Društvo i ekonomija
16. 03. 2020. 21:27 5
POLICIJSKI ČAS U SRBIJI Namena, uloga i svrha
Ana Brnabić, premijerka, i Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, posle očigledne građanske neposlušnosti populacije starije od 65 godina prvog dana vanrednog stanja, uprkos apelu, za sutra su najavili pretnju kazne od 150.000 dinara ako penzioneri izađu na ulice. Čak su i pomenuli uvođenje policijskog časa!
- U utorak ujutru odlučujemo o potpunoj zabrani izlaska starijima od 65 godina sa pretnjom kazne od 150.000 dinara - poručila je premijerka.
Šta je policijski čas i šta on predstavlja? Zanimljivo je da policijski čas nije uveden u našoj zemlji ni 1999. godine, kada je bilo bombardovanje Jugoslavije, niti posle ubistva premijera Zorana Đinđića 2003. godine, a Brnabić i Vučić bi ga proglasili ukoiliko i sutra bude ljudi na ulici kao i danas. To se posebno odnosi na starije od 65 godina koji su podložni zarazi koronavirusa.
Očigledno da vanredno stanje nije prošlo kako su premijerka i predsednik želeli, pa sa policijskim časom hoće da pojačaju sadašnju situaciju, iako se policijski čas proglašava uglavnom kada je ratno stanje, kada su poplave ili kako bi se sprečilo masovno pljačkanje kuća i stanova.
Iako je Ana Brnabić najavila da ne želi da zatvara građane u kuće, ostaje nejasno da li osoba koja se za vreme policijskog časa nađe na ulici mora da državi plati kaznu od 150.000 dinara? Ili bi izlazak na ulice posle određenog vremena značio pritvor?
Sve u svemu, očigledno je velika pometnja posle vanrednog stanja zbog nestručnosti, neznanja, neozbiljnosti, neorganizovanosti vlasti, jer se samo do pre nekoliko dana tvrdilo da je ovaj virus najsmešniji u istoriji čovečanstva, da se protiv njega možemo boriti čašicom rakije, pranjem ruku, a predlagali su nam i odlazak u šoping u Milano, koji je žarište virusa.
A sada su nadomak policijskog časa!
Komentari 5
ostavi komentar