Društvo i ekonomija
25. 11. 2023. 15:00 9
MLADI ODLAZE TRAJNO Migracija pristojnih
Ono što najviše treba da zabrine jeste kontinuirani gubitak ljudi iz područja zdravstva, koje nam je najpotrebnije, a odakle godišnje, prema podacima Lekarske komore Srbije, u inostranstvo ode više od 800 mladih lekara. Institut za razvoj i inovacije (IRI) iz Beograda, razvio je metodologiju za kvantifikovanje gubitaka država iz kojih se mladi iseljavaju, a njihova studija pokazuje da Zapadni Balkan zbog migracija godišnje gubi između tri i pet milijardi evra.
Svaki treći student planira da ode u inostranstvo posle završetka sudija, a polovina njih ne razmišlja da se vrati. Razna istraživanja pokazuju da 1,2 miliona građana Srbije razmišlja da ode. Tačnije, kofere bi da spakuje 450.000 mladih, 36 odsto ispitanika uzrasta od 18 do 29 godina.
Problem je u tome što danas masovno odlaze oni koji bi u normalnim uslovima ovde ostali. Oni nemaju vremena da čekaju da se zemlja upristoji da bi u njoj živeli. U ovoj zemlji se ne priča o pozitivnim stvarima, sem o Novaku Đokoviću. Poluobnažene pevačice su na naslovnim stranama. Pozitivnih primera gotovo i da nema. Ostaje ona konstanta da je na spisku razloga za odlazak u inostranstvo na prvom mestu mogućnost stručnog napredovanja, na drugom su opšti uslovi življenja, a tek na trećem mogućnost veće zarade.
Na Vidovdan 2017. godine tadašnja premijerka Vlade Srbije Ana Brnabić izložila je svoj program Skupštini. U govoru koji je trajao sat i po vremena dala je rezime onoga šta planira da uradi. Između ostalog, kazala je da će unapređenje obrazovnog sistema biti u vrhu njenih prioriteta, skupa s digitalizacijom. I borba za ostanak mladih. Za dalju akciju nije imala vremena. Između velikih najava i obećanja kojima se građani svakodnevno bombarduju kroz razne kanale informisanja i očajnog položaja u kojem se zapravo nalaze širi se jaz, koji se čini kao jedina stvarna pretnja održavanju ove vlasti.
Taj jaz se celu deceniju puni licemernom brigom za ugrožene kategorije stanovništva i vešto upravljanim krizama koje građanima odvlače pažnju od životnih problema koji ih najviše muče.U državama u regionu nema egzaktnih statističkih podataka o broju mladih koji su se trajno iselili od početka novog milenijuma, a sve procene zasnivaju se na bazi podataka OSCE za period od 2012. do 2016. godine. U tom periodu iz Srbije je godišnje je prosečno odlazilo nešto više od 15.700 hiljada uglavnom mladih ljudi.
Komentari 9
ostavi komentar