Fudbal
03. 04. 2023. 15:23 3
FSS se hvali prihodima, a država im daje 2,5 miliona evra
Fudbalski savez Srbije (FSS) dobio je od države 2,52 miliona evra finansijske pomoći. To dolazi samo dve nedelje nakon što je generalni sekretar FSS Jovan Šurbatović govorio o sportskim i poslovnim rezultatima saveza, navodeći tada da je budžet FSS "nikad veći u istoriji", pre svega zbog plasmana u Katar, ali i sponzorskih ugovora i da iznosi 38 miliona evra.
Kako je tada prenela agencija Beta, Šurbatović je rekao da je superligaškim klubovima Savez obezbedio godišnje 570.000 evra, a Zvezdi i Partizanu po 950.000. „Dobri rezultati reprezentacije i veliki sponzorski ugovor rezultirali su rekordnim budžetom u 2022. godine gotovo 38 miliona evra. Uz rekordne prihode ostvarena je rekordna dobit, od 2016. do 2022. godine FSS je uspešna kompanija koja ostvaruje prihode. Dobit je preko 20 miliona evra. Uplaćeno je oko 13 miliona evra poreza državi.
FSS likvidna, stabilna organizacija koja nema finansijskih problema i koja je spremna da ulaže u infrastrukturu - naveo je Šurbatović, dodajući da Savez vodi računa o amaterskom fudbalu, o regionima, kao i da povećava investiranja u ženski fudbal.Međutim, iako tako uspešan i ove godine je FSS dobio pomoć države. Kako je objavio Službeni glasnik, Vlada je donela rešenje o finansijskoj pomoći 30. marta o upotrebi sredstava iz tekuća budžetske rezerve u tu svrhu. Tekuća budžetska rezerva se koristi za neplanirane svrhe, kada se ukaže potreba za nečim – kad nedostaje već planirani novac ili u svrhu koja nije ni bila planirana, piše N1.
Iz sredstava utvrđenih Zakonom o budžetu za 2023. godinu za Republičku direkciju za imovinu, sredstva u ukupnom iznosu od 295.000.000 dinara prenose se u tekuću budžetsku rezervu, a raspoređuju se Generalnom sekretarijatu Vlade, na ime finansijske pomoći Fudbalskom savezu Srbije. U Službenom glasniku je još navedeno da će se o realizaciji ovog rešenja starati Ministarstvo finansija. Na sajtu FSS objavljen je i plan javnih nabavki za ovu godinu, u kom je isplanirano da se za hotel sa uslovima za treniranje muške A reprezentacije izdvoji 21.500.000 dinara, za ženske, futsal i mlađe muške selekcije ukupno 23.500.000, a za kamp perspektivnih sportista 1.000.000 dinara.
Mušku A selekciju ove godine čekaju utakmice u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj, koje će se održati dogodine. FSS je dobijao novac i prethodnih godina – prošle godine, krajem marta, dodeljeno im je 226.000.000 dinara, što je oko 1,9 miliona evra. Ipak, manje nego ovog puta. Podsetimo i da je država uplatila FSS milion evra u novembru 2021. zbog pobede naših fudbalera nad reprezentacijom Portugala, čime se fudbalska reprezentacija Srbije plasirala na SP u Kataru.
Komentari 3
ostavi komentar