Društvo i ekonomija

Dr Slavica Plavšić

02. 01. 2023. 17:33 0

Aerozagađenje opasno po zdravlje

U Novu 2023. godinu smo ušli sa temperaturama koje su daleko više od prosečnih zimskih, ali i sa visokim stepenom aerozagađenosti, opasnim po zdravlje. Kvalitet vazduha može biti: odličan, dobar, prihvatljiv, zagađen i jako zagađen i označava se zelenom, žutom, narandžastom, crvenom i ljubičastom bojom.

AQI 0-50 -zelena boja - označava zadovoljavajući kvalitet vazduha;
AQI 50-100- žuta boja - označava nizak nivo zagađenosti;
AQI 101-150 -narandžasta boja - predstavlja srednje zagađen nivo vazduha i označava da je potreban oprez kod osetljivih kategorija stanovništva i njima se ne preporučuju veće fizičke aktivnosti na otvorenom.

Najosetljivije kategorije stanovništva su: bebe i deca, trudnice, starije osobe i oni koji imaju zdravstvene tegobe, posebno respiratorne (astma, HOBP) i kardiovaskularne bolesti bez obzira na godine. Njima se ne preporučuju veće fizičke aktivnosti na otvorenom.

AQI 151-200 - crvena boja označava visok nivo zagađenosti koji može biti opasan posebno za osetljive kategorije, ali i za sve kategorije stanovnštva. Kod svih građana mogu da se jave štetne posledice po zdravlje, a oni koji pripadaju osetljivim grupama mogu imati i ozbiljne zdravstvene tegobe.
Aktivna deca i odrasli, osobe sa srčanim i respiratornim oboljenjima poput astme treba da izbegavaju svaki boravak na otvorenom. Svi ostali, posebno deca, treba da ograniče boravak na otvorenom i izbegavaju sve aktivnosti koje podrazumevaju ubrzano i duboko disanje.

AQI 201-300 - svetlo ljubičasta boja - označava vrlo opasan nivo zagađenosti i tada se izdaje zdravstveno upozorenje na vanredne uslove za sve građane, što znači da svi mogu da osete zdravstvene tegobe. I deca i odrasle osobe sa hroničnim bolestima, treba da izbegavaju svaki boravak na otvorenom i da sve aktivnosti preusmere na zatvoren prostor. Potrebno je maksimalno smanjiti ili potpuno izbegavati naporne aktivnosti na otvorenom koje su praćene ubrzanim i dubokim disanjem.

AQI >300 - tamno ljubičasta boja - označava opasno zagađenje i tada se proglašava zdravstveni alarm. Svi mogu da osete ozbiljne posledice po zdravlje i svi treba da maksimalno izbegavaju boravak na otvorenom tj. da bez preke potrebe ne izlaze napolje i da sve aktivnosti preusmere na zatvoren prostor. Uticaj aerozagađenja na decu i bebe

Deca spadaju u deo populacije koji je najranjiviji i sa najviše posledica od aerozagađenja. Razlozi za to su mnogobrojni. Prvo, deca svojim nižim rastom, kao i bebe u kolicima se nalaze u nivou gde je vazduh najzagađeniji. Zatim, njihov imunološki sistem, njihova pluća kao i ostali organi nisu dovoljno razvijeni i najosetljiviji su na dejstvo štetnih agenasa iz životne sredine.Takođe, deca imaju i veći broj respiracija u minutu pa i samim tim unose veću količinu zagađenog vazduha.

Sve se to pojačava pri fizičkom naporu, tako da se, u uslovima kada aplikacije pokazuju crvenu boju, nikako se ne preporučuju fizičke aktivnosti napolju, a boravak na otvorenom samo ukoliko je neophodno.

Takođe je važno za sve osetljive grupe, za decu posebno, da što duže borave u prirodi i što dalje od velikih zagađivača. Znači treba izbegavati prometne ulice sa puno saobraćaja, kao i delove dana kada je aerozagađenost najizraženija. Kod dece su češće respiratorne i druge infekcije, a svaka četvrta astma kod njih je izazvana aerozagađenjem. Zagađen vazduh se okrivljuje i za urođene deformacije, malformacije i hromozomske aberacije i mnoge druge bolesti.

Ono što zvuči najstrašnije, a naučno je dokazano mnogobrojnim analizama i studijama je podatak da aerozagađenje menja gen deteta u smislu povećane mogućnosti za razvoj astme, pojavu autizma itd. Taj deo genetike se zove epigenetika i bavi se regulacijom ekspresije gena (povećana ili umanjena) a stoji i pod uticajem spoljne sredine. Zagadjena sredina ima veliki uticaj na zdravlje dece, od samog začeća, naročito do navršene druge godine života.Uticaj aerozagađenja na trudnice

Trudnice, naročito u prvom trimestru trudnoće su takođe veoma osetljiva kategorija. Aerozagađenje utiče na njihovo zdravlje, a posebno na razvoj ploda gde su moguća mnoga štetna dejstva, kao što su: prerani porođaj, beba manje težine od očekivane, ali i epigenetski uticaj na plod od perioda začeća pa nadalje.Trudnice koje su živele u mestima sa visokim stepenom aerozagađenja, rađale su decu koja su kasnije imala češće plućne bolesti. Preporuke za boravak napolju i fizičku aktivnost su iste kao za decu i za pacijente sa respiratornim bolestima.

Aerozagađenje dovodi i do poremaćaja reproduktivnih organa i kod muškaraca i kod žena izazivajući sterilitet.

Uticaj aerozagađenja na osobe sa respiratornim problemima

Osobe koje boluju od bronhijalne astme ili hronične obstruktivne bolesti (HOBP) pluća su veoma ugrožene aerozagađenjem i uvek prve reaguju i javljaju se lekaru zbog pojačanih tegoba: iritacije grla, kašlja, otežanog disanja, "sviranja" i osećaja teskobe u grudima. Ovi pacijenti treba da redovno uzimaju svoju terapiju i da je pojačaju po potrebi u tom periodu. Pored pogoršanja već postojećih bolesti, aerozagađenje je krivac za pojavu novoobolelih pacijenata od astme i od HOBP.

U zagađenom vazduhu mnoge čestice su i dokazano kancerogene; arsen, olovo, kadmijum itd, tako da one mogu uticati na pojavu sedam vrsta karcinoma: karcinoma usana, usne duplje, laringsa, pluća, karcinoma tankog i debelog creva, karcinoma kože.
Aerozagađenje se nalazi na trećem mestu kao uzročnik karcinoma pluća, posle pušenja i genetske predispozicije. Poznato je da osobe koje su izložene aerozagađenju spadaju u rizične grupe i za bakterijske i za virusne infekcije jer se narušava veoma bitan lokalni imunitet. Pluća osobe izložene aerozagađenju imaju mnogo veće šanse da obole i od Covid 19 infekcije, kao i od gripa i svih drugih respiratornih virusnih i bakterijskih infekcija.

Osobe koje imaju respiratorne probleme ili bolesti, treba da sve svoje fizičke aktivnosti napolju usklade sa stepenom aerozagađenja a po mogućstvu, najbolje je da ne izlaze iz kuće u ranim jutarnjim i večernjim satima kada je vazduh najviše zagađen. I za njih važe iste preporuke izbegavanja jako zagađenih i prometnih ulica, a preporuka za šetnje po parkovima i čistijim delovima grada koliko je to moguće. Najsitnije čestice iz zagađenog vazduha koje se udišu, dolaze do respiratornih bronhiola i alveola i oštećuju strukturu epitela i funkciju u tim delovima pluća. Ove štetne materije prolaze kroz alveokapilarnu membranu u krvotok. Tu se talože i oštećuju endotel krvnih sudova stvarajući mikro trombove. Oni zatim, putem krvotoka stižu do vitalnih organa, srca i mozga, dovodeći do njihovih trajnjih oštećenja.Uticaj aerozagađenja na starije osobe i osobe sa hroničnim bolestima

Osobe starije od 60 godina, posebno one sa komorbiditetima kao što su: respiratorna, kardiovaskularna oboljenja, dijabetes, neurološke, maligne bolesti, imunodeficijentni pacijenti itd, su u posebno visokom riziku od posledica aerozagađenja. Njihov imunitet je jako kompromitovan i zato je potrebno da budu posebno oprezni i pažljivi.

Aerozagađenost dovodi do mnogobrojnih akutnih zdravstvenih problema, ali mnogo veću zabrinutost izaziva dugotrajno i ponavljano zagađenje čak iako je slabijeg intenziteta.

U danima velike aerozagađenosti učestaliji su infarkti miokarda i cerebrovaskularni insulti-šlog (CVI), zatim druge kardiovaskularne bolesti: hipertenzija, poremećaj srčanog ritma itd, kao i razna oštećenja centralnog nervnog sistema (CNS). Otrovne supstance dospevaju do mozga, oštećuju nervne ćelije i izazivaju različita neurološka oboljenja kao što su prerana demencija i Alchajmerova bolest. Pored pluća, najugroženiji su srčani mišić i mozak. Tako da su najčešći uzroci smrti od aerozagađenja infarkt miokarda i cerebrovaskularni insult ili šlog.

Od metaboličkih bolesti, kao posledica aerozagađenja, najčešći je diabetes melitus, a oko 20 odsto smrtnih ishoda kod ovih pacijenata su posledica upravo aerozagađenosti.

Visoka aerozagađenost, u crvenoj i ljubičastoj zoni, štetno utiče i na zdrave ljude koji se rekreiraju ili sportiste koji treniraju na otvorenom. Oni svakako lakše tolerišu akutne simptome nego osetljive kategorije stanovništva, ali takođe udišu zagađen vazduh, koji neminovno, u dužem periodu i ponavljano, izaziva štetne posledice. Zato se i njima ne preporučuje vežbanje i treninzi napolju onda kada je vazduh najzagađeniji.Svakako je nemoguće zaštiti se u potpunosti od aerozagađenja, jer se upijanje štetnih materija vrši i preko kože. Obične hiruške maske su slaba zaštita, maske N 95 pružaju dosta bolju zaštitu.

U kućama i stanovima samo donekle mogu da pomognu prečišćivači vazduha sa kvalitetnim hepo filterima koji se menjaju, ali su oni izuzetno skupi i nedostupni većini građana.

Dobro je što postoje aplikacije na kojima se u svakom trenutku može videti koliki je stepen zagađenosti vazduha i da se prema tome, bar donekle mogu uskladiti dnevne aktivnosti. Ako duva vetar kvalitet vazduha će biti mnogo bolji.Sami pojedinci se ne mogu izboriti sa ovim ozbiljnim problemom. Ulaganje u prečišćivače i savremene filtere kod najvećih zagađivača i ozbiljna inicijativa države za poboljšanje kvaliteta vazduha dalo bi bolje rezultate. Dok zvaničnici ne shvate da je zdravlje investicija, a ne potrošnja imaćemo ovakve probleme da ćemo i dalje rešavati komplikacije i posledice.

Dr Slavica Plavšić

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Namirivanje

Zoran Živković [03.05.2024.]




Video dana

Fitnes oprema

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati