Društvo i ekonomija
08. 09. 2022. 19:00 1
Mlekari u bankrotu, problemi sa državom i otkupljivačima
Domaći proizvođači mleka već pet godina su u bankrotu, kaže Sanja Bugarski iz Saveza udruženja uzgajivača goveda. Kako objašnjava, prerađivači znaju da je položaj proizvođača takav da nemaju nikakav uticaj na cenu mleka i to maksimalno koriste kako bi ga što manje plaćali. Bugarski u Kuli ima 200 grla goveda i proizvodi mleko.
Kako kaže sagovornica Nove ekonomije, koja predstavlja i Savez udruženja uzgajivača goveda, proizvodnjom mleka u Srbiji uglavnom se bave ljudi koji su kreditno zaduženi ili prezaduženi i zbog toga ne mogu da napuste proizvodnju.
- Otkupljivači su očigledno mislili da će moći do ko zna kada da "muzu crknutu kravu" - kaže Bugarski.
Dodaje da najveći proizvođač u Srbiji ima izuzetno pogrešnu poslovnu politiku prema sirovini.
- Mislim da je on grobar srpskog stočarstva. On je još uvek tim lider, diktira tempo, cenu.
Napominje da u govedarstvu i proizvodnji mleka postoji još čitav niz faktora koji trenutno negativno utiču na proizvodnju. Pre svega, vremenski uslovi za proizvodnju stočne hrane, kao i odnos ministarstva i prerađivača prema proizvođačima mleka.
- U proteklih 20, 30 godina nije se nikad desilo da svi faktori i parametri budu na svom mestu i da mi imamo uspešne godine. Pogotovu da je pet ili 10 uspešnih godina vezano - objašnjava Bugarski.
Kako dodaje, sada se sve pomešalo.
- Da li će neko uspeti da zaustavi tu propast iskreno rečeno ja baš nisam optimista - dodaje Bugarski.
Proizvođačka cena mleka menjaće se svakog meseca. Ona navodi i da u Srbiji nema preciznih podataka o broju stočnih grla, jer statistički podaci kojima raspolaže država nisu pouzdani.
- Nemamo nigde tačnu evidenciju ni o dnevnoj proizvodnji, ni o broju grla ni o preradi mleka, možda neko ima, ali ja se ne bih usudila da vam kažem.
Kako objašnjava, cena mleka u proizvodnji menja se brže nego ranijih godina.
- Ono što se sa cenom mleka dešava to je da se ona bukvalno menja na mesečnom nivou. To je nama u pre 10 godina bilo van pameti. Da ste prošle godine nekome rekli da će cena litra mleka u proizvodnji da košta 60, 65 ili 70 dinara, svako bi vam rekao da niste normalni.
Bugarski kaže i da su proizvođači tražili da cena mleka u proizvodnji bude 65 dinara, kao i da je to samo za septembar, jer cena sada mora da se usklađuje svakih mesec dana. Sagovornica kaže i da je stav Evropske unije da cena mleka mora biti 80 dinara do kraja godine, kao i da je mleko u Sarbiji i dalje najjeftinije, ako se cene porede sa EU članicama.
- Čak i Bosna ima bolje cene od nas. Hrvatska je svoju proizvodnju apsolutno uništila. Oni svo mleko i mlečne proizvode piju iz uvoza - kaže Bugarski.
Bugarski napomijnje i da se trenutno smanjuju ili gase sve farme, bilo da imaju 20, 200 ili 2.000 krava, čak i PKB (Poljoprivredni kombinat Beograd). Ona napominje kako otkupljivači mleka proizvođačima odbijaju visinu državne premije, koja je 10 ili 15 dinara, kada im plaćaju sirovinu.
- Oni urade kalkulaciju, koliko je vama potrebno da preživite i toliko vam mleko plaćaju. Mislim da još dugo i neće biti tako jer oni više nemaju sirovine.
Prema njenom mišljenju, problemi su nastali onda kada je urađena privatizacija najvećeg prerađivača mleka u Srbiji. Tada su, kako dodaje, uništeni i brojni prerađivački kapaciteti po celoj Srbiji, namerno ili slučajno, a proizvođači nisu dobili ni jednu akciju tog preduzeća.
Komentari 1
ostavi komentar