Društvo i ekonomija
11. 08. 2024. 21:13 17
POZIRAJTE POLICIJI Kineske kamere snimale građane u Beogradu
Srbija je zbog nabavke opreme, koja ima mogućnost prepoznavanja lica, od kineskih kompanija sa crnih lista Zapada već bila u fokusu međunarodne zajednice, ali i lokalnih aktivista. Nezakonita nabavka znači i nezakonito pribavljanje podataka o ličnosti.
Ako ste u subotu, 10. avgusta u Beogradu šetali ulicom ili išli na protest protiv iskopavanja litijuma, vaše lice i postupke zabeležila je neka kamera u sistemu video nadzora. Pametne kamere kineske proizvodnje postavljene su u više od 40 gradova u Srbiji. Zanimljivo je da u taj spisak ulaze i varoši koje nemaju više od desetak semafora i jedva nešto što bi se moglo nazvati šetalištem ili trgom.
I dok zvaničnici policije tvrde da se kamere postavljaju radi podizanja nivoa bezbednosti u glavnom i drugim gradovima Srbije, mnogi veruju da je nadležnima tek u drugom planu bilo pitanje zaštite prava na privatnost građana. Bilo je slučajeva kada su se baš sa ovih kamera, snimci puštali u javnost. Najčešće se to dogodi kad je neko opoziciono okupljanje. Tada u režimskim tabloidima naletite na snimke sa ovih kamera. I ovog puta treba očekivati tako nešto.
Dakle, ako samo policija ima pristup ovim kamerama, i ovim snimcima, postavlja se pitanje kako ovi snimci dođu do tabloida. Po pravilu, tu se nikakva istraga ne sprovodi. Na stotine kamera kupljeno je po gotovo sličnom mehanizmu za najmanje 40 lokalnih samouprava u Srbiji, za šta je iz budžeta lokalnih samouprava uloženo oko 27 miliona evra. Radi se, naravno, o opremi koja ima mogućnost prepoznavanja lica.
Ministarstvo unutrašnjih poslova od 2017. godine ima potpisan ugovor sa kompanijom Huawei o uvođenju sistema kamera za projekt "Bezbedan grad". U okviru njega kupljene su kamere za prepoznavanje lica i identifikaciju građana na javnim mestima. Huawei tehnologija se na Zapadu smatra spornom sa stanovišta kršenja ljudskih prava i privatnosti građana. Poznato je da se svi snimljeni podaci slivaju u lokalne stanice policije, ali u dokumentaciji nema detalja o tome kako se materijali dalje koriste.
- Neće se dozvoliti nasilje na ulicama Beograda, kao i napadi na državne institucije, strana diplomatsko-konzularna predstavništva i pripadnike MUP - poručio je Ivica Dačić i najavio da će policajci, u skladu sa članom 52 Zakona o policiji, snimati i fotografisati učesnike protesta protiv iskopavanja litijuma.
Izgleda da su donosioci odluka zaboravili, namerno ili ne, da Ustav garantuje zaštitu podataka o ličnosti i da svako ima pravo da bude obavešten o prikupljanju ličnih podataka, kao što ima pravo i na sudsku zaštitu u slučaju njihove moguće zloupotrebe.
Sigurno je jedino to da režim želi da neprekidno prati naše ponašanje.
Komentari 17
ostavi komentar