Društvo i ekonomija

S. M.

01. 12. 2022. 09:23 10

Banje prodate u BESCENJE i to firmama bliskim SNS

Pre skoro dve godine Savet za borbu protiv korupcije uradio je temeljnu analizu prodaje banjskog kompleksa "Žubor" u Kuršumlijskoj banji i zemljišta i objekta specijalističke bolnice u Vranjskoj banji, a zaključak je da su oba prodata bukvalno u bescenje, odnosno po višestrukoj nižoj ceni od realne, privatnim preduzećima, za koja se zna da su bliska SNS.

U ovom izveštaju se navodi da činjenice pokazuju da su izvedene organizovane radnje kako bi se svesno smanjile tržišne cene nepokretnosti i one dale u ruke privatnim preduzećima. Za to su "krivi" Republički fond PIO, Direkcija za imovinu i Poreske uprave u sredinama gde se nalaze objekti i zemljišta.

- Tako je "Žubor" pao u ruke kuršumlijskom preduzeću AD "Planinka" koja gazduje i Prolom i Lukovskom banjom, za nešto više od 1,4 miliona evra, iako je 2009. godine procenjena vrednost kompleksa "Žubor" bila 6,2 miliona evra. U Vranjskoj banji je napravljeno još gore, jer je prvo prodato zemljište, kao da objekat ne postoji, za 255.000 evra, a onda i objekat sa građevinskom dozvolom za 1,6 miliona evra. Kupac je "Milenijum resort", ćerka firme "Milenijum tim" koja se dovodi u vezu sa bratom Siniše Malog, Predragom Malim. Po proceni, iz 2009. godine zemljište je vredelo 2,8 miliona evra, a specijalistička bolnica, odnosno objekat na tom zemljištu vredan je 3,2 miliona evra. Ukupno je za oba trebalo platiti 6 miliona evra, ali je dato za ukupno 1.855.000 evra. Kada je reč o objektu, on se vodio kao P+5 površine 3.142 metara kvadratna, a stvarna površina je 16.000 metara kvadratna - navodi se, između ostalog, u Izveštaju o raspolaganju objektima specijalnih bolnica za rehabilitaciju u svojini Republičkog fonda za penzijsko ii nvalidsko osiguranje i državnoj, odnosno javnoj svojini Saveta za borbu protiv korupcije, koji je objavljen na zvaničnom sajtu Saveta 10.decembra 2020. godine.

Na više od pedeset strana tog izveštaja se do detalja opisuje kako je RFPIO, odnosno njegovo rukovodstvo oštetilo ovaj fond za milione evra zbog prodaje, te da je deo stručne službe Fonda upozoravao Upravni odbor fonda da poništi sporne privatizacije, ali niko nije odgovorio na to. U procesu u koji se uplela država, Direkcija za imovinu, Poreska uprava, RF PIO je bukvalno u bescenje prodao banjske objekte, koji su u interesu za građane Srbije.

- Savet smatra da je prodaja i privatizacija takvih objekata i gašenje takvih zdravstvenih ustanova nedopustiva i suprotna interesima građana Republike Srbije i suprotna interesima očuvanja narodnog zdravlјa, na čije čuvanje je država obavezana Ustavom Republike Srbije - navodi se u zaključku Saveta, uz preporuke da se treba sve ispitati i proveriti.

Savet je izveštaj dostavio i Vladi Republike Srbije, kao i nadležnom Tužilaštvu za organizovani kriminal, ali se ta priča zaboravila i prema našim saznanjima niko se time nije bavio.

Poražavajuće je i to da je AD "Planinka" uzela subvencije od države za "Žubor" i hotel u Lukovskoj banji čak 4,1 milion evra na ime ulaganja više od 20 miliona evra, odnosno samo za “Žubor” preduzeće je dobilo subvenciju od 2,5 miliona evra. To znači da su kupovinom kompleksa zapravo zaradili million evra!

Slično je i sa Vranjskom banjom, jer je "Milenijum resort" na ime ulaganja u visini od 65 miliona evra iz republičkog budžeta dobio 10 miliona evra za Vranjsku banju.

Nemanja Nenadić iz Transparentnost Srbija kaže za Direktno.rs da je Savet kroz svoje izveštaje pokrenuo mnoga važna pitanja i kroz ovaj slučaj.

- Prema podacima koje je Savet objavio, ranije procenjena vrednost imovine u banjskim lečilištima je bila daleko veća od one koja je oglašena prilikom prodaje. Nije mi poznato da je za ovo odstupanje pruženo bilo kakvo razumno obrazloženje nakon objave izveštaja. Procena vrednosti neće biti problem jedino ako postoji velika konkurencija na nadmetanju. Ako konkurencije nema, bilo da je to zbog prestrogo postavlјenih uslova, zbog neadekvatnog oglašavanja i rokova ili zbog toga što se zainteresovane firme ne javlјaju iz straha od onoga ko je unapred "viđen" za kupca, posledice mogu biti katastrofalne. Tada prenisko postavlјena procena omogućava prodaju ispod realne cene - kaže Nenadić.On dodaje da neki elementi za utvrđivanje moguće korupcije svakako postoje - pokazatelјi da nisu poštovane sve procedure prilikom prodaje i da je to dovelo do štete.

- Sumnje na korupciju su značajno veće zbog načina na koji su novi kupci dobili i dodatnu pomoć od države kroz subvencije. Imajući u vidu da je izveštaj Saveta javno dostupan, tužilaštvo bi trebalo da o svojim nalazima obavesti i javnost, ne samo u slučaju da su pokrenute istrage, već i ukoliko su došli do zaklјučka da nema mesta krivičnom gonjenju - naglašava Nenadović i podseća da je sasvim sigurno da će EU i gledati šta je urađeno po potonjim izveštajima Saveta.- Jasno je da odgovor koji im naša Vlada može dati neće biti zadovolјavajući. Neodgovarajući odnos Vlade prema Savetu je takođe deo svakog godišnjeg izveštaja EK i najnovijeg izveštaja GREKO. Sve to daje nadu da će u nekom trenutku ova pitanja doći na dnevni red. Na žalost, u mnogim slučajevima će se to dogoditi u momentu kada šteta više ne može da se spreči - upozorava naš sagovornik.

Mi smo se obratili republičkom Tužilaštvu za organizovan kriminal povodom ovog slučaja i izveštaja Saveta koji im je dostavljen, ali odgovora još uvek nema, iako je dve godine više nego dovoljno da se ispita slučaj.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 10

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Blokader

Zoran Živković [07.07.2025.]




Video dana

Moram da palim…

Anketa

Ko je kriv za nerede na protestu?

Rezultati