Društvo i ekonomija

[ Izvor: Forbes Srbija ]

05. 08. 2024. 07:28 4

Inspekcije će ove godine kontrolisati Euro litijum Balkan, ali ne i Rio Tinto

Plan inspekcijskog nadzora Geološke i rudarske inspekcije za 2024. pokazuje da će ovog leta biti realizovana koordinisana akcija četiri inspekcijska organa u cilju provere radova na istražnom polju kompanije Euro litijum Balkan.

Kako se može videti u dokumentu, na teren će pored inspektora Geološke inspekcije, koja je u nadležnosti Ministarstva rudarstva i energetike, izaći i Inspekcija za zaštitu životne sredine. Njima će se pridružiti inspektori Vodne i Poljoprivredne inspekcije.

Međutim, u planu nadzora nema informacija da će biti nadziran mnogo aktuelniji projekat kompanije Rio Tinto u dolini Jadra, koji je i najdalje odmakao kada je reč o istraživanju prisustva ovog metala u Srbiji.

Zašto je pod nadzorom Euro litijum?

U Ministarstvu rudarstva i energetike za Forbes Srbija objašnjavaju razloge zašto je Euro litijum predmet interesovanja inspekcija ove godine. Kako navode, odlučeno je da se koordinisana akcija više inspekcija izvede zbog "predstavki koje su dostavljene u prethodnom periodu".

- Želimo da zajedno sa drugim inspekcijskim organima sagledamo činjenično stanje na terenu i ukoliko je potrebno, preduzmemo određene mere - navodi Ministarstvo u odgovoru za Forbes Srbija.

Zakon o inspekcijskom nadzoru omogućava fizičkim i pravnim licima da inspekcijama podnose tzv. predstavke i zahteve i od njih traže podatke i obaveštenja.

Kako propisi objašnjavaju, predstavke imaju dejstvo inicijative za pokretanje postupka, a inspektori nakon razmatranja osnovanosti inicijative odlučuju da li postoje uslovi za pokretanje postupka po službenoj dužnosti i o tome obaveštavaju podnosioca predstavke.

Nadzor je planiran za treći kvartal ove godine.

Zašto nema Rio Tinta u nadzorima?

S druge strane, ćerka firma Rio Tinta - Rio Sava exploration - neće biti pod lupom koordinisanog nadzora više inspekcijskih organa poput Euro litijuma.

Razlog je jednostavan - isteklo im je rešenje o odobrenim geološkim istraživanjima, odnosno "ne poseduju važeće odobrenje izdato iz okvira nadležnosti Ministarstva rudarstva i energetike".

To znači da Geološka i rudarska inspekcija neće nadzirati Rio Tinto, odnosno Rio Savu ni samostalno. Razlog je isti, nemaju važeće odobrenje za istraživanja, pa ne bi smeli ni da se bave tim aktivnostima, a što bi zahtevalo izlazak inspekcije na teren.

Inspekcija zato nije obavljala inspekcijski nadzor nad Rio Savom ni tokom prošle godine.

Pitanje rizika

Da li će i koliko često nadzirati određenu kompaniju, inspekcije mogu da odluče na osnovu analize rizika. Nadzirane subjekte dele u više kategorija kada je reč o procenjenom potencijalu za kršenje propisa - neznatan rizik, nizak, srednji, visok, kritičan.

Ova raspodela uvedena je u cilju boljeg iskorišćavanja resursa inspekcija. Tako će inspektori češće i više kontrolisati one kompanije koje su u kategoriji visokog ili kritičnog rizika, dok one u neznatnom riziku verovatno neće ni obilaziti tokom godine jer su uvereni da u potpunosti poštuju zakon i da bi njihovo nadziranje bilo veći trošak i gubitak vremena za inspekciju nego korist za državu.

U pokušaju da se sazna u koju kategoriju je Geološka i rudarska inspekcija svrstala Rio Tinto, odnosno njegovu ćerku firmu Rio Sava exploration, u Ministarstvu rudarstva i energetike dali su za Forbes Srbija sledeći odgovor:

- Za predmetno privredno društvo nije utvrđivan stepen rizika iz razloga što je istom isteklo rešenje o odobrenim geološkim istraživanjima, odnosno ne poseduje važeće odobrenje izdato iz okvira nadležnosti Ministarstva rudarstva i energetike - stoji u odgovoru ministarstva.

Tako dok Rio Sava ne bude ponovo imala sve potrebne dozvole, neće se znati u kojoj meri ovu kompaniju i njene aktivnosti država smatra rizičnim.

Nažalost, do objavljivanja teksta novinari Forbes Srbija nisu od ministarstva dobili informaciju da li su stepen rizika kada je reč o firmi Rio Sava utvrđivali pre nego što im je isteklo odobrenje za istraživanja i u koju kategoriju su svrstani.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Brisanje stvarnosti

Zoran Živković [13.01.2025.]




Video dana

Kad će ta večera?

Anketa

Da li će SAD zaista uvesti sankcije NIS-u?

Rezultati