Politika
27. 01. 2026. 14:33 2
Vučić: Slučaj Jelene Kleut nema veze s državom, odluku donele njene kolege
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da slučaj profesorke Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Jelene Kleut "nema mnogo veze s državom". Vučić je rekao da su odluku kojom je Kleut ostala bez posla jer nije izabrana za redovnu profesorku, donele njene kolege.
- Stvarno ne znam šta se tačno događalo ali o tome nije odlučivala država već profesori. Koliko sam saznao, njih 18 je glasalo za tu odluku, petoro je bilo protiv a jedan uzdržan. To su kolege donosile odluku, oni su u skladu sa zakonom donosili odluku. To nema mnogo veze s državom - kazao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara u Velikoj Drenovi kod Trstenika gde je prisustvovao otvaranju rekonstruisane osnovne škole.
Ocenio je da su autonomiju univerziteta "srušili oni koji se na nju navodno pozivaju".
- Od naših univerziteta i fakulteta ste napravili izborne štabove političkih stranaka, uništili ste nastavu godinu dana, uništili ste obrazovanje jedne nacije i to nenadoknadivo. Nikad se to neće vratiti. Za to neka lica moraju da odgovaraj, oni koji su razarali sistem. Šta ste očekivali, da vam neko podiže spomenik što ste uništavali zemlju - upitao je predsednik.
Profesorki Jeleni Kleut, uprkos jednoglasnoj podršci stručnih i izbornih veća, Senat Univerziteta u Novom Sadu uskratio je izbor u zvanje redovnog profesora, nakon čega joj je prekinut radni odnos.
Filozofski fakultet u Novom Sadu poslao je juče urgenciju Upravnom sudu sa molbom za donošenje privremene mere koja bi omogućila da se Kleut vrati na posao do okončanja sudskog postupka po njenim tužbama protiv Univerziteta u Novom Sadu.
Komentari 2
ostavi komentar