Košarka

J. Kolar

03. 03. 2026. 17:49 0

Evroliga se uozbiljila: Šansa da večiti dobiju A licencu, na stolu plan od 2,5 milijarde evra

Dok se čeka rasplet oko projekta NBA Evropa, Evroliga kreće u ofanzivu i finansijsku i organizacionu. Akcionari su usvojili ambiciozan trogodišnji plan kojim žele da podignu vrednost takmičenja na 2,5 milijardi evra, uvedu nove stalne licence i širom otvore vrata dodatnim klubovima.

Saopštenje prenosimo u celosti:

- Odbor akcionara kompanije Euroleague Commercial Assets (ECA) sastao se u utorak, 3. marta 2026. godine, kako bi razmotrio i odobrio niz transformativnih strateških inicijativa osmišljenih da ubrzaju dugoročni rast, stvaranje vrednosti i globalno pozicioniranje Evrolige.

U odlučnom iskoraku napred, Odbor je podržao ključne stubove sveobuhvatnog poslovnog plana usmerenog na povećanje vrednosti imovine, modernizaciju infrastrukture i sprovođenje trogodišnje strategije organizacionog unapređenja i širenja. Ove inicijative dodatno potvrđuju posvećenost ECA inovacijama, operativnoj izvrsnosti i finansijskoj održivosti, uz istovremeno jačanje šireg ekosistema evropske košarke.

Akcionari ECA dali su zeleno svetlo za izradu trogodišnjeg strateškog poslovnog plana sa ciljem maksimizacije kolektivne vrednosti lige i pojedinačne vrednosti klubova. Plan predviđa podizanje ukupne procenjene vrednosti Evrolige na 2,5 milijardi evra u naredne tri sezone.

Ključne tačke plana uključuju:

- Razmatranje uvođenja stalnih licenci (tzv. "franšiza") i proširenje broja licenci radi obezbeđivanja stabilnosti i kontinuiteta.
- Sprovođenje transformacionog organizacionog plana zasnovanog na digitalnoj akceleraciji, razvoju direktne komunikacije sa potrošačima (D2C model) i strateškom geografskom širenju.
- Strukturna unapređenja u cilju optimizacije upravljanja, operativne skalabilnosti i komercijalnih performansi.

Paralelno sa tim, akcionari su se saglasili da istraže mogućnost prikupljanja 1,5 milijardi evra kapitala za podršku strateškim inicijativama rasta, kao i dodatnih najmanje milijardu evra za komercijalni projekat usmeren na ubrzanu modernizaciju i razvoj dvorana Evrolige.

Ova ulaganja trebalo bi da unaprede infrastrukturne standarde, podignu iskustvo navijača i otvore nove dugoročne izvore prihoda.

Na ovaj način, ECA potvrđuje lidersku poziciju u evropskoj košarci i posvećenost razvoju elitnog takmičarskog modela koji balansira sportsku izvrsnost sa komercijalnim ambicijama i dugoročnom održivošću.

Detalji o rokovima implementacije i operativnim smernicama biće saopšteni naknadno.

Odbor je takođe informisan o kontinuiranom komercijalnom rastu kako same lige, tako i njenih klubova.

Na nivou lige, menadžment je potvrdio projektovani godišnji rast prihoda od 9%, uz istovremeno povećanje ekonomskih raspodela klubovima od 18%, što odražava disciplinovanu realizaciju planova i širenje komercijalnih partnerstava.

Na nivou klubova, tržišni prihodi porasli su za 40% u poslednje tri sezone, zahvaljujući:

- rastu prihoda na dan utakmice od 85%
- povećanju komercijalnih prihoda od 30%

Ovi rezultati potvrđuju jačanje finansijskih temelja Evroliginog sistema i opravdavaju strateški pravac kojim se liga kreće poslednjih godina.

Ova strateška mapa puta jasno pokazuje ambiciju ECA da evropsku košarku uvede u novu eru rasta, inovacija i globalne relevantnosti, uz očuvanje integriteta, konkurentnosti i održivosti koji definišu Evroligaško takmičenje.

Izvršni direktor Evroliga informisao je Odbor o nedavnim konstruktivnim razgovorima sa visokim zvaničnicima NBA lige u vezi sa potencijalnim budućim oblicima saradnje u Evropi.

Odbor je potvrdio otvorenost ka razmatranju strateškog partnerstva, kako na nivou lige, tako i na nivou pojedinačnih klubova.

Izvršni menadžment Evrolige nastaviće dijalog sa NBA, a po završetku aktuelnog procesa NBA lige - koji ovog meseca ispituje tržišne reakcije kroz svoj investicioni "data room" - biće zajednički razmotrene sve potencijalne strateške opcije - navodi se u saopštenju.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Trojna koalicija

Zoran Živković [02.03.2026.]




Video dana

U ritmu

Anketa

Da li će zaista biti održani izbori ove godine?

Rezultati