Ostali sportovi

[ Izvor: Nezavisne novine ]

20. 02. 2026. 14:21 0

Alisa očarala svet: Filmska priča nove ledene kraljice (FOTO)

Senzacionalnim nastupom u slobodnom programu, Alisa Liju osvojila je zlato u umetničkom klizanju.

Tako je donela Amerikancima zlato koje su čekali još od 2002. godine i Solt Lejk Sitija.

Povukla se kao 16-godišnjakinja

Bio je to zaista spektakularan nastup koji je očarao sve. Alisa je tako objedinila titule svetske i olimpijske šampionke. Nakon kratkog programa je bila treća, a onda je bez greške otklizala u slobodnom programu i stigla do svog drugog zlata u Milanu (slavila u timskoj konkurenciji). Osvojila je ukupno rekordnih 226,79 bodova, a pratile su je dve Japanke - Kaori Sakamoto sa 224,90 bodova i Ami Nakai (219,16).

Ono što je zanimljivo za novu kraljicu leda jeste da je pre četiri godine objavila povlačenje kao 16-godišnjakinja, a kao razlog je navela da želi da iskusi ono što nije mogla zbog klizanja. To se desilo nakon ZOI u Pekingu gde je bila šesta. No, vratila se na led dve godine kasnije, a prošle godine je postala svetska prvakinja u Bostonu. Rođena je 2005. godine u Klovisu, u Kaliforniji, kao najstarije dete Artura Lijua i Jan Ćingšin, koja koristi i ime Meri. Njen otac Artur Liju napustio je Kinu sa 25 godina tokom devedesetih, nakon progona učesnika Pokreta za demokratiju iz 1989. godine u Guangdžouu. Kasnije je postao advokat u Sjedinjenim Državama.

Začeta uz pomoć anonimne donorke

Alisa je najstarija od petoro dece. Kao i njena braća i sestre, začeta je uz pomoć anonimne donorke jajne ćelije i surogat-majke. Roditelji su se kasnije razveli, ali je majka ostala zakonski staratelj dece, a ona su često boravila i u njenoj kući. Uoči Zimskih olimpijskih igara u Pekingu 2022. godine, Liju se smatrala glavnom kandidatkinjom za regrutovanje u kineski tim u okviru projekta "naturalizacije", čiji je cilj bio angažovanje sportista iz inostranstva. Njen otac to je odbio.

U martu 2022. godine objavljeno je da su Liju i njen otac u novembru 2021. bili meta osoba za koje se sumnja da su delovale po nalogu kineske vlade, u operaciji prikupljanja privatnih podataka o kineskim političkim disidentima koji žive u Sjedinjenim Državama. Jedan od navodnih agenata predstavio se kao zvaničnik Olimpijskog komiteta SAD i zatražio kopije njihovih pasoša.

Artur Liju izjavio je da je cilj te akcije verovatno bio da ga zastraši i da ga odvrati od javnog govora o političkim pitanjima i kršenju ljudskih prava u Kini. Naveo je i da je bio zabrinut za bezbednost svoje ćerke tokom njenog boravka u Pekingu, ali da je pristao da joj dozvoli nastup pošto je dobio uveravanja da će Stejt department SAD preduzeti dodatne mere zaštite.

- Poslednji put kada sam se takmičila bilo je veoma teško. Ne mogu ni da počnem da objašnjavam kroz šta sam prošla, ali put gde sam sad zahtevao je mnogo. I da, psihologija u školi mi je zaista pomogla. Volim psihologiju. Teško je to objasniti - rekla je Liju.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


PeRTScepcija

Zoran Živković [16.02.2026.]




Video dana

Rođendanska frizura

Anketa

Da li će zaista biti održani izbori ove godine?

Rezultati