Košarka
15. 02. 2025. 22:59 12
Zvezda ODBRANILA TROFEJ U KUPU: Partizan pao posle produžetka!
Košarkaši Crvene zvezde odbranili su trofej u Kupu Radivoja Koraća, pošto su posle produžetka savladali Partizan sa 89:83.
Odličnu košarku smo gledali u finalu Kupa Radivoja Koraća koje je rešeno tek posle produžetaka. Dakle, napetost je bila na visokom nivou.
Neizvestan meč je gledan od početka do kraja. A koliko je zapravo bilo napeto, najbolje svedoči činjenica da je najubedljiviju prednost imao Partizan sredinom druge četvrtine, kada je imao plus devet, ali su se crveno-beli brzo vratili, pa smo gledali egal do kraja.
Nekako je neizvesnost dostigla vrhunac u finišu četvrte četvrtine, kada je na tri sekunde pre kraja, pri rezultatu 77:76, Karlik Džons otišao na liniju slobodnih bacanja. Prvi put nije bio precizan, nakon čega je došlo do protesta sa klupe Partizana, nakon toga i uvreda sa tribina, ali je drugo bacanje pogodio za 77:77, pa se otišlo u produžetak.
Delovalo je da je Partizan bolje ušao, jer je poenima Karlika došao do prednosti, ali je tu i stao, a pravili su crno-beli i neke početničke greške koje su u finišu produžetka odvele u poraz Partizan.
Zvezda je na kraju trijumfovala poenima Kodija Milera-Mekintajera, čime je došla do novog naslova u Kupu Radivoja Koraća.
Produžetak: Zvezda - Partizan 89:83
Počeo je period odluke, i to bolje za crveno-bele, budući da je Kenan nastavio seriju, te je pogodio trojku za plus tri (80:77). Delimično je uzvratio Karlik Džons, koji je sada bio maksimalno precizan sa linije slobodnih bacanja i Partizan je prišao na 80:79.
Došao je potom Partizan do novih poena i preokreta od 80:81, a posle neiskorišćenog napada Zvezde mogao je dodatno da umakne, ali je Vašington napravio faul u napadu, što ga je i isključilo sa meča, budući da je zaradio petu ličnu grešku. Uspeli su crveno-beli da prekinu post posle nekoliko promašenih napada, pa je Kalinić poenima sa linije slobodnih bacanja doneo preokret - 82:81.
Videli smo potom promašaj Brauna iz teške pozicije, za šta je stigla kazna u vidu poena Milera-Mekintajera. Međutim, nije dugo Zvezda bila na plus tri, jer je pogodio Tajrik Džons za 84:83. Loš napad je imao Partizan u poslednjem minutu, kada smo videli smušenost kod crno-belih - kazna je stigla brzo, u vidu prodora Kodija pored Tajrika Džonsa i polaganje za 86:83.
Tražio je tajm-aut Obradović, ali su košarkaši Partizana užasno izašli na teren posle minuta odmora, te je Sterlinig Braun iz izvođenja iz auta dao loptu u ruke Miler-Mekintajeru. Zvezdin plej je potom fauliran i pogodio je jedno bacanje za 87:83. A onda je i zakucao za konačnih 89:83 i veliko slavlje.
Četvrta četvrtina: Zvezda - Partizan 77:77
Crno-beli su preko Vanje Marinkovića uspeli da vrate prednost, ali je odgovor stigao ekspresno - trojku je pogodio Teodosić i Zvezda je ponovo imala rezultatski plus, ovoga puta od 61:59. Zvezda je otišla i na plus četiri posle koša Luke Mitrovića, koji nije uspeo da iskoristi dodatno bacanje, dok je na drugo strani poentirao Braun i smanjio na 63:61.
Već sledeći napad doneo je tri slobodna bacanja za crveno-bele, jer je faul pri šutu za tri poena iznudio Ognjen Dobrić i bio je maksimalno precizan, pa je branilac trofeja došao na 66:61. Nije, međutim, Partizan dozvolio večitom rivalu da se previše odmakne, jer je Karlik Džons trojkom smanjio minus na jedan posed - 66:64.
A posle još jednog neiskorišćenog napada Zvezde trojku je pogodio i Vanja Marinković, pa smo dobili još jedan preokret - 66:67. Sredina poslednje četvrtine donela nam je šuterski obračun, pa je Kenan iz drugog pokušaja pogodio trojku i vratio prednost Zvezdi - 69:67. Ali, da vođstvo ne bude dugo na strani Zvezde, pobrinuo se Vašington, donevši izjednačenje (69:69).
U četvrtoj četvrtini smo gledali igru koš za koš, pa je na koš Kalinića odgovorio Karlik Džons i vratio egal - 71:71. Nakon toga je Ajzea Kenan preuzeo dirigentsku palicu, pa je pogodio još jednu trojku, ali je dalekometni hitac pogodio i Braun za 74:74. Na liniju slobodnih bacanja je potom otišao Kenan i bio polovično precizan, da bi posle neiskorišćenog napada Partizana pogodio Kalinić u kontri za 77:74.
Zatražio je Obradović odmah minut odmora, posle kog su crno-beli pokazali reakciju, te je iz teške situacije pogodio Karlik Džons za prilazak na 77:76. Posle promašenog napada Zvezde Karlik Džons je bio polovično precizan za 77:77 i produžetak. Ali, pre bacanja je bilo drame, dugo je trajao prekid, viđene su i uvrede - dakle sve ono što sport ne bi smeo da sadrži.
Treća četvrtina: Zvezda - Partizan 58:57
Dobro je počela Zvezda treću deonicu, jer je stekla i najveću prednost na meču (plus šest), međutim nije Partizan dozvolio rivalu da mnogo umakne, pa je Karlik Džons smanjio na 43:39. Zvezda je dugo čuvala prednost od četiri do šest poena, međutim neiskorišćen napad Zvezde omogućio je crno-belima da se približe, pa su tako posle koša Karlika smanjili na 47:45.
A onda je Karlik pogodio i trojku, te je doneo preokret Partizanu - 47:48. Džons se u tim trenucima "zapalio", pošto je nastavio seriju i doneo crno-belima plus tri, međutiim Zvezda je u narednom napadu izjednačila na 50:50.
Partizan je potom vratio plus tri, smanjio je Teodosić, da bi poeni Sterlinga Brauna crno-belima doneli plus tri - 52:55. Nije, međutim, dugo ta prednost bila na snazi, pošto je Teodosić trojkom poravnao - 55:55.
Finale ne može da bude neizvesnije, budući da smo u poslednji minut ušli sa poenom prednosti u korist Zvezde - 58:57.
Druga četvrtina: Zvezda - Partizan 40:37
Druga deonica je počela igrom koš za koš, što je više odgovaralo Partizanu, a crno-beli su bili još srećniji posle nove trojke Vanje Marinkovića, kojom su došli do nove najveće prednosti - 20:25. I nije tu bio kraj, jer je posle neiskorišćenog napada rivala na liniju penala otišao Tajrik Džons i digao prednost na 20:27.
Zvezda ni sledeći napad nije iskoristila, za šta je usledila kazna - kombinaciija Karlika i Tajrika Džonsa i poeni reprezentativca Južnog Sudana za 20:29, što je nateralo Janisa Sferopulosa da reaguje tajm-autom. Minut odmora je delotvorno delovao na crveno-bele, koji su poentirali - posle pasa za alej-ap Teodosića zakucao je Petrušev i smanjio minus (22:29).
Zvezda je uspela da naniže četiri poena, ali je tu seriju prekinuo Karlik Džons. Potom smo videli napade na obe strane bez odbrane, pa je Partizan držao tih plus sedam (26:33). Ipak, uspela je nakon tih poena Zvezda da pokrene mini seriju, pa su Petrušev i Jago približili crveno-bele na samo minut dva - 31:33.
Tajm-aut je tražio Obradović i može se reći da je urodio plodom, jer smo najpre videli po neiskorišćen napad na obe strane, a onda i poene Tajrika Džonsa za 31:35. Mogao je Karlik Džons da tu prednost još i uveća, nije u tome uspeo, pa je stigla kazna - poen Bolomboja posle ofanzivnog skoka za 33:35.
A onda i prva trojka Zvezde na meču - dalekometni hitac koji je pogodio Davidovac Zvezda je došla i do preokreta - 36:35. Gde je prva - tu je bila i druga trojka! Posle kruženja lopte po obruču, ipak je na kraju ušla u koš, pa je Teodosić doneo crveno-belima plus četiri, ali je na drugoj strani Pokuševski uspeo da smanji na 39:37.
Bilo je vatre i u finišu poluvremena, u kom smo videli i dva neiskorišćena napada - najpre je loptu na devet sekundi pre kraja izgubio Bolomboj, a onda je trojku uz zvuk sirene promašio Vašington, pa se na poluvreme otišlo sa prednošću Zvezde - 40:37.
Prva četvrtina: Zvezda - Partizan 16:20
Prvi napad je imao Partizan, koji je profitirao iz toga napada, budući da je Pokuševski pogodio na trojku, dok su se crveno-beli upisali preko Petruševa, a onda je poentirao i Kalinić za početni preokret - 4:3.
Uspela je potom poenima Kodija Miler-Mekintajera da se Zvezda malo i "odlepi", ali je usledio odgovor posle poena Lakića sa linije penala za prilazak na minus jedan (8:7). Usledio je potom prazan hod u igri crveno-belih, koji nisu mogli do koša, pa je Partizan posle mini serije od četiri vezena poena došao do preokreta - 8:11. Ipak, tačku na tu seriju stavio je Bolomboj snažnim zakucavanjem kojim je smanjio na 10:11.
Zvezda konstantno juri prednost Partizana, ali se crno-beli ne daju. Tajrik Džons i Braun čuvaju prednost, dok su crveno-beli posle koševa Kalinića i Petruševa ponovo prišli na minus jedan - 14:15. Partizan je, međutim, uspeo da dođe do nove najveće prednosti (četiri poena), pošto je trojku iz ugla pogodio Marinković za 14:18.
Crno-beli su stečenu prednost uspeli da sačuvaju do kraja prve deonice, koju su okončali sa plus četiri - 16:20.
Komentari 12
ostavi komentar