Društvo i ekonomija
11. 05. 2024. 06:33 8
Skočili i troškovi sahrane: SULUDE CIFRE pogreba u Srbiji, skuplje nego u Milanu, Pragu...
Bar deset godina unazad životi građana Srbije vrede koliko i najjeftiniji građevinski materijal. Nije pametno ovih dana ni umreti u Srbiji. Sad ne možeš da počneš ništa u državi gde će, recimo, novac početi da se vraća za godinu, dve i tri. Sve moraš da uradiš što pre, da uzmeš što više, jer znaš šta će biti sledeće: Lešće, Centralno ili Novo groblje.
Ukupan iznos "ispraćaja najmilijih na onaj svet" penje na sulude cifre za svaku prosečnu porodicu u Srbiji. U Srbiji je prethodnih meseci sve poskupelo, od osnovnih životnih namirnica, računa za komunalije, do rentiranja stanova. Teško je živeti s ogromnim troškovima, a po svemu sudeći je teško i umreti jer su pogrebne usluge u zavisnosti od preduzeća, poskupele od 20 do 40 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Ma koliko zvučalo suludo, više se ispalti da umrete u Rimu, Pragu ili Bratislavi, nego u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu. Skroman ukop u Milanu košta oko 465 evra. U Pragu pogreb iznosi 405 evra, a u Bratislavi sahrana košta 376 evra. Poslednji ispraćaj u Srbiji košta od 900 do 1.000 evra.
Cene kupovine grobnog mesta kreću se od oko 100.000 dinara pa na više. Iskustva pojedinih stanovnika Beograda su da grobnice sa dva mesta u glavnom gradu mogu da dostignu cene i od 10.000 evra. Opcija koja se nudi članovima porodice da im olakša situaciju je usluga kompletnog sređivanje neophodne dokumentacije. To u pogrebnim preduzećima naplaćuju 10.000 dinara.
Usluga korišćenja hladnjače je 6.000 dinara, kao i otpremanje tela pokojnika. Tu troškovima nije kraj. Kada je o samoj sahrani reč, naplaćuje se bukvalno svaki korak koji zaposleni u pogrebnom preduzeću naprave. Sahranjivanje u grobnicu košta više od 20.000 dinara, a gotovo 2.000 dinara košta prenošenje preminulog u pogrebno vozilo i iznošenje iz istog. Ni u unutrašnjosti Srbije situacija nije mnogo bolja. U Novom Sadu za sahranu treba izdvojiti sličnu sumu kao u Beogradu, odnosno minimalna ukupna cena je oko 100.000 dinara.
Pored sanduka, za sahranu se kupuju i garnitura, pokrov, krst, slova za ime i prezime pokojnika i godinu rođenja i smrti, potom venci, suze, aranžmani za grob, pozamanterija, a sve to zajedno sada košta oko 60.000 dinara. A tu je i ketering, čija cena zavisi od same organizacije. Ukoliko je u pitanju restoran, cena je oko 15 evra po osobi. Koliko će usluga sveštenika da košta? Skoro uvek će vam reći da je to "dobrovoljna osnova, da svako daje koliko je u mogućnosti, onoliko koliko mu je u životu od Boga podareno, ali da je neki prosek koji ljudi daju 10.000 dinara". To je po principu "što više daš, manje se brukaš". Tačnije, ćista duhovnu matematiku, uz dodatak da je opelo za četrdesetodnevni pomen upola cene.
Time se može objasniti i širenje nelegalnih grobalja na obodima nekih gradova u Srbiji. Nekada sela, a sada delovi grada, već godinama čekaju da neko od javnih komunalnih preduzeća preuzme brigu o lokalnim grobljima. Dok se to ne desi, improvizane deponije na ovim grobljima se gomilaju, a građani grobna mesta kupuju od vlasnika njiva neposredno pored nekadašnjeg seoskog groblja.
Komentari 8
ostavi komentar