Ostali sportovi

[ Izvor: Beta ]

25. 03. 2025. 17:54 0

Svetska atletika uvodi test brisom za potvrdu pola sportista

Međunarodna atletska federacija saopštila je danas da je odobrila uvođenje testa putem brisa kako bi se utvrdilo da li je sportista biološki žensko ili ne.

- Ovo je važan način da se zadrži fokus na integritetu ženskog takmičenja. Ovo je nesumnjivo put napred - izjavio je predsednik Svetske atletike Sebastijan Kou.

Od 2018. godine propisi Svetske atletike zahtevaju od sportista sa razlikama u polnom razvoju da smanje nivo testosterona kroz hormonsku terapiju kako bi se takmičili na međunarodnom nivou u ženskoj konkurenciji.

Ovu uredbu potvrdio je i Sud za sportsku arbitražu, kao i Savezni sud u Lozani, koji je u presudi istakao pravičnost takmičenja kao osnovni princip sporta, na osnovu toga što nivo testosterona daje sportistkinjama prednost u takmičenju.

Datum za uvođenje novih mera nije određen ali "se očekuje da će biti na snazi tokom Svetskog prvenstva u Tokiju", koje se održava od 13. do 21. septembra ove godine.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Sad ga vidiš...

Zoran Živković [24.03.2025.]




Video dana

Igre za koje nije potreban mobilni telefon, računar ili internet konekcija

Anketa

Da li je na velikom protestu u Beogradu upotrebljen zvučni top?

Rezultati