Društvo i ekonomija
28. 10. 2024. 17:37 15
Srbija i Mađarska - "prijateljstvo" popločano INTERESIMA i USTUPCIMA naše zemlje
Istorija srpsko-mađarskog prijateljstva jasno pokazuje da politički akteri koriste istorijske tragedije kao sredstvo za postizanje trenutnih strateških ciljeva. U ovoj prljavoj taktičkoj igri, politika sećanja je samo instrument. Današnje prijateljstvo između Mađarske i Srbije je rezultat desetogodišnjeg procesa strateške konvergencije interesa - i ustupaka Srbije u cilju eventualnog napretka na putu ka EU.
- Mađarska kao država uživa veliku popularnost u Srbiji, a mađarski narod doživljavamo kao iskreno prijateljski - kazao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare u Palati Srbija u Beogradu.Strateški interes Mađarske povezan je sa njenom mnogobrojnom dijasporom u Vojvodini. Stranke koje predstavljaju mađarsku manjinu, bile su katalizator promenjenih odnosa između ove dve države. Ali, one su takođe u prvi plan istakle i svoje interese, koje je Mađarska naglasila tokom pretpristupnog procesa Srbije. Ni Viktor Orban a ni Aleksandar Vučić suštinski ne obraćaju pažnju na radnička prava, nejednakosti, osim retorički. Obojica pokušavaju da budu konkurentni, ali do toga stižu kroz klijentelističke strukture, stvaranja sprege između partije i ekonomije, baš poput njihovog uzora - Kine.
Kada je došao na vlast, Vučić, "reformisani nacionalista" Srbije iz devedesetih godina, prepoznao je simbolički potencijal prošlosti. Ali, suočavanje s prošlošću "zbog pomirenja", simboličnim preuzimanjem odgovornosti za zločine, nije bio proces koji je uključivao obe strane, niti je bio diktiran potrebom pomirenja ljudi. Mađarska nije bila zainteresovana da osudi zločine svoje fašističke države počinjene u ratnoj Jugoslaviji. A Mađarska manjina u Srbiji je u međuvremenu tražila simbolično priznanje zločina koji su u posleratnom periodu u Vojvodini počinjeni nad njima.Tako je 2013. godine Skupština Srbije usvojila Deklaraciju o osudi akata protiv civilnog mađarskog stanovništva u Vojvodini počinjenih od 1944. do 1945. godine. Deklaracija je izrađena i usvojena od strane Skupštine u roku od 24 sata, a predložena je od strane vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i SVM-a, uz podršku socijalista, kao koalicionih partnera SNS i opozicionih demokrata. Deklaracija je izglasana uoči odluke EU o dodeli datuma početka pregovora sa Srbijom.
Ipak, najkontroverzniji Orbanov odnos je prema Miklošu Hortiju. A u Mađarskoj je postavljeno i nekoliko spomenika ovom nekadašnjem savezniku Adolfa Hitlera. Mikloša Hortija po zlu pamte i vojvođanski Jevreji, Romi, Srbi. U Jugoslaviji je proglašen za ratnog zločinca, a mađarski vojnici su odgovorni za smrt ili deportaciju skoro 20 hiljada građana Srbije. Aleksandru Vučiću to očigledno ne smeta.Inače, u Topalovom magacinu u Čurugu (opština Žabalj), Hortijevi fašisti su izvršili jedan od najstrašnijih genocidnih zločina, počinjen nad nevinim žiteljima Čuruga, Žablja, Đurđeva, Gospođinaca, Gardinovaca, Vilova, Loka, Titela, Mošorina, Šajkaša, Kisača, Srbobrana, Temerina, Novog Sada i Bečeja u zimu 1942. godine. Prva ubijanja su počela 4. januara u Čurugu, koji je do kraja meseca ostao bez najmanje 3.500 stanovnika.
Komentari 15
ostavi komentar