Politika

Direktno.rs

26. 06. 2025. 15:23 0

Janjić: Da li je izložba EXPO finansijska otpremnina za vlast?

Narodni poslanik i generalni sekretar Srbija centra (SRCE) Stefan Janjić upitao je danas da li projekat EXPO 2027 predstavlja neki vid otpremnine za ovu vlast.

On je istakao da je Srbija centar (SRCE) snažno protiv održavanja EXPO i da nikada nije glasao za njegovo održavanje, imajući u vidu da se radi o koruptivnom projektu.

- Rekli su da su učesnici izložbe samo države. Ovde imamo problem sa formulacijom - nezvanični učesnik. Da li je to pravno lice, administrativno-teritorijalna jedinica ili organizacija koja je dobila dozvolu od organizatora da učestvuje na EXPO - konstatovao je Janjić na sednici skupštinskog Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, na kojem se raspravljalo o Ugovoru između Republike Srbije i Međunarodnog biroa za izložbe o privilegijama i pogodnostima neophodnim za učešće na EXPO 2027.

On je objasnio da, pošto ne zna da li je to tipski ugovor, zašto je neophodno da pored države ili međuvladine organizacije bude i neki treći učesnik, kao pravno lice, i da li je to bila praksa i na drugim izložbama?

- Imam utisak da to otvara prostor za neke koruptivne poslove, jer izjednačava nezvanične učesnike sa zvaničnim učesnicima, pošto se u u celom ugovoru posle ne navode učesnici, što znači da su oni izjednačeni - objasnio je Janjić.

On je ukazao da je čudno da se u Agenciji za privredne registre osniva poseban registar za EXPO i zapitao zašto se to radi, da li možda zato što će se registrovati kao domaća pravna lica.

- U članu 4, što se tiče korisnika privilegija i pogodnosti, ima jedna odredba koja nije jasna. Piše da osoblje koje je neophodno za brigu o članovima porodice, da će oni takođe imati ove privilegije. Moje je pitanje zašto to nije malo jasnije definisano, jer možemo doći u situaciju da to osoblje bude u stotinama hiljada i da će oni svi dobiti određene privilegije - upozorio je Janjić.

On je upitao i zašto je rok u ugovoru 31. decembar 2027. godine, imajući u vidu da se izložba završava 15. avgusta.

- Ima problem i oko solventnosti kancelarija komesara izložbe, zato što se na njih ne primenjuju odredbe o stečajnom postupku. I oni ne mogu da odu u stečaj, pa ko garantuje poveriocima da će da naplate svoja potraživanja ukoliko nisu solventni - upozorio je Janjić.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


PortretISTI

Zoran Živković [25.06.2025.]




Video dana

Uživanje na plaži

Anketa

Da li ćete na Vidovdan biti na protestu u Beogradu?

Rezultati