Društvo i ekonomija
02. 06. 2024. 07:21 2
Sve više građana uzima kredite: Da li je to pametno?
Za sedam dana očekuje se ključna vest iz Evropske centralne banke o tome hoće li posle više od dve godine smanjiti kamatu.
Dok evropski bankari uveravaju da je vreme da novac pojeftini, procene američkog FED-a upozoravaju - inflatorni pritisci ne popuštaju dovoljno brzo, pa bi kamate mogle ostati visoke i duže nego što se očekuje, piše RTS.
Od toga zavisi i cena kredita u Srbiji, ali i od domaćih faktora, kažu u Narodnoj banci Srbije.
Britanska funta je prvi put posle dve godine nadjačala evro. Rast kursa ostrvske valute podstaknut je verovanjem da će Evropska centralna banka 6. juna smanjiti kamatne stope u evrozoni.
Ta očekivanja još početkom godine podgrejala je prva žena Evropske banke, a zima ih nije ohladila - evrozona se približava zacrtanom cilju inflacije, što je dovoljan uslov.
- Zahvaljujući ovom dezinflatornom procesu, inflacija se na održiv način približava našem cilju od dva odsto i stoga je u junu sazrelo vreme da se ublaži stav monetarne politike i započne smanjenje stopa. Ovo očigledno pretpostavlja da će se dezinflatorni trend nastaviti i da neće biti daljih zastoja u geopolitičkoj situaciji i cenama energenata - rekao je Oli Ren, član Upravnog saveta Evropske centralne banke.
Kako dodaje dekan fakulteta FEFA prof. dr Milan Nedeljković, motiv za ECB jeste i to što je očigledno da je privredna aktivnost u evrozoni, za razliku od svih američkih država, u dosta neizvesnoj situaciji.
- Odnosno, nivo rasta privredne aktivnosti je ograničen. I za razliku od američke ekonomije koja ipak pokazuje mnogo jaču putanju rasta, što onda postavlja pritisak na ECB da krenu snižavanje kako bi na taj način mogli da stimuliše ekonomiju - kaže Milan Nedeljković.
Kakav će biti stav NBS
Nedelju dana po odluci ECB-a, čuće se i stav centralne banke Srbije.
Osnovna kamata miruje već 10 meseci - od avgusta prošle godine je 6,5 odsto. Da li će od sredine juna i ona u rikverc - zavisi i od međunarodnih i od domaćih faktora.
- To su svakako geopolitičke tenzije, uticaj svetskih cena nafte, drugih energenata, primarnih poljoprivrednih proizvoda, brojni faktori iz domaćeg okruženja, kakva će biti domaća poljoprivredna sezona, kada će biti domaća tražnja - smatra zamenica generalnog direktora Sektora za ekonomska istraživanja i statistiku NBS Mirjana Miletić.
Izvršni odbor će, kaže, kao i do sada zadržati princip opreznosti u procesu donošenja odluka, uvažavajući rizike.
- Rizici jesu manji, ali su i dalje prisutni i pre svega potiču od faktora iz međunarodnog okruženja - istakla je Miletićeva.
Obazrivo sa kreditima
A ukoliko okolnosti budu povoljne, procena je da bi od naredne godine 150.000 korisnika stambenih kredita moglo da računa na manje rate.
- Nažalost, ne mogu da kažem da će to biti epohalne vesti. Imali smo situaciju da je kamatna stopa od negativnog euribora došla do četiri odsto ECB-ove referentne stope. Takav pad se sigurno neće sada dogoditi - kaže Nedeljković.
Dodaje i da Srbija ima istvoremeno i moratorijum postojan od strane NBS koji je postavio ograničenje na nivo kamatnih stopa.
- Tako da kada uzmemo u obzir moratorijum koji postoji i neki očekivani pad kamatnih stopa u narednom periodu, ja stvarno u ovom trenutku ne vidim neverovatno veliko snižavanje. Od nove godine očekujemo da će to biti 20 evra. Nivo rate koju vi plaćate zavisi od tipa kredita koji ste uzeli, dužine i svega ostalog - objašnjava Nedeljković.
Pri uzimanju kredita treba biti obazriv. Čitati i sitna slova i razmisliti da li je dug neophodan.
Početak godine pokazuje - sve se više građana zadužuje. Odobreno je 31,5 odsto više kredita nego u istom periodu 2023. Dominiraju gotovinski, a nalet, upućeni tek očekuju s približavanjem godišnjih odmora, matura i proslava.
Komentari 2
ostavi komentar