Društvo i ekonomija
02. 02. 2024. 06:36 16
Hvale vojnu industriju i PREĆUTKUJU: Oklopna vozila sa motorima iz Amerike
Srpska proizvodnja vojnog naoružanja i opreme dobrim delom zavisi od američke industrije. Naime, neka od ključnih sredstava koje pravi Srbija i koja se pokazuju na manifestacijama poput one nedavne u Topčideru, a to su borbena oklopna vozila Lazar 3 i Miloš, pokreću američki motori. To je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "zaboravio" da napomene dok je hvalio domaću namensku industriju, predstavljajući je faktički kao izvozni brend. Pileće nogice i jabuke odlaze u zaborav, ili mogu gratis uz neku haubicu.
Srpska industrija oružja ili namenska industrija, ima dugu tradiciju, i kako navode u Ministarstvu odbrane, naoružanje je srpski izvozni brend. Međutim, o nabavkama naoružanja za potrebe Vojske Srbije mnogo se govori, a malo zna. Zabrinjava to što državni vrh ove nabavke tretira kao neku vrstu "poklona iznenađenja“, ne samo za građane koji ih finansiraju, već i za samu vojsku koja bi trebalo da ih planira. Slično je i sa izvozom oružja proizvedenog u našoj zemlji.
Izvozni aduti srpske odbrambene industrije su pre svega avion Lasta, samohodna haubica Nora 155mm, oklopno borbeno vozilo Lazar, minobacači, sve vrste pešadijske i artiljerijske municije i raketa, balistička zaštitna oprema, kao i eksplozivi i baruti.
- Prodajemo oružje da bismo bolje živeli, da bismo imali veće plate i penzije - poručuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Zvaničnici su neretko namensku industriju Srbije potencirali u svojim izjavama kao veliku izvoznu šansu države. Ipak, sredinom jula prošle godine Vlada Srbije usvojila je odluku o jednomesečnoj suspenziji izvoza oružja i vojne opreme, proizvedenih u Srbiji. Nije se tada čulo razumno objašnjenje zašto je do toga došlo.
Zato su i pokrenute priče da su naše oružane snage ostale bez naoružanja, jer je jasno da su proizvođači municije i oružja pod velikim pritiskom raznoraznih međunarodnih firmi, koje se bave uvozom i izvozom oružja, budući da je potreba na ratištima širom sveta za oružjem i municijom velika. Srbija je najviše oružja u 2020. izvezla u Ujedinjene Arapske Emirate, 16 odsto ukupnog izvoza, zatim Sjedinjene Američke Države 15 i Kipar oko 11 odsto. To pokazuju podaci Ministarstva trgovine, koje je nadležno za izdavanje dozvola za izvoz oružja.
Dakle, i Amerikanci kupuju oružje od nas, prvenstveno za snabdevanje drugih zemalja, koji su njihovi prijatelji i saveznici. Amerika je samo deo lanca izvoza naoružanja iz Srbije, a uz to srpska proizvodnja delom zavisi od američke industrije. Naime, neka od ključnih sredstava koje pravi Srbija i koja se pokazuju na manifestacijama poput one nedavne u Topčideru, a to su borbena oklopna vozila Lazar 3 i Miloš, pokreću američki motori. To je predsednik Srbije "zaboravio" da napomene dok je hvalio domaću namensku industriju. Što se tiče proizvodnje u Krušiku, ta fabrika pravi sredstva u takozvanim nestandardnim ili istočnim kalibrima. Glavni Krušikov proizvodni artikal su artiljerijske rakete u ruskom kalibru od 122 milimetara i minobacačke mine za minobacače koje su prilagođeni ruskim standardima.
Generalno, naša industrija ima prolaz na tržištima na kojima se koriste nestandardni kalibri i gde mogu da prihvate takva sredstva. Problem sa nabavkama naoružanja u Srbiji je to što one nisu samo tajne, već i potpuno tajanstvene i za građane i za sistem odbrane. Ako nabavke naoružanja treba da služe javnom interesu, tajanstvenost nije potrebna. Vojnici ne treba da budu iznenađeni, već naprotiv pitani šta im je potrebno i kako je najsvrsishodnije to obezbediti. Građanima nisu potrebni pokloni iznenađenja plaćeni njihovim novcem.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će za Dan državnosti Srbije, 15. februara u Nišu, biti predstavljen ruski mobilni antidron sistem za elektronsko ometanje Repelent koji je Srbija uvezla iz te zemlje. Vučić nije precizirao kada je taj sistem uvezen, osim da je, kako je rekao, u "našim rukama" i da ga je Srbija "odavno platila".
Komentari 16
ostavi komentar