Politika

[ Izvor: N1 ]

18. 12. 2024. 15:57 2

Na šta se Srbija obavezala da bi otvorila Klaster 3

U svom godišnjem paketu o proširenju, Evropska komisija je ocenila da je Srbija ispunila sve kriterijume i da je četvrtu godinu zaredom tehnički spremna da otvori Klaster 3. Na šta se Srbija obavezala da bi to ostvarila može da se vidi u posebnom dokumentu.

Kako bi rešila preostale prepreke na putu ka otvaranju Klastera 3, Srbija je spremna da preduzme i potvrdi sledeće obaveze:

– Strateški cilj Srbije je članstvo u EU. Srbija je spremna da nastavi da nedvosmisleno izražava svoju posvećenost deljenju ciljeva EU i vrednosti na kojima se ona zasniva. Srbija je posvećena svom evropskom putu, sa ambicijom da ispuni privremene kriterijume za poglavlja o vladavini prava, 23 i 24, najkasnije do kraja 2025. i da se u potpunosti uskladi sa pravnim tekovinama EU kako bi zatvorila pregovore o pristupanju do kraja 2026 - piše N1. na svom sajtu  

Dodatak: Srbija je pripremila i dogovorila s DG NEAR jasan plan za potpuno usklađivanje s pravnim tekovinama EU do kraja 2026. Plan daje prioritet vladavini prava, sa ciljem da ispuni sve kriterijume za privremene kriterijume poglavlja 23 i 24 do sredine 2025.

– Srbija nastavlja značajno da doprinosi Zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU (CFSP), uključujući Zajedničku politiku bezbednosti i odbrane (CSDP), i strateški je partner EU. Srbija je nastavila da sprečava zaobilaženje restriktivnih mera EU. U svojoj agendi reformi, Srbija se već obavezala na progresivno usklađivanje sa CFSP. Pored toga, Srbija je spremna da poboljša svoje usklađivanje sa CFSP, sa ciljem potpunog usklađivanja u trenutku pristupanja EU.

Dodatak: Srbija je povećala procenat usklađenosti sa CFSP na 58%, u poređenju sa 51% iz poslednjeg godišnjeg izveštaja Evropske komisije. Nedavno se Srbija uskladila sa izjavama EU o prekidu vatre između Izraela i Libana, odlukama Saveta o restriktivnim merama vezanim za Siriju i neovlašćene aktivnosti Turske u istočnom Mediteranu. (Ranije smo se usaglasili sa četiri odluke Saveta u vezi sa restriktivnim merama s obzirom na situaciju u Gvineji, Nigeru, u Demokratskoj Republici Kongo iu Mjanmaru/Burmi. Takođe smo se uskladili sa dve odluke Saveta retroaktivno)

– Od početka ruske agresije na Ukrajinu, Srbija je jasno pokazala svoj stav o poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine, izražavajući to u međunarodnim organizacijama. Srbija je obezbedila najveći paket pomoći Ukrajini među partnerima sa Zapadnog Balkana i spremna je da nastavi s takvom podrškom, uključujući i značajan paket energetske opreme i razmenu iskustava o pregovorima o članstvu u EU.

Dodato: Vlada Srbije je krajem septembra 2024. godine usvojila treći paket energetske opreme za Ukrajinu, koji će biti isporučen prilikom dolaska novog ambasadora Srbije u Kijev u decembru 2024. S druge strane, Ministarstvo za evropske integracije je podelilo nacrt memoranduma o razumevanju sa zamenikom premijera Stefanišinom da potvrdi razmenu dobara.

– Usvajanje zakona o medijima u oktobru 2023. doprinelo je transparentnijem okviru za medije i većem medijskom pluralizmu. Srbija je spremna da dalje unapredi svoje napore pokretanjem procedure za imenovanje novog sveta REM i daljim usklađivanjem zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU do prvog kvartala 2025.

Dodato: Nadležni odbor Narodne skupštine Republike Srbije pokrenuo je postupak za izbor novih članova Saveta REM 25. novembra 2024. godine, dok je poziv za nove članove Saveta REM-a raspisan 27. novembar 2024. U cilju okončanja procedure za imenovanje novih članova REM-a, vanredna sednica Narodne skupštine biće održana u januaru 2025. Sve radne grupe, uključujući svoje članstvo (predstavnici, pa čak i predsedavajući novinarskih udruženja i medijskih kuća), rade na tri medijska zakona sa jasnom preporukom da se uključe komentari EK, preporuke ODIHR-a i usklađivanje sa AVMSD (EU Direktiva). U toku decembra Vlada planira da organizuje javne konsultacije i konsultacije sa EK, uključujući razmenu nacrta izmena navedenih zakona.

– Misije ODIHR imale su priliku da posmatraju razne izborne procese u Srbiji više od 20 godina. Tokom poslednjih par godina veći broj preporuka ODIHR-a su primenjene. Srbija je započela implementaciju preporuka ODIHR-a nakon izbora u decembru 2023. i spremna je da usvoji zakon o reviziji biračkog spiska do kraja 2025. Pojačavajući svoje obaveze u Reformskoj agendi, Srbija je spremna da pojača svoje napore usvajanjem Zakona o reviziji biračkog spiska i mape puta za preporuke ODIHR-a u decembru 2025. Srbija će ubrzati svoje napore da izvrši reviziju biračkog spiska. Birački spisak u prvom kvartalu 2025. godine i obezbediće punu i blagovremenu primenu preporuka ODIHR-a u vezi sa izborima.

Dodatak: ODIHR-ovom radnom grupom dostavljeno je krajem novembra mišljenje o dva zakona (o biračkom spisku i Zakon o borbi protiv korupcije). Takođe, ODIHR je pozitivno reagovao na poziv za učešće u daljem radu SB kao savet i pomoć u daljem radu.

– Uzimajući u obzir geopolitički kontekst i potrebu za energetskom samostalnošću, energetska sigurnost i diversifikacija izvora su od najveće važnosti. Srbija je uložila velika sredstva u ove napore i ovo pitanje je u velikoj meri zastupljeno u Reformskoj agendi. Srbija je spremna da stvori uslove za potpunu operativnost gasnog interkonektora Bugarska-Srbija (IBS) izdavanjem konačne i trajne upotrebne dozvole i nastavi sa dodelom kapaciteta za jednog sertifikovanog srpskog TSO-a, koji upravlja celim sistemom prenosa gasa u Srbiji počevši od decembra 2024, i finalizira sporazum sa Rumunijom za izgradnju interkonektora. Srbija se obavezuje da će okončati odgovarajuće postupke za sertifikaciju (razdvajanje) Transportgasa u skladu sa energetskim pravnim tekovinama EU što je pre moguće nakon što dobije mišljenje Sekretarijata Energetske zajednice o ovom pitanju.

Dodato: Zahtev za izdavanje upotrebne dozvole podnosi se do 7. decembra 2024. godine. Predviđeno je da upotrebna dozvola bude izdata do 16. decembra 2024. godine u skladu sa zakonskim okvirom Republike Srbije i propisanom procedurom. Izdavanjem upotrebne dozvole gasni interkonektor Bugarska-Srbija (IBS) biće u potpunosti operativan. Ministri energetike Srbije i Rumunije potpisali su 5. avgusta 2024. Memorandum o razumevanju u vezi sa Projektom izgradnje gasnog interkonektora Srbija-Rumunija. U okviru ovog Memoranduma o razumevanju definisani su tehnički detalji, kao što su dužina gasovoda sa obe strane uključujući obe deonice na rumunskoj strani, godišnji kapacitet na ulazno-izlaznoj tački, nominalni prečnik, projektovana šipka pritiska itd, implementacija vremenskog okvira i potpisivanje Ugovora o interkonekciji do kraja faze izgradnje. Operativni sastanak je održan 20. avgusta 2024. između zvaničnika srpskih i rumunskih energetskih kompanija i sledeći sastanak je predviđen za narednu nedelju. Pored toga, Srbija je započela izradu tehničke dokumentacije, dok je Detaljni prostorni plan već usvojen.

Što se tiče sertifikacije OPS-a Srbije u gasnom sektoru, Agencija za energetiku Srbije je 27. jula 2024. godine izdala licencu i poslala dokumentaciju Sekretarijatu Energetske zajednice. 21. novembra je dato pozitivno mišljenje uz određene uslove. Ovim se trenutno bave nadležni organi Srbije, a informacije koje zatraži Sekretarijat Energetske zajednice će dobiti mišljenje obezbeđeno u skladu sa regulatornim okvirom i bez odlaganja.

– Srbija je konstruktivno angažovana u Dijalogu Beograda i Prištine i nedavno je ponovo potvrdila svoju posvećenost procesu normalizacije odnosa i obavezala se da će se konstruktivno angažovati u tom procesu kako bi ubrzala napredak. U tom kontekstu, Srbija se obavezala da će u potpunosti primeniti sve svoje obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu normalizacije i njegovog Aneksa o primeni, kao i svih prethodnih sporazuma iz dijaloga. Srbija će se uzdržati od bilo kakvog jednostranog poteza koji nije konsultovan sa EU.

– Srbija smatra EU ključnim strateškim partnerom i uvažava bezbednosne efekte koje vizni režim Srbije ima na zemlje članice EU. Srbija je 2022. i 2023. godine preduzela velike korake ka usklađivanju sa viznom politikom EU tako što je ponovo uvela vizni režim za šest zemalja. Srbija je spremna da dalje usklađuje svoju viznu politiku i već je donela odluku da ponovo uvede vizni režim na četiri, umesto na tri zemlje, što je bila obaveza proistekla iz Reformske agende.

Dodato: Vlada Srbije donela odluku o uvođenju viza za četiri zemlje: Oman, Mongoliju, Katar i Kuvajt 5. decembra 2024.

– Srbija je spremna da se konkretnim koracima, što se nedavno pokazalo u slučaju kada je treća država zatražila ekstradiciju, bliže uskladi sa normama i praksom EU u toj oblasti.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Čuvari

Zoran Živković [13.12.2024.]




Video dana

Pogled sa visine

Anketa

Da li ste sigurni u kvalitet radova koje sprovodi vlast širom Srbije?

Rezultati