Društvo i ekonomija
30. 10. 2023. 13:48 0
Rekreativne za predškolce koštaju i po više stotina evra
Roditelji dece beogradskih vrtića ovih dana su razapeti između želje da dete pošalju na zimovanje s drugarima i svojih finansijskih (ne)mogućnosti da želju ispune. Naime, ponude koje su dobili idu i preko 40.000 dinara za sedmodnevni boravak na planini.
Roditeljima mališana koji idu u jedan vrtić na Karaburmi, predstavljena je ponuda za zimovanje.
- Dobili smo četiri ponude. Predstavljen nam je Zlatibor, šest noćenja, sedam dana, a cena je 36.750 dinara. Druga ponuda je takođe Zlatibor, ali drugi hotel, skuplji za 1.200 dinara. Treća, najskuplja, odnosila se na boravak na Kopaoniku, čak 41.000 dinara, i poslednja je bila Goč čija je cena za sedam dana boravka iznosila 28.300. Pa vi sad gledajte - ko to može da priušti? Moja plata je 65.000 dinara. Volela bih da pošaljem oba deteta na zimovanje, ali to je nemoguće. Nemam toliko novca - priča jedna majka za Nova.rs.
Roditelji jednog vrtića na Savskom vencu nisu čak ni mogli da biraju - obavešteni su da deca idu na Kopaonik po ceni od 38.600 dinara. Deca iz jednog podavalskog vrtića u opštini Voždovac mogu da zimuju na Rudniku, što će roditelje koštati oko 26.300 dinara.
Turistička agencija šalje ponude školi, a školska komisija, u kojoj sedi i roditelj, bira najpovoljniju. Roditelji plaćaju ekskurziju, a od toga, nastavniku ide od 500 do nekoliko hiljada dinara po đaku. Dnevnica lekara je oko 6.000 dinara. Porez koji se na sve to plaća najviše utiče na cenu.
Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija objašnjava da su agencije najmanji problem, te da roditelji nisu zainteresovani za više informacija o samoj ekskurziji.
- Postoji Pravilnik Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kako i na koji način se realizuju izleti, ekskurzije i rekreativna nastava, gde postoji značajan broj obaveza koje agencija mora da poštuje, kao na primer, lekar koji mora da putuje sa nižim razredima, vođa puta, potom nastavnici koji imaju svoje dnevnice, a na sve to plaćaju se ogromni porezi i doprinosi koji nisu manji nego otprilike 60 odsto. Prema tome, ako nastavniku date dnevnicu od 1.000 dinara, roditelji ustvari plate 1.600 dinara. To su veliki troškovi. Prema Zakonu o turizmu, moramo da imamo i vodiče ili pratioce grupe iz agencije - kaže Seničić.
On dodaje da roditelji zapravo plaćaju ulaznice i obroke i za lekara, vođu puta i dva nastavnika, ako, recimo, na ekskurziju ide 40 dece, a to sve povećava cenu.
- Ista je stvar za ekskurzije. Profesori treba da spavaju u hotelu. Pored dnevnica, njima je plaćen boravak u hotelu. Ne može to niko da pokloni. Roditelji vole da prebacuju odgovornost na nekog drugog. Oni imaju krajnju odluku i Savet roditelja zajedno sa direktorom odlučuje šta će prihvatiti, a šta ne. Na osnovu toga šta oni postave kao javnu nabavku, agencije dostavljaju program putovanja. Ne mogu da kažu da ne znaju šta je. Roditelji u svakom trenutku mogu da traže da agencija koju su izabrali dođe i da im da otvorenu kalkulaciju, da se vidi šta koliko košta, prevoz, koliko ima gratis mesta, koliki su troškovi dnevnica, koliko agencija zarađuje - navodi Senčić
On roditeljima poručuje da su oni naručioci posla i da treba da reaguju.
- Ponašaju se kao da su stavljeni pred svršen čin i da oni to moraju, a ništa ne moraju. Treba napraviti pritisak na direktora - iskren je Seničić.
Komentari 0
ostavi komentar