Društvo i ekonomija
08. 11. 2024. 14:25 7
"Bjeliću dali pirotehničko sredstvo i rekli 'dokaži da nisi njihov'"
"Pritvor od 30 dana koji je određen aktivisti grupe "SviĆe" Ivanu Bjeliću niti je opravdana, niti srazmerna mera", izjavio je za N1 njegov advokat Ivan Ninić koji je ocenio da pravosuđe sprovodi politiku predsednika države po istom scenariju kao u vezi sa protestima koji su izbili posle izbora u decembru prošle godine.
Bjeliću je određen pritvor u trajanju do 30 dana, nakon što je priveden posle protesta u Novom Sadu. Na teret mu se stavlja da je upalio jedan pirotehnički predmet i ubacio kroz polupani prozor u hodnik Gradske kuće u Novom Sadu.
- Ova mera niti je opravdana, niti je srazmerna. Ova mera je represivnog karaktera i ova mera je zapravo jedina sankcija koja će se njima staviti na teret. Vi iste efekte postižete i kućnim pritvorom ili zabranom prisustvovanja javnim skupovima. Dakle, postoji čitav niz mera koje krivično zakonodavstvo prepoznaje u ovoj situaciji, a vi primenjujete najtežu meru. Pa zašto? Zato što sprovodite politiku predsednika države i zato što ono što on ustanovi u svojim nastupima, tužilaštvo i sudovi to samo kasnije servisiraju - ocenio je Ninić za N1 Studio Live.
Ninić je ocenio i da je sporna kvalifikacija krivičnog dela koja se odnosi na Bjelića, kao i na druga lica koja su obuhvaćena krivičnom prijavom i naredbom o sprovođenju istrage, te da se eventualno može govoriti o radnjama prekršaja iz Člana 17 Zakona o javnom redu i miru za koje je propisana novčana kazna od 50.000 do 100.000 dinara, a kako je objasnio, samim tim to povlači i znatno manji stepen odgovornosti i eliminiše razloge za pritvor.
"Ajde vođa, ako si vođa, pokaži i dokaži da nisi njihov"
U krivičnoj prijavi se navodi da je Bjelić kroz polomljeni prozor Gradske kuće ubacio pirotehnički predmet nalik baklji i tužilac tu formulaciju koristi u naredbi o sprovođenju istrage. Policija, međutim, kako je naveo Ninić, ne tvrdi da je predmet koji je Bjelić ubacio izazvao požar, dok tužilac u naredbi o sprovođenju istrage tvrdi da je požar nastupio nakon toga.
- Ivan ne poznaje preostala četiri lica koja su obuhvaćena krivičnom prijavom i naredbom o sprovođenju istrage i ta konstrukcija tužilaca, da su oni sinhronizovani, da su delovali u grupi, da su se možda i dogovorili da naprave nered, jednostavno ne stoji. Dva lica su iz Novog Sada, jedno je lice iz okoline Beograda, sam Ivan je sa prebivalištem u Beogradu, inače je iz Požege. Dakle, prvi put ih u životu vidi i on njih i oni njega - naveo je Ninić.
Bjelić mu je, kako je dodao, ispričao da mu je tokom protesta prišla jedna osoba koja je okupljenima delila pirotehnička sredstva.
- I to lice mu je reklo: ‘Ajde vođa, ako si vođa, pokaži i dokaži da nisi njihov’. Njemu je to bilo onako čudno u prvi mah, ali ponovo mu je to lice reklo: ‘Evo ti, ubaci ako nisi njihov’. I on je uzeo pirotehničko sredstvo, aktivirao upaljačem i izazvao ogromnu količinu dima. I on ne može sa sigurnošću da opredeli, to sigurno nije baklja. Znači, to je pirotehničko sredstvo, ja zaista nisam stručnjak za tu oblast, videću dalje tokom postupka šta je - kazao je Ninić.
Bjelić je, kako je preneo njegov branilac, potom prišao vratima Gradske kuće, ubacio pirotehničko sredstvo kroz polomljeni prozor i video veću količinu dima koju ono proizvodi.
- Tek znatno kasnije je Ivan video ono što smo mi mogli da vidimo svi u živom prenosu, a to je da gore prostorije koje nisu vezane za hodnik, već kancelarije gradske kuće. Dakle, izuzetno bitna činjenica, izuzetno bitna okolnost. I nije polupao prozor, prozor je već bio polupan - naglasio je Ninić.
Isti scenario kao na decembarskim protestima u Beogradu
Ninić je najavio i da će danas izjaviti žalbu na rešenje sudije za prethodni postupak, i veruje da će do ponedeljka ili utorka biti doneta konačna odluka da li će pritvor Bjeliću biti potvrđen, ukinut ili eventualno preinačen u kućni pritvor.
- Ono što je meni bitno kao braniocu jeste da napravim paralelu sa događajima na beogradskim ulicama u decembru 2023. godine. Dakle, isti modus operandi: infiltrirane grupe, organizovane, sinhronizovane, dovedene da naprave haos, da naprave nemire, da polupaju, a da se drugi učesnici protesta prikažu kao vinovnici tih događaja. Da to budu mlađi ljudi, studenti, ljudi koji su se tu našli spletom okolnosti ili su došli da izraze neki miran protest, uzeli neku kamenicu i uzeli nešto što je poletelo ka gradskim institucijama, ali to ne može biti krivično delo nasilničkog ponašanja na sportskoj prirodi ili javnom skupu, a posebno ne može biti krivično delo pozivanja na nasilnu promenu ustavnog uređenja kao što je to bio slučaj u Beogradu - kazao je.
Pritom se, istakao je Ninić, pravi vinovnici izopštavaju iz krivično-pravnog tretmana, jer su, prema njegovim rečima, pod kontrolom države i podstaknuti su da rade to što rade.
- I student Dimitrije Radovanović iz Kragujevca je u Beogradu oslobođen prostečno, dok student koga ja branim, Dimitrije Popovski, do dana današnjeg niti ima optužnice od februara meseca, niti ima rešenje o odbacivanju krivične prijave. Što znači da taj konstrukt i ta karta na koju igra režim jednostavno je u krivično-pravnom smislu neodrživa - poručio je.
Takvo ponašanje države je, međutim, dovoljna da zastraši stanovništvo, ukazao je Ninić.
- I da jednostavno na taj način država pošalje poruku kakav će tretman imati svi oni koji budu na ulicama i da će se uvek pojaviti neko ko će biti uhapšen i biti procesuiran, a da će se uvek izvući onaj ko je pod kontrolom države - zaključio je Ninić.
Komentari 7
ostavi komentar