Društvo i ekonomija
09. 12. 2024. 20:51 23
Da li su STUDENTI jedina NADA za Srbiju?
Više od 30 državnih fakulteta je u blokadi. Studenti traže da se objavi dokumentacija o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu i da se pronađu napadači na studente FDU-a tokom akcije "Zastani, Srbijo". Jednog dana će studenti koji danas protestuju biti viđeni kao oni koji su bili na pravoj strani. Istorija će to dokazati. Do tada, vratimo diskusiju tamo gde joj je mesto - mogu li studenti da pomognu Srbiji ?
Da li je akademska zajednica dugo ćutala? Iza nas je dugačak period u kome je veliki broj profesora, uglednih naučnika, javnih ličnosti, izbegavao da se na bilo koji način javno izjašnjava, deklariše, iznosi stavove. Možda je to zato što smo izgubili veru da se nešto može promeniti, tu su i zamor, razočaranje. Kao da smo se povukli u neki svoj bezbedan prostor. Očigledno je da se ljudi istinski plaše posledica svakog javnog istupa koji ne godi uhu vladajuće partije. A onda su se pojavili studenti.I ne podržavaju svi fakulteti u Srbiji svoje studente. Njima je do održanja proračunskih balansa i povlašćenih položaja, koje studentski zahtevi ugrožavaju. Dakle, akademski feudalizam i dalje je jak. Bunt akademskog sloja možda je i najradikalniji pokazatelj dramatičnog stanja u društvu. Moguće je da je bio potreban neki zamajac da, na kraju krajeva, poverujemo da zaista od nas, građana, zavisi šta će se u društvu dešavati. Da imamo pravo da tražimo, čak zahtevamo, jer, na kraju krajeva, političari su državni službenici koje mi plaćamo.
Studente više od 30 fakulteta širom Srbije, koji već danima istrajavaju u blokadama, predsednik države Aleksandar Vučić optužio je da dobijaju novac "spolja i iznutra" za rušenje vlasti. Podanička državna televizija je obeležila je tu njegovu izjavu još grotesknije.I nešto je još ključno važno. Ulična vojska režima, kao što se dobro zna, u akciju ide tek po naređenju; oni o fakultetima ionako ne znaju ništa, a studente preziru po "difoltu"; anarhiste mrze iskreno, jer im je tako rečeno i ponavlja im se svako malo u njihovim tabloidnim medijima. To je već razvoj nadasve zabrinjavajući i opasan, jer je sada sukob prenesen na eminentno politički nivo. A niko se ne oseća bezbedno kada policija dođe nadomak fakulteta sa oružjem u futrolama i lisicama koje im vise sa opasača.
U međuvremenu, profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu, Bojan Pajtić, upozorio je juče putem objave na svom nalogu na društvenoj mreži X na moguće rizike povodom najavljene blokade Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.- Situacija u Novom Sadu u 19:10 h… Ispred nastavničke kule u kampusu Novosadskog Univerziteta je (p)ostavljeno 20-30 džakova sa šutom, letvama i sličnim "materijalom". Navodno zbog nekog renoviranja. Ispred je parkiran kombi neke privatne firme za bezbednost. Na trgu 5-6 momaka sa kapuljačama. Parking iza zgrade FTN-a prepun automobila - navodi Pajtić u objavi.Zanimljivo je napomenuti i da su studentski protesti 2017. godine protiv diktature inicijalno organizovani preko društvenih mreža, jednim kreiranjem eventa na Fejsbuku, a prerasli su u višenedeljne masovne demonstarcije protiv vlasti. Još jedan dokaz, da uprkos brojnim kritikama za apatičnost, internet generacija, kada želi, i te kako ima šta i da ponudi, a to je moć društvenih mreža kojima vlada i njihova upotreba u probijanju svakog vida cenzure. To da su se pobunili studenti, u zemlji iz koje su otišli "svi pismeni" - ima svoje logično objašnjenje: Ova deca su pročitala sve što je potrebno, i umesto da emigriraju, odlučili su da se bore za pravdu, protiv moćne hunte.Vlast je napravila ogromnu grešku kada je proglasila studente stranim plaćenicima. I tako je sve odjednom postalo i pitanje časti. Ako bi se povukli, studenti bi pokazali da se boje. Ako ne bi uspeo da uspostavi svoje viđenje reda i mira, Aleksandar Vučić bi pokazao slabost.
U tom slučaju, jedini odgovor vlasti bili bi pendreci.
Komentari 23
ostavi komentar