Politika

Direktno.rs

13. 02. 2026. 11:48 0

Lopandić: Vučićeva bizarna diplomatija, improvizovao posetu Turskoj

Potpredsednik Srbija centra (SRCE) i bivši ambasador prof. dr Duško Lopandić ocenio je da odlazak Aleksandra Vučića u Tursku predstavlja „bizarnu diplomatiju“ - otišao u posetu Redžepu Taipu Erdoganu da bi pripremio njegovu posetu Srbiji.

- To obično rade ambasadori ili neki izaslanici, ministri, a nikad šefovi država. Ova poseta je potpuno improvizovana. Vučić jednostavno želi svaki dan da bude na naslovnim stranicama, da pokazuje tu svoju dinamiku, ali nema u tome nikakve konzistentnosti. U spoljnoj politici morate da vodite jednu liniju. To je ono što kod nas nema, i to dugo vremena - istakao je Lopandić u gostovanju na televiziji Nova.

On je konstatovao da Srbija u odnosima sa Turskom stalno igra "toplo-hladno“, jer su Vučić i Erdogan verovatno pronašli neki novi posao, da sklope „dil“ da možda neki deo Srbije može da se proda, „kao što su pokušali sa Trampovom administracijom da naprave stratešku saradnju tako što bi prodali centar Beograda“.

- Ne mislim da je Srbija uopšte strateški moguće da dođe u situaciju Turske, koja je mnogo velika zemlja, ima demografske kapacitete, skoro 100 miliona stanovnika, ekonomiju koja je jako razvijena i koja ima tu specijalnu poziciju. Srbija je okružena NATO zemljama i EU. Mala je zemlja i njena jedina prirodna orijentacija je uključivanje u EU. Ali politika koja se vodi je u stvari politika samoizolacije - zaključio je Lopandić.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Penzionerske brige

Zoran Živković [11.02.2026.]




Video dana

Da se ja pitam

Anketa

Da li će zaista biti održani izbori ove godine?

Rezultati