Društvo i ekonomija

D. Ljutić

12. 07. 2023. 06:45 12

Strane firme ostavljaju radnike na ulici

Nezvanične informacije govore da je od prošle godine do sredine ove, ugašeno oko dvadesetak firmi. Grubi podaci pokazuju da je tako bez posla ostalo najmanje 10.000 ljudi. Država planira da 2023. poveća subvencije za privlačenje investicija na 23 milijarde dinara.

Ekonomisti navode da zato što se Srbija inače reklamira kao zemlja radnika koji „dobro rade, a malo troše“, imamo ovakve saituacije. Uz „investiciju“ dobijate i žmurenje države na sve što radite, koliko god bilo nezakonito. Otuda i stoji konstatacija da investitori u Srbiji zapravo većinom nisu pravi investitori. Zašto država ne može da naterata investitora, koga je sama dovela, da poštuje njene zakone? Jednostavno, država u kojoj nema pravne sigurnosti ne može da privuče ozbiljne kompanije koje bi dugoročno ulagale i vodile računa o radnicima. Takva država može privoleti samo one kompanije koje bi, ne birajući sredstava, da što pre stignu do lakog profita i zatim nestanu. Investitore te sorte ne privlači pravna sigurnost, već subvencije, jeftina radna snaga i garancije od strane režima da mogu neometano raditi šta god požele.

Upozoravajuće je, zbog poslednjih dešavanja, da svaki četvrti zaposleni u Srbiji na posao odlazi kod stranog poslodavca. Država planira da 2023. poveća subvencije za privlačenje investicija na 23 milijarde dinara. Od 2006. godine kada je počeo program privlačenja stranih investicija subvencijama, do kraja 2019. godine investitori su od države dobili 638 miliona evra. U poslednje dve godine "nutkanje" se zahuktalo i ukupna brojka je dostigla skoro milijardu evra. U 2020. godini država je ugovorila subvencije u iznosu od 233 miliona evra, a u 2021. godini još 107 miliona, čime je ukupna suma dostigla oko 978 miliona evra. Od 2016 do danas potpisano je 185 ugovora o dodeli podsticaja investitorima.

U međuvremenu, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković izjavio je da je više kompanija izrazilo nameru da zaposli 450 radnika turske kompanije "Džinsi" iz Leskovca, koja prema njegovim rečima, ima problema u poslovanju. Nažalost, istorija takvog poslovanja je pokazala, da je to prebacivanje kratko trajalo, a ljudi su uglavnom posle dva ili tri meseca ostajali na ulici.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 12

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Srbija u dve kolone

Zoran Živković [22.01.2025.]




Video dana

Ne igraj fudbal sa rukama u džepovima

Anketa

Da li ćete kupiti akcije NIS-a?

Rezultati