Društvo i ekonomija
14. 11. 2024. 14:51 18
PRIJATELJI I SABORCI SNS Zabrana "mračne" stranke iz Nemačke
Više od 100 poslanika Donjeg doma nemačkog parlamenta podnelo je zahtev za zabranu ekstremno desničarske Alternative za Nemačku (AfD). U Srbiji, ona je proglašena prosrpskom strankom i velikim prijateljima, jer su u nekoliko navrata kritikovali priznanje Kosova. Radi se o partiji koja baštini nasleđe nacional-socijalizma iz vremena Adolfa Hitlera. Poslanici ove stranke danas govore o “ekonomskom prosperitetu Nemačke” u doba nacional-socijalizma, ili minimalnoj nezaposlenosti. Ne tako davno smo imali obećanje da će jedan režimski tabloid besplatno promovisati AfD među srpskim biračima u Nemačkoj, jer su oni naši osvedočeni prijatelji.
Najveće nemačke stranke postigle su dogovor o prevremenim izborima koji će se održati u februaru 2025. godine. Glasanje o poverenju Vladi očekuje se 16. decembra. U međuvremenu, nemački viši sud u maju je doneo odluku da domaće bezbednosne službe mogu da nastave da tretiraju AfD kao potencijalno ekstremističku stranku, što znači da obaveštajne službe zadržavaju pravo da tu stranku drže pod nadzorom, uključujući prisluškivanje.
Protiv migranata i liberalnih vrednosti, za bližu saradnju sa Rusijom. Tako se u najkraćem mogu opisati stranke sa krajnjeg desnog spektra koje su ušle u Evropski parlament (EP) na izborima održanim početkom juna. Sa mnogima od njih ultradesničarske stranke iz Srbije, ali i vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), već godinama unazad održavaju kontakte. Za Milicu Đurđević Stamenkovski, aktuelnu ministarku za brigu o porodici u Vladi Srbije, AfD predstavlja "vodeću suverenističku državotvornu opciju u Nemačkoj". Đurđević Stamenkovski se u novembru 2023. sastala u Bundestagu sa predsednikom AfD-a Tinom Krupalom.
Na tom sastanku, kako je saopšteno, bili su saglasni u kritičkom stavu prema politici koju predstavlja Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, i razmenili mišljenja o "dubokoj krizi Evropske unije". Kontakte sa nemačkim ultradesničarima je imala i vladajuća Srpska napredna stranka. Marko Đurić, visoki funkcioner te stranke, tada na mestu direktora vladine Kancelarije za Kosovo, u junu 2019. se sastao sa prеdsеdnikom Odbora za spoljnе poslovе Altеrnativе za Nеmačku u Beogradu. Đurić je nemačkog savеznog poslanika Armina-Paula Hampеla "informisao" o situaciji na Kosovu. Desnica jača u mnogim evropskim državama, pa i u evropskom parlamentu. Harold Vilimski, sa delegacijom svoje austrijske Slobodarske partije (FPO), koja pripada ekstremno desnom spektru, sastao se u Beogradu sa Brnabić i Vučićem.
Na pitanje austrijskog Standarda da li bi SNS jednog dana mogla da se pridruži desničarskoj grupi Patriote za Evropu (u kojoj su, između ostalih, Fides mađarskog premijera Viktora Orbana, Liga iz Italije, FPO, francuski Nacionalni savez Žordana Bardele i Marin Le Pen, češki ANO) ako bi Srbija ušla u EU i bila zastupljena u Evropskom parlamentu, Vilimski je ukazao na bliskost SNS sa strankom Fides premijera Viktora Orbana (nekada je bila u Evropskoj narodnoj partiji, čiji je SNS sada pridruženi član), koja vlada Mađarskom i koja je takođe deo te parlamentarne grupe Patriote za Evropu. Vilimski vidi ovu bliskost posebno u politici prema Ukrajini, koju i Slobodarska partija podržava.
Nedavno je Ana Brnabić, kao predsednica parlamenta, boravila u nemačkom Bundestagu, gde se srela sa svojom koleginicom Berbel Bas (Socijaldemokratska partija), ali i sa delegacijom konzervativne Hrićansko-demokratske unije (CDU) i njene bavarske "manje" sestre Hrišćansko socijalne unije (CSU). Iako je CDU u Evropskoj narodnoj partiji, ta koalicija u Nemačkoj u poslednje vreme optuživana je da sa centra skreće udesno kako bi parirala rastućoj popularnosti Alternative za Nemačku (AfD). U Nemačkoj se AfD ove godine suočio sa optužbama da je Maksimilijan Krah, jedan od vodećih kandidata te stranke za evropske izbore, dobijao novac iz Rusije i Kine. Istovremeno, Peter Bistron, drugi na listi AfD-a za izbore za EU, optužen je da je dobio 20.000 evra od ljudi koji su povezani sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u cilju širenja propagande Kremlja. I Krah i Bistron su negirali optužbe.
I potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin razgovarao je u oktobru sa poslanikom Alternative za Nemačku (AfD) u Bundestagu Rajnerom Rotfusom. Vulin mu se zahvalio na "doslednom stavu te stranke o nepriznavanju nezavisnosti Kosova". Vulin je, kako se navodi u saopštenju Vlade, u video razgovoru Rotfusu lično zahvalio na "njegovom principijelnom protivljenju i osuđivanju NATO bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine i dugogodišnjem aktivizmu kojim je uvek pokazivao solidarnost sa srpskim narodom i borbu za priznavanje činjenica".
AfD u novom sazivu Evropskog parlamenta ima 15 poslanika, ali je donedavni lider evroposlanika te partije Maksimilijan Krah posle nedavnih izbora isključen iz partije zbog neonacističkih izjava.
Komentari 18
ostavi komentar