Politika

[ Izvor: Beta ]

31. 01. 2026. 10:02 0

Apostolović: Počećemo dijalog sa EK o usvojenim pravosudnim zakonima, to je naša obaveza

Šef Misije Srbije pri Evropskoj uniji (EU)U Danijel Apostolović rekao je da će vlasti otpočeti dijalog sa Evropskom komisijom (EK), povodom nedavnog usvojenog seta pravosudnih zakona, poznatih kao "Mrdićevi", podsetivši da je Srbija država kandidat za prijem u EU.

- To je svakako i naša obaveza. Verujem da ćemo zatražiti i mišljenje, odnosno analizu Venecijanske komisije - rekao je Apostolović koji je predsedavao juče prvom sastanku Operativnog tima za pristupanje Srbije EU.

U izjavi za Radio televiziju Srbije (RTS) on je još rekao:

- Spremni smo i otvoreni za dijalog i to je poruka koju smo preneli Briselu.

Dodao je da veruje u kompromisno rešenje povodom ovih zakona, koji su naišli na veliku kritiku u domaćoj javnosti, ali i evropskih institucija, pa ih je evropska komesarka za proširenje Marta Kos ocenila kao korak nazad na putu Srbije ka EU.

Apostolović je naglasio da su prelazna merila iz oblasti vladavine prava jedan od ključnih zadataka.

- Imamo konkretne obaveze, zakone, akcione planove i strategije koje Ministarstvo pravde treba da usvoji. Veliki broj zakona je u javnoj raspravi ili na komentarima EK. Važno nam je da ova merila ispunimo što pre, jer ako se bude govorilo o ubrzanom članstvu, minimum bi bilo ispunjavanje prelaznih merila za poglavlja 23 i 24 - naglasio je Apostolović.

Naveo je da je jedan od glavnih ciljeva Operativnog tima i sprovođenje preporuka iz godišnjeg izveštaja Evropske komisije.

- Naš cilj je da ovogodišnji izveštaj EK, koji će biti objavljen u oktobru, bude znatno bolji, sa znatno boljim ocenama od prošlogodišnjeg. Čitamo svaku preporuku i definišemo šta tačno Komisija očekuje od nas - rekao je Apostolović.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Propitivanje

Zoran Živković [28.01.2026.]




Video dana

Nema lopte, nema gola

Anketa

Da li verujete da će vam 2026. godina biti uspešnija od prethodne?

Rezultati