Košarka

Direktno.rs

09. 09. 2025. 22:05 0

Janis dominirao - Grčka preko Litvanije do polufinala EP

Košarkaši Grčke plasirali su se u polufinale Evrobasketa, pošto su u četvrtfinalnom duelu nošeni sjajnom igrom Janisa Adetokumba savladali Litvaniju sa 87:76. Heleni će se u borbi za finale u petak sastati sa Turskom, koja je danas savladala Poljsku.

Bio je ovo meč u kojem je Janis Adetokumbo još jednom pokazao zašto je jedan od najboljih igrača na Evrobasketu pošto je već na startu utakmice jasno stavio do znanja Litvancima sa kim imaju posla.

Litvanci su vrhunski počeli meč i poveli sa 7:0, ali su izabranici Vasilisa Spanulisa uzvratili sa četiri poena, koji su bili uvod u "buđenje" Janisa Adetokumba koji vrlo brzo pokazao da će predstavljati pravu "napast" za čuvare.

Sredina uvodne deonice ukazala je sjajno šutersko raspoloženje obe ekipe, a Grci su na dva i po minuta pre kraja ovog dela igre stigli do preokreta zahvaljujući trojci Tajlera Dorsija.

Kako se ovaj deo igre bližio kraju, raspoloženje Adetokumba sve više je raslo, pa se mogao videti širok dijapazon poena asa Milvoki Baksa, a ovaj deo igre krunisan je vođstvom Grka od pet poena razlike.

Litvanci su bolje ušli u drugu četvrtinu pošto je Sedekerskis pogodio trojku, ali je Toliopulos ubrzo uzvratio na isti način.

Kako je vreme odmicalo, šut Grka je postajao nerešiva enigma za Litvance, a Spanulisovi izabranici su došli nadomak dvocifrene prednosti kada je Samodurov postao još jedan u nizu igrača svog tima sa postignutom trojkom.

Dvocifrena razlika usledila je trojkom Slukasa na šest minuta pre odlaska na poluvreme pošto su Grci poveli sa 11 poena razlike, međutim već u narednom napadu Jonas Valančijunas je pokazao zube i da se Litvanci neće predati.

Delovalo je u jednom trenutku da se Litvanci vraćaju, ali Grci su pronašli način kako da se vrate posle nekoliko neiskorišćenih napada pa su sredinom deonice držali dvocifrenu prednost. Ipak, tajm-aut koji je uzeo Rimas Kurtinaitis urodio je plodom pošto su Litvanci "zakuvali" na nekoliko minuta pred odlazak na poluvreme.

Kako se poluvreme bližilo kraju, procenat šuta Grka se prilično kvario, a u život ih je vratila bespotrebna tehnička greška Veličke, koja je omogućila Adetokumbu da "preseče" nalet Litvanaca.

Usledila je serija promašaja na obe strane, ali je Velička na minut i po pre kraja prvog poluvremena trojkom istopio prednost Grka na samo "pola koša". U trenucima kada je igra Grčke bila rastrzana, Toliopulos je pogodio važnu trojku i doneo svom timu plus šest, najavivši neizvestan okršaj u nastavku meča.

Treća četvrtina donela je ne toliko visok tempo igre niti kvalitet koji bi podsetio na ono što se dešavalo u prvom poluvremenu, što je više odgovaralo Grcima koji su održavali dvocifrenu prednost.

Na dva i po minuta pre kraja ove deonice Papanikolau je trojkom doneo do tada maksimalnih plus 13 Grčkoj, ali su Litvanci sa četiri poena u nizu dodatno "zakuvali" pred odlučujućih 10 minuta.

Spanulisovi izabranici su sa solidnih plus 12 ušli u odlučujuću deonicu i sve je išlo ka tome da će prvi put posle 16 godina igrati polufinale Evrobasketa.

Grci su izgledali ubedljivo i tokom odlučujuće deonice, ne dozvolivši Litvancima da im se značajnije približe, što je posledica nešto "duže klupe" koju na raspolaganju ima Spanulis u odnosu na kolegu sa Baltika.

Taman kada je zaličilo da bi Litvanci mogli da meč učine neizvesnijim, Adeotokumbo bi iznalazio način kako da ih u tome razuveri, uprkos daleko slabijem procentu šuta koji su Grci imali kako je vreme odmicalo.

Ipak, opuštanje Grka je bilo osetno u poslednjem minutu kada su Litvanci spustili na jednocifreni zaostatak i na taj način poraz učinili podnošljivijim nego što je to delovalo tokom većeg dela meča.

Pobeda Grka, upravo zahvaljujući Adetokumbu koji je meč završio sa 29 poena, nije izostala, pratio ga je raspoloženi Toliopulos sa 17 poena, dok je Slukas, uprkos očajnom procentu šuta sa tri poena, meč završio sa dvocifrenim učinkom od 11 poena.

Kod Litvanaca Valančijunas je sa 24 poena i 15 skokova pokazao klasu, ali Velička sa 12 i Radževičijus sa 10 nisu bili dovoljni da se Litvanija plasira u prvo polufinale nakon jedne decenije.

LITVANIJA - GRČKA 76:87 (19:24, 19:20, 14:20, 24:23)

Dvorana: "Arena Riga". Sudije: Metju Lej Kalio (Kanada), Antonio Konde (Španija), Martin Vulić (Hrvatska).

LITVANIJA: Blaževič 4, Normantas 5, Velička 12, Radževičijus 10, Sedekerskis 3, Tubelis 1, Birjutis, Valančijunas 23, Gedraitis 7, Sargijunas 4, Sirvidis 6.

GRČKA: Dorsi 6, Larencakis, Toliopulos 17, Slukas 11, Kalaicakis 2, Papanikolau 8, Kacivelis, Samodurov 5, J. Adetokumbo 29, K. Adetokumbo 4, T. Adetokumbo, Mitoglu 5.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Spomenik zahvalnosti

Zoran Živković [08.09.2025.]




Video dana

Bez alata nema ni zanata

Anketa

Ko bi trebalo da nasledi Svetislava Pešića na klupi Srbije?

Rezultati