Fudbal
25. 02. 2025. 19:24 2
Šurbatović, Savo, dr Malićević…: Ko čini i šta hoće "Reset"?
U narednim danima biće ozvaničeno formiranje sportskog udruženja "Reset". Insistiranje na depolitizaciji sporta, privatizaciji klubova i formalnom visokom obrazovanju trenera, osnovni su pravci delanja u narednom periodu.
Članovi Inicijativnog odbora, prof. dr Jovan Šurbatović, prof. dr Srđan Milosavljević, prof. dr Predrag Gavrilović, prof. dr Sead Malićević, advokat Rade Đapa, UEFA PRO trener Savo Milošević, dostavili su Sport klubu predlog Radne grupe o transformaciji klubova i realizaciji procesa privatizacije.
U pisanje predloga, ovde i redakcijski obrađenog, učestvovali su Dejan Šuput i Veljko Grković, nekadašnji direktor Pravnog sektora i advokat FSS.
Analiza stanja domaćeg fudbala, urađena sa grupom profesora, advokata, pravnika i sportskih stručnjaka, ima jasnu poruku u neophodnosti privatizacije fudbalskih klubova.
- Neefikasni i prezaduženi klubovi, nepostojanje transparentnosti u poslovanju, nedomaćinsko upravljanje, izostanak odgovornosti za loše odluke i nepostojanje interesa za ulaganje privatnog kapitala, odnosno nepostojanje realnog fudbalskog tržišta u Srbiji, zahtevaju hitnu privatizaciju. Kao posledicu stanja, imamo loše rezultate i nekonkurentne klubove na međunarodnoj sceni, slab kvalitet domaće lige i najmanji koeficijent neizvesnosti ishoda utakmica u Evropi. Talentovani mladi fudbaleri prerano odlaze iz zemlje i ne zadržavaju se u našim klubovima. Nije uvek bilo tako, Srbija je bila prvak sveta 2015, a 2013. prvak Evrope u omladinskom fudbalu. Nekada smo bili četvrti izvoznik profesionalnih fudbalera u svetu (CIES, 2018), što je bio rezultat rada prepoznatljivih klupskih fudbalskih škola. Danas se situacija dramatično pogoršala. Sada više nemamo potreban kvalitet za sve zahtevnije evropsko tržište - stav je "Reseta".
Zato je nužna promena zakonskih okvira:
- Predlog Zakona o tranformaciji sportskih udruženja predat je ministarstvu još 2020 godine. Na njemu su radili stručnjaci različitih profila, pravnici, ekonomisti, advokati, sportski stručnjaci. Urađena je ozbiljna komparativno-pravna analiza evropskih iskustava, imali smo značajnu pomoć UEFA i izabran je model koji je vrlo liberalan i prilagođen našem pravnom, ekonomskom i sportskom sistemu. Stručnjaci koji su se sada priključili pokretu "Reset" snažno su podržali potrebu za privatizacijom klubova. Cilj je da se pokrene javna debata, organizuju ekspertski forumi i medijske kampanje i pronalaženje najboljeg modela. Profesionalni sport se dramatično razvija, paralelno razvijajući sportsku i biznis komponentu. Sportsko tržište je danas najbrže rastuće, generiše enormne prihode. Kod nas egzistira kvazitržište, imitacija evropske realnosti. Nema uslova za investiranje ozbiljnog kapitala u naše klubove.
Ciljevi novog zakona moraju da budu konkretni.
- Pre svih, stvaranje uslova i podsticaje za velike privatne investitore da ulažu u naše klubove. U isto vreme, rasterećenje državnih davanja, direktno i indirektno, uz puno uvažavanje Ustavom proklamovanog prava slobode udruživanja i očuvanja decenijama stvaranog identiteta klubova. Transformacija klubova iz sportskih udruženja u sportska privredna društva dovešće do novih investicija, priliva zdravog kapitala, veće efikasnosti, veće konkurentnosti, odgovornog upravljanja. Klubovi se više neće finansirati zaduživanjem za finansiranja tekućih obaveza, već iz realnih izvora vezanih za dugoročno investiranje. Imaćemo zdrave klubove, nova ulaganja u trening centre, struku, fudbalske škole. Na kraju, predlog zakona ima za cilj da uvaži interese identiteta udruženja, sporta, investitora i poverilaca - smatraju članovi Radne grupe “Reseta”.
Zakonska rešenja, stoji u nastavku, moraju da se zasnivaju na principu dobrovoljnosti i uvažavanja Ustavom proklamovane slobode udruživanja.
- Umesto koncepta obavezne transformacije, upravo zbog nepovredivosti slobode udruživanja, ali i zbog svih vidova opstrukcije privatizacije, kompromisno rešenje je upravo model dobrovoljne transformacije. Dakle, ko želi - može. Ko ne želi, ne mora. Neka onda tržište pokaže najsvrsishodniju pravnu normu.
Jasno su definisani i preduslovi za realizaciju plana privatizacije.
- Postupak transformacije bi se ostvario kroz osnivanje sportskog privrednog društva od strane postojećeg udruženja i prenošenja na njega svih prava koja se odnose na učešće u profesionalnim ligama. Polazište je nemački model transformacije. Počivao je baš na poštovanju tamošnje duge tradicije udruživanja i zaštite sportskih interesa klubova. Naravno, uz uvažavanje naše pravne regulative, a posebno postojećeg Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama - stoji u objašnjenju "Reseta".
Komentari 2
ostavi komentar