodna prava pokazala da je BIA, koristeći izraelsku tehnologiju "Cellebrite", otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala srpski špijunski program "NoviSpy".Danas imamo nove reči za prisluškivanje novih medija. Aplikacije za razmenu enkriptovanih poruka prenose razgovore koji se mogu "hakovati“, "zaraziti" ili "ozvučiti" naprednim tehnologijama nazvanim po grčkim mitovima ili holivudskim blokbasterima: Pegaz, Fantom, Predator. Privatne kompanije za nadzor razvijaju i prodaju kompleksne sisteme koji su u stanju da tajno preuzmu čitav sadržaj nečijeg pametnog telefona i prenesu ga na udaljeni server. Širom sveta, mediji izveštavaju o ekspanziji tehnologija koje vlade koriste protiv kriminalaca, šefova drugih država, novinara i zaštitnika ljudskih prava.
U poslednje vreme i novinari i stručnjaci upozoravaju da smo ušli u novu eru ljudske istorije obeleženu sveprisutnim nadzorom. Za razliku od do sada poznatih komercijalnih softvera od kojih je najrasprostranjeniji "Pegasus", pri oceni AI, "NoviSpy" deluje kao lokalno razvijen alat. Napravljen je tako da može da daljinski aktivira mikrofon i kameru na telefonu, koji operateri softvera mogu da snimaju, ali i da prate GPS lokaciju o kretanju u realnom vremenu. Podaci su prenošeni na servere za kontrolu koji se nalaze u Srbiji.
Vrlo brzo posle dobijanja ovakve aparature od Norvežana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 2022. da su nadležni organi potvrdili više od 1.600 nezakonitih prisluškivanja telefona šefa države, te najavio dalju istragu.
- To je nesporno utvrđeno i to su nadležni organi utvrdili, kao što će utvrditi i sve ostalo. To je njihova dužnost i njihova obaveza i tu nema filozofije - rekao je on..
Međutim, građani Srbije su malo šta saznali. Kakva je, zakonski gledano, uloga Tužilaštva kada su u pitanju mere praćenja i prisluškivanja? Tajni nadzor komunikacije, odnosno takozvano prisluškivanje ili tajno praćenje i snimanje, određuje se na obrazloženi predlog javnog tužioca. Cilj predloga javnog tužioca je da stvori uverenje kod suda da su ispunjeni zakonom propisani uslovi za određivanje dokazne radnje. Dakle, bez formalnog predloga javnog tužioca, prema našem Zakoniku o krivičnom postupku, nema tajnog nadzora komunikacija (prisluškivanja), ni tajnog praćenja i snimanja. Međutim, osim mogućnosti da se mere primenjuju po Zakoniku o krivičnom postupku, postoje i sasvim slične mere po Zakonu o Bezbednosno-informativnoj agenciji i zakonskim propisima koji uređuju rad Vojnobezbednosne (VBA) i Vojnoobaveštajne agencije (VBO). BIA i tajne vojne službe mogu da prisluškuju i organizuju tajno praćenje, istina pod drugim uslovima i po drugačijem postupku od praćenja i prisluškivanja koje se vrši u krivičnom postupku. Da bi se primenjivale posebne mere iz Zakona o Bezbednosno-informativnoj agenciji, potreban je obrazložen predlog direktora Agencije i odobrenje predsednika Višeg suda u Beogradu. Vojne službe takođe mogu da primenjuju posebne mere prisluškivanja i tajnog praćenja, predlog za primenu mera daje direktor službe, ali primenu mera odobrava predsednik Vrhovnog suda.Za razliku od do sada poznatih komercijalnih softvera od kojih je najrasprostranjeniji "Pegasus", pri oceni AI, "NoviSpy" deluje kao lokalno razvijen alat. Napravljen je tako da može da daljinski aktivira mikrofon i kameru na telefonu, koji operateri softvera mogu da snimaju, ali i da prate GPS lokaciju o kretanju u realnom vremenu. Podaci su prenošeni na servere za kontrolu koji se nalaze u Srbiji. Instaliran je fizički, u situacijama kada su aktivisti i novinari bili pozivani na informativne razgovore. U tim situacijama ostavljali su telefone van prostorije za razgovore, što je omogućavalo instalaciju špijunskog softvera.
Komentari 7
ostavi komentar