Društvo i ekonomija

D. Ljutić

13. 02. 2024. 18:43 9

VLAST VREĐA EVROPSKU UNIJU Ali, njihov novac ne odbija

EU prvu poziciju po vrednosti stranih investicija u Srbiji drži više od deset godina. Ali, režimu novokompovanih radikala nije problem da inicira kampanju blaćenja neke nepodobne ličnosti i države. Pretpostavka je da bi za Aleksandra Vučića signal da EU želi Srbiju bio potpuno ignorisanje njegovog antidemokratskog načina vladanja. I tu dolazimo do još jedne doze licemerja a i kukavičluka pred gostom. Poslanici stranke grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa, koga je predsednik Srbije nedavno nahvalio kao velikog prijatelja Srbije, glasali su za rezoluciju Evropskog parlamenta kojom se traži međunarodna istraga izbora u Srbiji. Vučić o tome ćuti.

Rezolucija Evropskog parlamenta je naišla na oštre kritike vlasti u Srbiji, koje negiraju da je na izborima 17. decembra prošle godine bilo nepravilnosti i krađe glasova. Na istragu tih navoda pozvale su i Evropska unija i SAD, dok je Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke ocenilo da su izborne nepravilnosti u Srbiji o kojima su izvestile međunarodne posmatračke misije "neprihvatljive" za zemlju koja je kandidat za EU.

Nepobitna činjenica je da aktuelna vlast u Srbiji nema problem s tim da javnosti, putem efikasnog i sebi potčinjenog medijskoj mehanizma, nametne teme i prioritete do kojih joj je veoma stalo, ali i da inicira kampanju blaćenja neke nepodobne ličnosti i države. Ali, novac ili donacije koje dolaze iz država EU koja se "meša u politiku Beograda", ne odbija.

Iako se u dobrom delu ovdašnje javnosti Kina i Rusija, kao "tradicionalni prijatelji", doživljavaju kao najveći ulagači u Srbiji, podaci govore drugačije.Naime, Srbija je u poslednjih 12 godina dobila preko 8 milijardi evra samo iz budžeta Evropske unije, uključujući 3,3 milijarde evra bespovratnih sredstava, podaci su sa sajta Evropske delegacije u Srbiji. To Evropsku uniju čini "daleko najvećim" donatorom u Srbiji, a Srbiju najvećim primaocem donacija EU na Zapadnom Balkanu.

Bespovratna sredstva se dodeljuju preko Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). A, IPA fondovi su fokusirani na dotacije u ključnim područjima, koja bi trebalo da olakšaju pripremu Srbije za članstvo u Evropskoj uniji.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, rekao je na konferenciji za novinare sa premijerom Grčke, Kirijakosom Micotakisom, da je Srbija čvrsto opredeljena za nastavak i ubrzanje evropskog puta, ali dodajući da isto tako, da Srbija očekuje jasne signale iz zajednice evropskih država da je poželjni budući član. Posle svega šta je EU učinila za Srbiju, poprilično licemerno.

Pretpostavka je da bi za njega signal da EU želi Srbiju bio potpuno ignorisanje njegovog antidemokratskog načina vladanja. I tu dolazimo do još jedne doze licemerja a i kukavičluka pred gostom. Poslanici stranke grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa, velikog prijatelja Srbije, glasali su za rezoluciju Evropskog parlamenta kojom se traži međunarodna istraga izbora u Srbiji. Vučić o tome ćuti.

I dok Rusija donira oružje Srbiji, EU ulaže u borbu protiv korupcije, reformu državne uprave, izgradnju puteva, ekologiju. Kako piše u Zakonu o budžetu, Srbija u 2024. računa na preko 122 miliona evra pomoći iz EU za različite projekte, od zapošljavanja mladih, preko radova na gasovodu do Bugarske, do saobraćajnica. EU je pomogla da nakon poplava bude obnovljeno preko 2.500 kuća, izgrađena su 73 nova mosta, sanirano je osam puteva i 23 klizišta.

Više od 580 miliona evra uloženo je, pored ostalog, u stanice za merenje kvaliteta vazduha, prečistače za vodu i regionalne deponije širom Srbije. Najveća pojedinačna donacija EU, kako je najavljeno, izgradnja je brze pruge od Beograda do Niša, na međunarodnom železničkom Koridoru 10.Pored bespovratnih 598 miliona evra za tu železničku trasu, Srbiji je odobren zajam Evropske investicione banke Srbiji od preko milijardu evra i još 550 miliona od Evropske banke za obnovu i razvoj. Unija je od 2000. donirala 230 miliona evra za poljoprivredu. Pored donacija, Evropska unija je najveći spoljnotrgovinski partner Srbije. EU prvu poziciju po vrednosti stranih investicija u Srbiji drži više od deset godina.U ukupnoj finansijskoj pomoći našoj zemlji dve najveće istočne sile, Kina i Rusija, učestvuju statistički skoro pa neprepoznatljivo. Moskva čak nije ni zavedena na listi "razvojnih partnera Srbije“, među kojima su, između ostalih, Luksemburg, Češka i Turska. Uprkos tome što Rusija nije ni među prvih deset, veliki deo građana veruje da je upravo ta zemlja najveći donator Srbiji.  

Nakon Evropske unije, među državama koje prednjače u doniranju Srbije su Sjedinjene Države, Nemačka, Švedska i Italija.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 9

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prvomajski uranak

Zoran Živković [30.04.2025.]




Video dana

Roštilj majstor

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati